Edirne'de Her Türlü Eylem Yasaklandı, Sivil Toplum Ayaklandı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Sıkıyönetim İlan Etseydi

Sıkıyönetim İlan Etseydi

Edirne Valiliği, geçen hafta aldığı bir kararla kentte her türlü eylemi yasakladı. Sivil toplum ayaklandı, Vali Hasan Duruer "Bir yanlış anlama oldu" dedi.

Edirne Valiliği, bir hafta önce yayımladığı bir duyuruyla, kentte yapılacak her türlü eylemin yasaklandığını bildirdi. Kentteki sivil toplum örgütleri karara tepki gösterip eylem yaparken, Radikal ’e konuşan Vali Hasan Duruer, bir eylem için alınan kararın ‘üslup hatası’ nedeniyle genel yasak olarak anlaşıldığını öne sürdü.

‘Sözde tutuklu şahıslar’

Edirne Valiliği’nin polis aracılığıyla dağıttığı bildiride ‘sözde tutuklu şahıslar ve öğrencilerin serbest bırakılması’ adı altında yapılacak açlık grevi, oturma eylemi, çadır kurma, imza standı, pankart açma, gösteri ve yürüyüş gibi eylemlerin yasak olduğu belirtildi. Duyuruda tam olarak şöyle denildi: “Edirne Emniyet Müdürlüğü’nün 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi duyurusu: “İlimizde mevcut huzur ve güven ortamının, kamu düzeni ve asayişin devamı, yaya ve araç trafiğinin mevcut düzen içerisinde işlerliğinin sağlanması, vatandaşların hak ve özgürlüklerinin kullanımına engel olması muhtemel hareket ve eylemlerin ve olası provokasyon hareketlerinin önlenebilmesi amacıyla, 21.12.2012 tarihinden itibaren ilimiz genelinde 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi uyarınca Valilik Makamı’nın 21.12.2012 tarih ve 2012/781 sayılı OLURLARI ile ‘Sözde Tutuklu Şahıslar ve Öğrencilerin Serbest Bırakılması’ adı altında çadır kurma eylemi, açlık grevi, oturma eylemi, imza standı, gösteri yürüyüşü, pankart asma vb. gibi eylem şekilleri yasaklanmıştır.”

Yasak kararı kentteki sivil toplum örgütleri tarafından tepkiyle karşılandı. Yaklaşık 20 sivil toplum örgütü bir araya gelerek, yasak kararına karşı eylem yaptı. Açıklamada, gösteri ve yürüyüş hakkının anayasada düzenlendiği ve izne tabi olmadığı belirtilerek, yasak kararının kaldırılması istendi. Kararı değerleriden DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Arif Kuday, anayasal hakların duyuruyla engellenemeyeceğini belirterek, şunları söyledi: “Valiliğin polis aracılığıyla yayımladığı duyurudan sonra, 20 sivil toplum temsilcisi bir araya gelerek bir duyuru yaptık. Bu yasaklama, kişisel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılması demek ve bu da anayasaya aykırı. Böyle bir uygulamaya sessiz kalmamız mümkün değil. Anayasal haklar, bir genelge ya da bir duyuruyla engellenemez.”

Duyunca şaşırdık

TMMOB Edirne Temsilcisi Nihat Çolak da eylem yasağına karşı olduklarını vurgulayarak, “Genelgeyi ilk duyduğumuzda bir şaşkınlık yaşadık. Kurumlar ve kişilerin kendilerini demokratik bir şekilde ifade etmesini engellemeye çalışan bir genelgeye doğal olarak tepki gösteriyoruz. Halka açık alanlarda mücadeleyle kazanılmış ‘kendini ifade etme özgürlüğünden’ vazgeçmeyeceğiz. Bu genelge ile toplumsal hak ve özgürlükler baskı altına alınmaya çalışılıyor” diye konuştu. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Edirne Temsilcisi Dr. Galip Ekuklu ise şu görüşleri dile getirdi: “Gösteri yapmak ve şikâyetleri dile getirmek için en doğal olan anayasal bir hakkın bir genelge ile engellenmeye çalışılmasını doğru bulmuyoruz. Valilik tarafından gerekçe olarak, halkın güvenliği öne sürülüyor. Ama şimdiye dek Edirne’de halkın güvenliğini tehdit eden, huzurunu bozan bir protesto ya da eylem yaşanmadı.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Açlık greviPolis
Görüş Bildir