Görüş Bildir

Edirne'deki Büyük Sinagog 46 Yıl Sonra İbadete Açıldı

Anasayfa > Gündem

Vali ile Musevi cemaatini karşı karşıya getiren Edirne'deki 107 yıllık Büyük Sinagog'da 46 yıl sonra ilk kez dua edildi.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin'in müze olacağını söyledikten sonra Musevi cemaati ile karşı karşıya kalıp sonra da özür dilediği Büyük Sinagog'da 46 yıl sonra ibadet edildi.

Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh'in de katıldığı ibadetteki duayı, Büyük Sinagog'da en son ibadeti yöneten David Azuz yaptırdı.

Azuz, 46 yıl aradan sonra yeniden Büyük Sinagog'da ibadete katılmanın heyecan verici olduğunu söyledi. Azuz sinagogun Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilmesine ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a teşekkür etti.

Edirne Belediyesi, Avrupa'nın üçüncü, Türkiye'nin ise en büyük sinagoguna giden yola, 'Kadim komşularımız evinize hoş geldiniz' pankartı astı.

CHP’li başkan Arınç’ı kapıda karşıladı

Restorasyonu 5 yılda tamamlanan sinagogun açılışına Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da katıldı. Arınç'ı, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ve Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan karşıladı.

Valiliği ve belediyeyi ziyaret eden Arınç'ı, CHP'li başkan kapıda karşıladı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile milletvekili olduğu dönemde Meclis'ten arkadaş olduğunu anlatan Arınç, Türkiye’de farklı inançlara rağmen herkesin özgür bir şekilde yaşadığını söyledi.

Bülent Arınç, 'Bütün dünyanın ihtiyaç duyduğu teröre, ırkçılığa, İslamofobi ve antisemitizme karşı insanların farklı inançları, kültürleri, ibadet yerleri olsa da bir arada huzur ve güven içerisinde yaşayabileceği bir örnek göstermemiz lazım' dedi. Arınç ayrıca, Türkiye’nin din ve vicdan özgürlüğü bakımından Avrupa ülkelerinin önünde olduğunu söyledi.

Vali ile Cemaat karşı karşıya gelmişti

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin'in, kentteki 107 yıllık Büyük Sinagog'un restorasyonuyla ilgili açıklama yaparken, Mescid-i Aksa'ya İsrail askerlerinin girmesini hatırlatıp bu sinagogun da artık müze olacağını söylemesi tartışmaya neden olmuştu. Vali daha sonra Musevi cemaatinden özür dilemişti.

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç da Vali’nin 'yanlış yaptığını ve hissi davrandığını' söyleyerek, 'Sinagog'u restore ederken bugüne kadar ibadet yapılmış bir yerden ibadet yapma imkânını, fonksiyonunu almayı düşünmedik' demişti. Arınç herkesin inancına göre istediği yerde ibadetini yapacağını da eklemişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç ise, 'İsrail hükümetinin politikaları nedeniyle bu ülkeyle hiçbir ilgisi olamayan Musevi vatandaşlarımızın itham edilmesi hiçbir şekilde kabul edilemez bir durumdur' demişti.

Anadolu Ajansı, DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
murat

Darısı farklı inançlara mensup diğer insanların başına.