Eğitim-Sen'den 4+4+4 Raporu

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Eğitim-Sen'den 4+4+4 Raporu

Eğitim-Sen'den 4+4+4 Raporu

Eğitim-Sen İstanbul Şubeleri 4+4+4 sistemiyle ilgili aylık raporunu açıkladı.

Raporda 4+4+4 kesintili eğitim sisteminin İstanbul’da 1 aylık uygulamalarına yönelik değerlendirmelerde bulunuldu. Eğitimin yeni düzenle birlikte bilimsel ve kamusal yönünün darbe aldığı vurgulandı. Eğitim Sen İstanbul şubelerinin İstanbul’da 4+4+4 kesintili eğitim modeline ilişkin tespit ettiği aksaklıklar şöyle:

  • Fiziksel yetersizlikler göz ardı edilerek uygulamaya sokulan yeni düzen ile sınıf mevcutlarında geçtiğimiz senelere oranla çok ciddi bir artış yaşandı. Bazı okullarda 30’u aşkın birinci sınıf açıldı. Ama mevcutları azaltmaya yönelik bu çabalar üst sınıfların mevcutlarını şişirdi. Örneğin Esenyurt Yusuf Aktaş İlkokulu’nda geçtiğimiz senelerde 80 olan sınıf mevcutları bu sene 120’lere dayandı. Oysa aynı bölgedeki Esenyurt ve Güzelyurt İmam hatip okullarının sınıf mevcutları düşük kaldı.

  • Binlerce öğretmen norm kadro fazlası durumuna düştü, yaşadığı bölgeye uzak semtlerdeki okullara görevlendirildi. Birçoğu bu mağduriyet nedeniyle zorunlu olarak tayin istemek ve alan değişikliği yapmak zorunda kaldı.

  • Alan değişikliği nedeniyle okul değiştiren sınıf öğretmenlerinin yerine ücretli öğretmeler çalıştırılmaya başlandı.

  • 72 aylıktan küçük çocukların birinci sınıfa başlamaları nedeniyle henüz oyun çağında olan bu çocuklar okul ortamına uyum sağlamakta güçlük çekiyor. Okula bebek mamasıyla gelen, sınıf arkadaşına abi diye seslenen, tuvalet alışkanlıklarındaki aksaklıklar nedeniyle sorun yaşayan, kalem tutma ve benzer motor becerilerde sıkıntısı olan, yoğun tempo ve ders saatleri nedeniyle sınıflarda uyuya kalan birçok çocuğun bu tarz problemleri önümüzdeki senelere de etki edecek.

  • Aceleye getirilen bu uygulama nedeniyle pek çok okul daha inşaatı devam ederken eğitim öğretime başlanmak zorunda kalındı. Örneğin Kartal’da Kutlu Aktaş İlkokulu inşaat halindeyken, okulun her tarafında inşaat çukurları, sarkan kablolar vb. varken okul eğitime başlatıldı. Velilerin itirazları ve medyaya yansıması sonucunda okul Kartal Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Lisesi’ne gönderildi, orada da sınıf pencerelerinin, camlarının kırık olması, aynı binayı farklı yaş grup çocuklarının kullanmak zorunda bırakılması, ulaşım sorunu gibi farklı sorunlarla veliler,öğrenciler ve eğitimciler baş başa bırakıldı.

  • Seçmeli ders belirlemede okulların tamamına yakınında bütün seçimlik dersleri öğrenci ve velilerin seçebilmesine olanak yaratıldı. Öğrenci ve veliler okul idarelerince belirlenen paket dersleri seçmek zorunda bırakıldı. Seçmeli derslerin çoğu öğretmen yok gerekçesiyle listelerden çıkarılırken dini içerikli derslerle ilgili böyle bir sorun yaşanmadı. Maltepe Atilla Uras Lisesi’nde seçmeli din derslerine girmek üzere Müftülük’ten 3 kişi görevlendirildi.

  • Artan ders saati ve öğrenci sayıları nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı çoğu okulu ikili eğitime dönüştürmek zorunda kaldı. Okullarda sabah karanlığında başlayan dersler akşam karanlığına kadar sürüyor.

  • Birçok okulda teneffüs saatleri 5 dakikaya indi. Bu durum öğretmenleri dinlenmek için öğretmenler odasına öğrencilerimiz temiz hava almak için bahçeye ulaşamadan ders zilinin çalmasına yol açıyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

4+4+4DarbeİstanbulÖğretmenoyun
Görüş Bildir