Efkan Ala: '13 Bin 419 Tutuklu Var'

 > -

İçişleri Bakanı Ala, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili gözaltı sayısının an itibariyle 25 bin 917, tutuklu sayısının da 13 bin 419 olduğunu açıkladı. Ala, 74 bin 562 kişinin de pasaportlarının iptal edildiğini belirtti.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı için gittiği parti genel merkezinde, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin gözaltı, tutuklu sayıları hakkında bilgi veren Ala, "Gözaltı sayısı şu an itibarıyla 25 bin 917, tutuklu sayısı 13 bin 419, 74 bin 562 kişinin de pasaportları iptal edildi. Şehit sayımız 238, yaralı sayımız da 2 bin 197'dir" dedi.

İstihbarat teşkilâtlarının yeniden yapılandırılması

'İstihbarat İç ve Dış Olarak İkiye Ayrılıyor, MİT Cumhurbaşkanlığı'na Bağlanacak" - onedio.com
'İstihbarat İç ve Dış Olarak İkiye Ayrılıyor, MİT Cumhurbaşkanlığı'na Bağlanacak" - onedio.com

İstihbaratla ilgili yeni yapılandırmaların hatırlatılması üzerine Ala, bu konuda bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Jandarma, Emniyet gibi kurumlarda istihbarat teşkilâtlarının ne şekilde yapılanacağının çalışma sonucunda netlik kazanacağını belirten Ala, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu istihbaratı üretebilecek, alabilecek en yüksek seviyede istihbarat faaliyetinde bulunabilecek teşkilâtların olması kararlılığımız. Bu teşkilâtlar olsun, bu kararlılıktayız. Bunun nasıl gerçekleştirileceği konusunda bu hedef için çalışmalarımız yürütülüyor. Bu çalışmalar nihayete erdiği zaman, sonuçlandığı zaman kamuoyuna bunu açıklayacağız. Çok uzun süreceğini de zannetmiyorum. Elbette başından beri bütün devlet kademeleri başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve bizler, çeşitli biçimlerde dile getirdik. Bir sorun olduğu zaman bizim politikamız o sorunu hasır altı etmek değil, bir problemle karşılaştığımız zaman onu görmemek, bizim politikamız değil. Bizim politikamız bir sorun olduğu zaman sorunun nereden kaynaklandığını tespit etmek ve onu gidererek, milletimizin bir daha böyle problemlerle karşılaşmasının önüne geçmektir."

Yıldırım: "MİT'e 'Neden Haber Vermediniz' Diye Sordum, Cevap Veremediler" - onedio.com
Yıldırım: "MİT'e 'Neden Haber Vermediniz' Diye Sordum, Cevap Veremediler" - onedio.com

İstihbarat açığı olduğunu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve kendilerinin başından beri dile getirdiklerini aktaran Ala, bunun giderilmesi konusunda karar verildiğini, nasıl giderileceğinin ise yapılan çalışma sonunda ortaya çıkacağını kaydetti.

AA

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Görüş Bildir