Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Efsane Tarayıcının Sonu

Efsane Tarayıcının Sonu

Efsane Tarayıcının Sonu

Bu yıl windows 10’un çıkışıyla birlikte kullanıcılar tarayıcı olarak IE yerine Microsoft Edge ile karşılaştılar. Microsoft firması Internet Explorer ‘ı tamamen sonlandırdı. Böyle olmasının nedeni Firefox ve Chrome tarayıcılarının IE’den kat kat daha iyi oluşuydu.

Şöyle bir geçmişe dönelim, olayların bu noktaya nasıl geldiğine bir göz atalım.

İlk IE sürümüyle 1995 yılının Ağustos ayında Microsoft ve Mosaic tarayıcısının geliştirici olan Spyglass arasında geçen bir lisans sözleşmesi ile tanıştık.

Spyglass geliştiricilerinden Eric Sink, yıllar sonra yaptığı açıklamada ” Teknolojimiz 120 şirkete sattık ve bunlardan sadece 1 tanesi diğer 119 tanesini katletti ” dedi. Microsoft kendi tarayıcısındaki denemelerde başarısızlıkları görünce 1996 yılında daha keskin kararlar aldı.

1996 yılında o zamanın popüler tarayıcısı olan Netscape Navigator tarayıcısının bazı bölümleri IE’un 2. versiyonunda kullanılması için ödünç alındı. IE3 ücretsiz olarak kullanıma sunuldu. Daha sonra tarayıcının 4’den 7’ye kadar olan sürümleri windows 98/xp/200 işletim sistemlerinde paketlendi. Bu dönemlerde microsoft pazarın %90’lık dilimini ele geçirdi. Daha sonra Microsoft kullanıcıların istedikleri tarayıcıyı kullanabilme özgürlüğünü getirdi. Bunun üzerine zaten kullanıcılar IE’ye zor sabrediyorlardı hemen alternatif tarayıcılara geçiş yapmaya başladılar. Bu olaydan sonra büyük düşüşe geçen IE birde kötü bir şöhret edindi. 8 yaşında çocuklarında dahi ağzında “onu kullanma o yavaş” cümleleri dolaşmaya başladı. Hala daha öyledir. IE hep yavaş, kötü tarayıcı olarak bilinir.

2006 yılında ise Pc World dergisi “Tüm zamanların en kötü teknik ürünleri arasında tarayıcıyı dünyanın en kötü güvenliğe sahip yazılımı olarak nitelendirdi.”

2007 yılında ise Microsoft daha hızlı ve daha iyi güvenlikli IE7 sürümünü tanıttı. Lakin 2004 yılından beri piyasada olan Firefox tarayıcısı her zaman daha fazla kullanıcı kitlesini kendine çekmeyi başardı. 2008 yılında ise Google Chrome tarayıcısının çıkmasıyla birlikte IE iyice dibe battı. Microsoft ne kadar uğraşsada ne kadar güvenlik önlemi alsada bu düşüşün önüne geçemedi.

Windows 7 için gelen IE9 kullanışlık, hız ve güvenlik olarak iyi olsa da yine beklenen başarıyı yakalayamadı. Kullanıcılar çoktan IE’yi terk etmişlerdi bile.

2012 yılına gelindiğinde ise Microsoft Windows 8 ile IE10’yu çıkardı. Lakin bu seferde windows 8 beklenen ilgiyi görmedi.

2013 yılında çıkan IE11 ise efsane tarayıcının son sürümü. Hızlı, kullanışlı ve güvenli bir tarayıcı fakat kader kurbanı. Microsoft, 2015 yılında tarayıcının fişini çekti…

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir