Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Eğitimde 4+4+4 Sisteminden Vaz mı Geçiliyor?

 > -
Abone ol

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 18 milyon öğrenci için köklü değişikliğe hazırlandığı, eğitim sisteminin silbaştan ele alınacağı ve dört yıl önce hayata geçen 4+4+4 yerine 5+3+4 sistemine geçileceği öne sürüldü.

Zaman'dan Süleyman Kayhan'ın öne sürdüğü habere göre Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yaz boz tahtasına dönen eğitim sistemini yeniden değiştirmeyi planlıyor. Neredeyse üç yılda bir değişen sistem, silbaştan yapılacak. 12 yıllık zorunlu eğitim diye bilinen 4+4+4 sistemi gidiyor, yerine ise 5+3+4 geliyor. Eski Bakan Ömer Dinçer'in görevde olduğu 2012'de tartışmalarla birlikte getirilen sisteme eğitim camiası ‘yararlı değil' diye pedagojik açıdan karşı çıkmıştı. 66 aylık çocuklar birinci sınıflarda dersbaşı yapmıştı. Bakanlık bürokratlarının yeni sistemde, imam hatip ortaokullarının kapatılması gerektiğini savunduğu, bakanlığın ise bu duruma soğuk baktığı iddia edildi.

'Üniversite sınavı da üçüncü defa değişecek'

Habere göre, bakanlığın üzerinde çalıştığı değişiklikler, sadece 12 yıllık zorunlu eğitimle sınırlı değil. 

MEB, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile koordineli çalışıp üniversite sınavını da üçüncü defa değiştirmeye hazırlanıyor. İlk olarak 2005'te tek kısımdan oluşan Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) son verildi. 5 yıl sonra Hüseyin Çelik'in bakan olduğu dönemde Yükseköğretim Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı'ndan (LYS) oluşan iki aşamalı sisteme geçildi. Bakanlık şimdi ise YGS-LYS sisteminden vazgeçip birbirinin telafisi şeklinde olacak bir yılda 4 üniversite sınavı gerçekleştirmeyi hedefliyor. Fakat bu sistem maliyetli olacağı için üzerindeki tartışmalar devam ediyor.

Bakanlık, ayrıca YÖK ile yüz binlerce meslek liseliyi ilgilendiren yeni bir sistem üzerinde çalışıyor. Buna göre iki yıllık meslek yüksekokullarına sınavsız geçişlerle ilgili yeni bir düzenlemeye gidiliyor. Sınavsız geçişlerde kota konulması, böylece meslek yüksekokullarının kalitesinin artırılması hedefleniyor. Üç yılda bir sistem değişikliğine giden MEB'in bu paketi hazırlarken eğitim çevresinden görüş alıp almadığı ise bilinmiyor.

'Türk Edebiyatı dersi eskisi gibi Türk Dili ve Edebiyatı çatısı altında birleştirilecek'

MEB, sistem değişikliğinin yanı sıra ortaöğretim müfredatına el atmayı da düşünüyor. Lise müfredatında dil ve anlatım dersleriyle Türk Edebiyatı dersi eskiden olduğu gibi ‘Türk Dili ve Edebiyatı' çatısı altında birleştirilecek. Bakanlığın konuşulan yeni çalışmasına göre fizik, kimya ve biyoloji gibi derslerde de hem teorik hem pratik bilgiyi öne çıkaracak değişikliklere imza atılacak.

Her bakana ayrı sistem

Erkan Mumcu (2002-2003): YÖK Yasası'nı değiştirmek istedi ancak bakanlığı kısa sürdü.

Hüseyin Çelik (2003-2009): LGS kalktı, yerine OKS getirildi. OKS'nin yerine ise 6, 7 ve 8'inci sınıflar için SBS geldi. Liseler 4 yıla çıktı.

Nimet Baş (2009-2011): SBS terk edildi, sadece sekizinci sınıflar sınavdan sorumlu oldu. Düz liseler, Anadolu lisesi yapıldı.

Ömer Dinçer (2011-2013): 8 yıl kesintisiz eğitime son verildi. 4+4+4 sistemi uygulamaya konuldu.

Nabi Avcı (2013-görevde): SBS'den TEOG sistemine geçildi. 4+4+4 sistemine son vermeye hazırlanıyor.

Zaman

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir