Efsane Bir Neslin Televizyon Başına Koşmasına Sebep Olan Unutulmaz Dizi: Ferhunde Hanımlar

-

Bir zamanlar efsane diziler vardı ve o dizileri seyreden efsane bir nesil... 90'larda çocuk olanlar için Ferhunde Hanımlar dizisinin yeri hep ayrı olmuştur. Onları özledik ve hep beraber geçmişi bir analım dedik...

Dizinin oyuncu kadrosu çok geniş olduğu için içerikte sadece birkaç isme yer verebildik. Anmadığımız diğer oyunculara buradan sonsuz saygılarımızı iletiyoruz.

1. 90'larda çocuk olanların hayatında çok kıymetli bir yeri vardır bu dizinin. Çünkü bir diziden çok, birlikte yaşadığımız insanların kameraya alınmış hali gibiydi bu yapım.

TRT'de ilk yayınlandığında Ferhune Hanım ve Kızları olan dizinin adı daha sonra Interstar'a geçince Ferhunde Hanımlar olarak değişti. 1993 yılında başlayan dizi 1999'a kadar devam etti. Okuldan gelir gelmez televizyonu açıp seyrettiğini hatırlayan sabahçılar burada mı? Çünkü öğlenciler seyredince okula geç kalıyordu :)

2. Her biri birbirinden değişik kızların tabii ki birbirinden farklı eşleri de vardı, ki biz bunlara "Damat Takımı" diyebiliriz.

Şu fotoğrafta oğumuzun geçmişi yatıyor arkadaşlar, yalan mı? İsterseniz gelin o karakterleri tek tek hatırlayıp zamanın nasıl geçtiğine hep birlikte hayret edelim.

3. Evin akıl abidesi, küçük ve nişanlı kızı Nevzat

Nevzat dizide adeta sağduyu timsaliydi diyebiliriz. Evin küçük kızıydı ve çocuk yaşta bizi bile etkileyen Selçuk ile nişanlıydı. Sonra evlendiler tabii de o nişanlılık süreci epey götürdü bizi. Nevzat'ı canlandıran oyuncu İpek Çeken ne kadar da değişmiş değil mi?

4. Küçük damat olmanın hakkını veren aşırı havalı Selçuk

Nevzat'ın nişanlısı ve elbette daha sonra da kocası olur kendisi. Tamer Karadağlı o zamanlar ne fırtınalar estirmişti hey yavrum hey!

5. Kocasının antin kuntin ihanetleri sebebiyle sürekli hastanelik olan Deli Nermin

Nermin'e güldüğümüz kadar hiçbir karaktere gülmüyorduk. Melek baykal öyle doğal, öyle içten bir oyunculuk sergilemişti ki hepimiz bir ara Nermin gibi konuşmaya başlamıştık hata. Kadının hayırsız kocası yüzünden bir türlü yüzü gülmedi ya.

6. Kızlarını ve damatlarını tek bir çatı altında toplayan, birazcık saf ama kudretli anne Ferhunde

Beyhan Saran'ın hayat verdiği Ferhunde ne kadar da tatlı bir anneydi. Eşi Baykal Saran da bu dizide baba rolünü oynuyordu ancak maalesef 2006 yılında Baykal Saran aramızdan ayrıldı.

7. Ayak üstünde kırk tane iş çeviren azgın teke Fehmi

Fehmi, Deli Nermin'in kocası olur. Kendine sevgili yapmıştı (Ra Hanım). Ondan önce de kısa süreli aldatmaları olmuştu. Bunun yüzünden Nermin bir türlü kendine gelemedi. Boyun devrilsin Fehmi! (Levent Çelmen, seni seviyoruz o ayrı)

8. Dobralığı, asabiyeti ve tontonluğuyla gönüllerde taht kuran Ferhunde'nin ahretliği Suzi

Suzi demek mantık demek, Suzi demek kahve içip gıybet yapmak demek ama ondan gelen her eleştiriye de açık olmak demek. Suzi müthiş bir karakterdi. Ona benzeyen kişileri hayatımızda tanımışlığımız da vardır. Güven Hokna, sen bambaşka bir insansın!

9. Soğuk nevale olmasıyla bilinen ortanca kız Necla

Hatice Aslan'ın hayat verdiği Necla karakteri, bir miktar soğuktu. Evi barkı ayrıydı, sanki daha korunaklı bir hayatı vardı. Çok güzeldi fakat! Hatice Aslan hala daha güzel gerçi...

10. Necla'nın kocası, ortanca ve sempatik damat Bülent

Bülent, bacanağı Fehmi ile bir bar işletiyordu hatırlarsanız. Yani asıl işi bu değildi ama sonradan ortak oldular. Sempatik adamdı Bülent, minnoştu. Fakat daha sonra Necla, Bülent'in kendisini aldattığından şüphelenmeye başlamıştı. O iş noldu hakkaten? Şahap Sayılgan'a da sevgi saygılarımızı iletelim.

11. Annesiyle yaşayıp giden ve hayatındaki detaylarla bizi çok güzel üzebilen Meftune

Meftune, Necla'nın ev işlerine yardıma geliyordu. Annesi ile birlikte yaşıyordu ve bir belalısı vardı. Ayşe Nil Şamlıoğlu bu karaktere o kadar güzel hayat verdi ki, Meftune ağladığı zaman gözlerimizin dolduğunu zamanlar da olmuştur.

12. Nevzat'ın hayattaki en büyük kankitosu Müjgan

Müjgan ve Nevzat'ın yedikleri içtikleri ayrı gitmezdi hatırlarsanız. Hatta bir ara birlikte dükkan da açtılar ama zırt pırt dükkanı kapatıp kapatıp gidiyorlardı. Hülya Gülşen Irmak daha sonra oyunculuk bayrağını kendi gibi oyuncu olan kızı Çağrı Irmak'a devretti.

13. Her gördüğümüzde yanaklarından kocaman bir ısırık almak istediğimiz Can

Can, Bülent ve Necla'nın oğlu bir minnoş. Bu çocuğu kaç kere yemek istedik bir düşünün. Yalnız Can'ı canlandıran oyuncu George Can Fenn, şu an profesyonel bir şef aşçı. Yani kocaman oldu, o yüzden yememiz biraz zor. Bu arada George Can'ın Eşkiya filminde Güven Hokna ile oynadığını hatırlayanlar burada mı?

14. Ne yalan söyleyelim, çok güzel günlerdi... Bize böyle bir dizi kazandırmış ve adını burada sayamadığımız tüm ekibe şükran ve minnetlerimizi sunuyoruz.

Sayenizde çok güzel bir çocukluk yaşadık...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emrullahabi

Meftune'nin Belalısı vardı, hatırlayanlar?

araknenin-sanat-aski

Keriman'dı adı :)

alp_er

Ferhunde hanımı görünce evet yaşlanmışım dedim.

bademlicikolatta

okuldan gelince rahat rahat izlemek bi keyifti. Ferhunde hanımı anneannemle,kocasını dedemle,torunları da kendimle özdeşleştirmiştim:) yan komşumuzmuş gibi samimilerdi. Dış çekimlerde Ankara'nın neresi olduğunu bazen dedem söylerdi. hey gidi günler.

wednesday-addams

oyuncu kadrosunun efsaneviliğine bakar mısınız? şimdi de ankara'da geçen günlük diziler yayınlanıyor ama kaliteleri ortada. ferhunde hanımlar bu alanda belki bir ilk, bence de en iyisidir. bu arada, ankaramın dizisi olduğu için de ayrı bir sevgim vardır. tekrar yayınlansa izlerim herhalde. 😊

yaren_80

simge selçuk?

Başlıklar

GülşenTürkiye Radyo ve Televizyon Kurumuannediziminnoştatlı
Görüş Bildir