Eğitim Bir Sen: 'Karma Eğitimden Vazgeçmek Zorundasınız'

 > 
165PAYLAŞIM

Antalya’da yapılan 19′uncu Milli Eğitim Şurası’nda sendikalarının gündeme getirdiği herşeyin bu milletin isteği, emri olduğu iddiasını savunan Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, “Sayın Bakan çağrıda bulunuyorum. Önergeyi tartışmaya açmamış olabilirsin. Bu önerge oy çokluğuyla kabul edilmiştir. Bu önergeyi hayata geçirmek zorundasınız. Çıkışı yok, dönüşü yok” dedi.

BAKANA KARMA EĞİTİM RESTİ

19′uncu Milli Eğitim Şurası’nda Eğitim Bir Sen’in gündeme getirdiği herşeyin bu milletin isteği, emri olduğu iddiasını savunan Ahmet Gündoğdu, bu konuda da şunları söyledi: “75 yıl kız erkek liseleri gibi karma olmayan ve Atatürk’ün başlattığı bu uygulamayı 28 Şubat’ın antidemokratik sürecinde Metin Bostancıoğlu diye biri gelmiş, yasaklamış, 10 kızın, kadının müracaat ettiği dikiş kursuna bile erkek almadan kurs açılamaz hale gelmişse Sayın Bakan çağrıda bulunuyorum. Önergeyi tartışmaya açmamış olabilirsin. Bu önerge oy çokluğuyla kabul edilmiştir. Bu önergeyi hayata geçirmek zorundasınız. Çıkışı yok, dönüşü yok. Dönüşü olmayan bir yoldur.”

Hükümete yakınlığıyla bilinen Eğitimciler Birliği Sendikası’nın (Eğitim Bir Sen) 12- 14 Aralık tarihleri arasındaki 8′inci Türkiye Buluşması Antalya’da yapıldı. Toplantının açılışını Eğitim Bir Sen ve Memur Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu yaptı. Gezi olaylarına karşı olduklarını söyleyen Gündoğdu Mehmet Ali Alabora’yı kastederek ‘iki ağaç kesildikten sonra bir sanatçı müsveddesinin mesele ağaç meselesi değildir dediğini’ ifade etti. Ahmet Gündoğdu, “Mesele ağaç meselesi değil, nereden kesildiği kimin kestiğine bakma meselesiymiş. Ağaç sevgisinin hangi uluslararası proje içerisinde maşa olma meselesiymiş. Dün ‘Taksim onurumuz, şerefimiz’ diyenlerin Yalova’da onurunu göremedik. 147 ağacın CHP eliyle kesildiği Yalova’da onurunu göremediniz. Nerede sizin onuruz” dedi. Bu sözlerin ardından salondakiler, Gezi eylemlerine katılanları yuhaladı.

BASİRETSİZLİK SUÇLAMASI

17-25 Aralık küresel operasyonunda da meselenin dershane meselesi olmadığını belirten Gündoğdu, “Dershane çakma üründür ama dershaneyi palazlandıran devletin eğitimdeki kalite eksikliğidir. 110.000 öğretmen açığının hala kadrolu istihdam edilmemesidir. Doğu ve Güneydoğu gibi mahrumiyet bölgelerinde tecrübeleri öğretmenleri çalıştırmak için kesenin ağzını açamama basiretsizliğidir. Mesele Türkçe olimpiyatlarıyla güzel Türkçemizi dünyaya tanıttığı için alkışladığımız insanların, camileri ahıra dönüştüren CHP’yle dershane bahanesiyle kanka olduğu gündür” diye konuştu.

EGEMEN BAĞIŞ’A TEPKİ

ÖSS, KPSS, polis akademisi sorularını çalanların bir cemaat olarak ilan edilip, topyekün bir camianın hırsız ilan edilemeyeceğini belirten Ahmet Gündoğdu, “Hırsızlığı yapan kimse üzerine gidilsin, haddi bildirilsin, tüyü bitmemiş yetimin hakkına göz dikenler hukuk devletinden hak ettiği cezayı alsın demiştik. Bugün de bazı bakanların bazı siyasetçilerin oğulcukları ya da tosuncukları yanlış işe bulaşmışsa siyasi partilere çağrıda bulunuyorum. Temiz siyaset, rüşvete yolsuzluğa sıfır tolerans. Kendi elimizle devre dışı bırakmamız lazım. Siyasetçi eline diline beline sahip olamamışsa bu millet onları sırtında taşımak zorunda değil. Siyasetçi diline sahip çıkamamış, Bakara suresiyle alay ediyorsa bu millet olarak bir daha onları taşımayacağız. Lanet olsun, yazıklar olsun” diye konuştu.

ŞIMARTMA SUÇLAMASI

Ahmet Gündoğdu, ‘Doğu’da devlet yok’ yönündeki söylemlere karşı da iktidarı eleştirdi. Gündoğdu, şöyle konuştu: “Barışı istiyorsak, uluslararası sermayenin oyuncağı olan bir ülke olmak istemiyorsanız, 30 yıl arkasında kim var diye konuştuğumuz bu terör belasından kurtulmak istiyorsak üniter demoratikleşmeden taviz vermeden kararlılıkla yol almalıyız. Ama Diyarbakır’da devlet yok Trabzon’da devlet var, Çanakkale’de devlet var, Batman da devlet yok anlayışını da kabul etmiyorum. İktidara çağrıda bulunuyorum, vatandaşın can güvenliğini özgürlükleri feda etmeden tesis etmek zorundasınız. Zaten en büyük hatanız şımarttınız bunları. Gerçi kanaat önderlerini muhatap almadınız. Her sorduğumuzda İmralı’yı hedef gösterenleri muhatap aldınız.”

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir