Eğitim Şûrasında Neler Oylanacak?

 > -

19. Milli Eğitim Şurası'nda alt komisyonlarda alınan kararlar bugün Şûra Genel Kurulu'nda oylanacak. Bunlar arasında, din derslerinin saatinin artırılması, turizm liselerinde kokteyl dersinin kaldırılması, zorunlu Osmanlıca dersi ve öğretmenlerin özlük haklarıyla ilgili maddeler var.

19. Milli Eğitim Şurası'nda Genel Kurulu öncesi son günde komisyonlar öneri listelerini tamamladı. Öğretim Programları ve Haftalık Ders Çizelgeleri Komisyonu'nda liselerde haftada 1 saat zorunlu olanak okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersininin haftada iki saat okutulması önerisi kabul edildi. Anadolu Otelcilik ve Turizm Liseleri'nde alkollü içki ve kokteyl hazırlama dersinin kaldırılması da genel kurula sunulacak.

Görsel sanatlara tezhip

Liselerde okutulan Görsel Sanatlar dersinde, "hat, ebru, tezhip ve minyatür" gibi geleneksel sanatların da öğretilmesi kabul edildi. Her yıl yenilenen bir genelge ile okullarda kutlanan Kutlu Doğum Haftasının ve ayrıca Aşure Günü ve Muharrem ayının Belirli Günler ve Haftalar takvimine eklenmesi benimsendi.

Öğretmene rotasyon kalksın

Öğretmen Niteliğinin Artırılması Komisyonu'nda ise öğretmenlerin özlük hakları ile ilgili de önemli kararlar alındı. Milli Eğitim Bakanlığının uzun zamandır gündeminde olan Rotasyon uygulamasından vazgeçilmesi, bunun yerine kalkınmada öncelikli bölgelere öğretmenlerin gitmeleri için çeşitli teşvikler verilmesi kabul edildi. Öğretmenlerin maaşlarındaki ek gösterge oranın 3000’den 3600’e çıkarılması ve bu oran üzerinden emekli olunması kabul edildi. Yani emekli olunca ortalama 1500 TL maaş alan öğretmenlerin maaşı kararlar hayata geçirilirse yükselecek.

Öğretmenlere yıpranma payı

Birçok meslek grubunda olan 4 yıla bir yıl yıpranma payının verilmesi önerisi komisyonda kabul edildi. Nöbet görevinin ücretlendirilmesi de yarın genel kurula sunulacak öneriler arasında.

Yüksek Lisans ve Doktoraya ek derste zam Yüksek lisans ve doktora yapan eğitim çalışanlarının ek ders ücretlerinin artırılması, ek ders ücretlerine yüksek lisans için yüzde 25, doktora için yüzde 40 oranında artış yapılması kabul edildi.

Tüm öğretmen ve yönetici atamalarından mülakat sisteminin kaldırılması önerisi kabul edildi.

Eğitim fakültelerine yüzde 50 uygulama

Nitelikli öğretmen yetiştirmek için de eğitim fakülteleriyle ilgili kararlar alındı. Eğitim fakültelerinin kontenjanlarının azaltılması, okullarla işbirliklerinin artması, buralarda verilen eğitimin yüzde 50'sinin uygulama odaklı olmasına karar verildi.

Tavsiye kararı olacak

Şûrada, Okul Güvenliği, Öğretmen Niteliğinin Artırılması, Eğitim Yöneticilerinin Niteliği, Öğretim Programları ve Haftalık Ders Çizelgeleri olmak üzere dört komisyonda alınacak kararlar yarın Şura Genel Kurulu'nda oylanacak. Kabul edilenler 'tavsiye kararları' olarak kabul edilecek. Tavsiye kararlarının uygulanma zorunluluğu yok. Kararlar Milli Eğtim Bakanlığı tarafından değerlendirilecek.

Umay Aktaş Salman / Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Öğretmenkokteylzam
Görüş Bildir