Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Ege'yi Dostluk Gölü Haline Getirelim'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

'Ege'yi Dostluk Gölü Haline Getirelim'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin Türkiye ve Yunanistan halklarını birbirine daha çok bayacağını belirterek, “Birbiriyle dostluk ilişkilerini geliştirecek ve Ege’yi bir dostluk gölü haline getirecek kapsamlı bir planı başlatmaktır” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos ile yemekte bir araya geldikten sonra Ankara Palas’ta ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, Türk-Yunan ilişkilerindeki psikolojik bir değişimin yaşandığını söyleyerek, bunun da dünyaya çok güzel bir mesaj olduğunu ifade etti. Avramopulos’un ziyaretin amacının 4-5 Mart’ta düzenlenecek olan Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi hazırlıkları olduğunu belirten Davutoğlu, çok sayıda anlaşmada mutabık kaldıklarını kaydetti.

Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin iki ülkeyi birbirine bağlayacağını belirten Davutoğlu, “Türkiye ve Yunanistan halklarını birbirine daha çok bağlayacak, birbiriyle dostluk ilişkilerini geliştirecek ve Ege’yi bir dostluk gölü haline getirecek kapsamlı bir planı başlatmaktır” dedi.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki dış ticaret hacminin 4.1 milyar dolardan 4.6 milyar dolara çıktığını vurgulayan Davutoğlu, iki ülke arasındaki dış ticaret hacmini on milyar dolara çıkarmak istediklerini dile getirdi.

İki ülkenin sıkıntılarını, heyecanlarını birlikte paylaşacaklarını kaydeden Davutoğlu, kendisinin Türkiye’nin AB sürecinde geldiği noktayı anlattığını belirtti. Davutoğlu, “Yunanistan’ın AB sürecinde vermekte olduğu desteğe teşekkür ettim, ama aynı zamanda da Avrupa Birliği’nin geleceği konusunda Türk-Yunan perspektiflerinin birlikte orta şekilde Avrupa’nın geleceği konusunda birlikte çalışmaya hazır olduğumuzu ifade ettim” dedi.

Toplantıda basının kendilerinden bir şey alamayacağını söyleyen Davutoğlu, Türkiye ve Yunanistan Cumhurbaşkanlarının, Başbakanlarının ve bakanlarının katıldıkların toplantılardan sadece güzel haber geleceğini söyledi.

Davutoğlu, aralarında tek krizin Yunan Dışişleri Bakanı Avramopulos’un eşini getirmemesi olduğuna da dikkat çekerek, Avramopulos’un bu ziyaretini, ziyaret olarak saymadıklarını ifade etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Avramopulos ise, ziyaretin amacının Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısının hazırlıkları olduğunu söyleyerek, ilişkilerin daha geniş ufuklar açacağını belirtti. Avramapulos, İşbirliği Konseyi ile bir çok anlaşmaya imza atmayı temenni ettiklerini kaydederek, “Geçmişteki ilişkilerimizi daha da geliştirmemize imkan olacak. Bu ilişkilerin geliştirilmesi iki ülke halkının yararına olacaktır. Bizler bu çabamızla iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ile birlikte aynı zamanda bölgemizde de diğer ülkelere örnek olabilecek, Doğu Akdeniz’e örnek olabilecek olan ilişkiler ağı oluşturmak istiyoruz” diye konuştu.

Avramopulos, Avrupa’nın derinliğinin hem sözcük anlamından hem de tarihinden kaynaklandığını belirterek,

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAnkaraAvrupa BirliğiYunanistan
Görüş Bildir