İtalyan Efsane Nörolog Veda Etti

 > -

Efsane Veda Etti

Efsane Veda Etti

Nobel ödüllü en yaşlı kişi unvanına sahip olan, İtalyan nörolog ve yaşam boyu senatör Rita Levi Montalcini, 103 yaşında yaşama veda etti. Hayatının son anlarına kadar çalışan Montalcini, “Bir şeyleri arzu etmeye devam edin, beyni faal tutun. Bundan dolayı beyniniz hiç yaşlanmaz ve bozulmaz” diyordu.

Büyüme hücreleri ve organlarını yöneten mekanizmaları keşfettikleri için ABD’li Stanley Cohen’le birlikte 1986 yılında Nobel Tıp Ödülü’ne layık görülen Montalcini’nin 103 yıllık hayatı, Roma’daki Villa Massimo Caddesi’ndeki evinde son buldu. 1950’li yıllarda yaptığı önemli araştırmalarla dikkatleri üzerine toplayan Montalcini, emekli olan kişilerin, bir zihni uğraş bulmazlarsa bir süre sonra beyinlerinin öldüğüne dikkat çekmişti.

Bu nedenle yaşamının son dakikalarına kadar çalışmayı sürdüren Montalcini, 100’üncü yaşına bastığı zaman, zihninin 20 yaşındakinden daha üstün olduğunu söylemişti.

PAPALIĞIN KABUL ETTİĞİ İLK BİLİM KADINI Montalcini, bilim dünyasına katkılarının yanı sıra, sosyal sorumluluk duygusuyla da adından söz ettiriyordu. Afrikalı kızların eğitimi ve İslam ülkelerindeki kadınların zulüm görmemeleri için sivil bir mücadelenin içinde yer alan Montalcini, aynı zamanda Papalık Bilimler Akademisi tarafından kabul gören ilk bilim kadınıydı. Montalcini, sosyal ve bilimsel çalışmalarından ötürü 2001 yılında, Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi tarafından “Yaşam Boyu Senatör” unvanına layık görülmüştü.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBilimNobel
Görüş Bildir