Eğitim, İnsanı Karanlıktan Aydınlığa Çıkartacak Tek Yöntemdir: Bir Gencin 'Köyden Üniversiteye' Başarı Hikayesi

-

Muhammed Cemal Demir, Hakkari'de yaşayan bir öğrenciyken zor şartlar altında eğitim alıyordu. Evinden kilometrelerce uzakta bir okula gitmek zorunda kalan Muhammed Cemal Demir, yaşadığı sarsıcı olaydan, nasıl üniversiteyi kazandığına yaşadıklarını anlatıyor...

Hakkari'nin merkeze bağlı bir köyü olan Geçitli köyünde doğdu Muhammed Cemal Demir.

Eğitimine Hakkari Fen Lisesi'nde devam eden Muhammed Cemal Demir, yatılı okulda yer olmadığı için her gün köyden okula gitmek zorunda kaldı. Bu da 30 kilometre yol demek...

1.5-2 saatlik yol yüzünden sabah derslerini kaçıran Muhammed Cemal Demir, idareciler bize çok güzel bir şey aşıladılar diyor; "Her sabah sizden bir kişi başarı hikayesi örnekleyecek. Bu hem özgüveninizi geliştirecek dediler, hem de bir örnek olacak sizin için ilerde belki siz de bu yolda giderseniz, isteyince aslında insanın nelere kadar varabileceğini gösterecek."

"O idareciler sayesinde belki de, ilk mezunların çoğu güzel yerlere yerleştiler."

Köy şartlarında işlere de yardım etmesi gerektiğinin farkında olan Muhammed, bir taraftan da derslerden geri kalmamak için "bahçenin bir tarafına muhakkak çalışabileceğim bir yapmıştım" diyor.

"Kışın da ahırların tavanları genelde kuru oluyordu, oturuyorduk oraya, zamanlar öyle geçiyordu."

"Hayal kuramadığın zaman, maalesef ki hedeflerin çok ciddi olmayabiliyor."

Lise 3'ün sonunda ise oldukça sarsıcı bir olay yaşadı Muhammed Cemal Demir.

"Çok yakın akrabalarım ve orta okul arkadaşlarımın içinde bulunduğu bir servisin altında mayın patladı. Her gün gördüğümüz insanları, 9 kişiyi kaybettik."

Bu sarsıcı olaydan sonra üniversite sürecine giren Muhammed, kendisine yardımcı olabilecek bir rehber hocasına da sahip değil.

Listesini köyde hazırlayan Muhammed, tercih hatası yaparak paralı olan bir üniversiteyi kazandı.

Üniversiteyi kazandığını öğrendikten sonra ise maddi gücü el vermediği için başının çaresine bakmak isteyen Muhammed, şirketlerden yardım istemeye başladı.

Televizyonda izlediği bir ülkeye yardım kampanyasından yola çıkan Muhammed, şirketlere tek tek mail atmaya başladı. Aldığı cevap ise masrafların çok yüksek olduğu ve bir de okulla konuşması gerektiğiydi.

Muhammed okula mail attıktan sonra, tam ümidini yitirmişken olumlu geri dönüş aldı.

"Eğitimin önemini bilmeyen bir idareci, bu mektubun anlamını bilmez."

Hayalleri gerçek olan Muhammed'in ilk başlarda gözü korksa da borcunu başarıyla ödedi!

Üniversite tercihinde bir hata yapmış olsa da Muhammed Cemal Demir şimdi o üniversitede bir öğretim üyesi.

Cep Hikayeleri tarafından hikayesi bizlere ulaştırılan Muhammed Cemal Demir'i gönülden tebrik ediyoruz! Kendisinin anlatımıyla hikayenin tamamını buradan dinleyebilirsiniz:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir