Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Edirne'de Ekmeğin Ham Maddesinde Virüs Alarmı...

 > 
94PAYLAŞIM

Edirne'de 1 milyon 200 bin dekarlık arazide ekili buğday, henüz cinsi tespit edilemeyen virüs nedeniyle erken sararmaya başladı. Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, yapılan ilaçlı mücadeleden sonuç alamadıklarını, alınan örnekleri incelenmek üzere Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne gönderdiklerini söyledi.

Doğan Haber Ajansı'ndan Ali Can Zeray'ın haberine göre Edirneli buğday üreticilerinin tarlalarında, bugüne kadar pas hastalığına benzeyen daha önce hiç karşılaşmadıkları bir hastalık etkili olmaya başladı. Erken ekim yapılan tarlalarla görülen, sarı pas hastalığına benzeyen virüs son 10 gündür tüm bölgede etkili oldu.

Buğdaylar erken sarardı, ilaçlı mücadeleden sonuç alınamadı

Buğdaylar tarlada erken sarardı, uzaması durdu. Başak gelişimini engellemesi nedeniyle verimin düşeceğini söyleyen Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, yapılan ilaçlı mücadeleden sonuç alamadıklarını anlattı. 

Edirne’de 1 milyon 200 bin dekar alanda buğday ekimi yapıldığını anlatan Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz tarlalardan alınan örneklerin incelenmek ve hastalığın tespit edilmesi amacıyla Ege Ünhiversitesi Ziraat Fakültesi’ne gönderdiklerini söyledi.

'Edirne ve ardından Tekirdağ ile Kırklareli'de de görüldü'

Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz

Kış aylarının sıcak geçmesinin hastalıkta etkili olduğunu düşündüklerini kaydeden Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, "Edirne’den başlayarak tüm Marmara bölgesinde etkili olan hastalık Türkiye’nin yüzde 20 buğday üretiminin gerçekleştiği Edirne ve ardından Tekirdağ ile Kırklareli'de de görüldü. Hastalık ilk kez geçtiğimiz yıl Bulgaristan sınırındaki Sırpsındığı Köyü’nde görülmüştü" dedi.

Üretici tedirgin...

Edirne merkeze bağlı Karakasım köyü Sulama Kooperatifi Başkanı Ali Bağcı, köylerinde 6 bin dekar ekili buğdayın tehlikede olduğunu söyleyerek, "Daha önce görmediğimiz bu hastalık karşısında elimiz kolumuz bağlı. Bölgemizde havaların mevsim normallerinin üzerinde sıcak gitmesi nedeniyle, ekili arazilere dadanan bir çeşit kör sinekten bu hastalığın olduğunu tahmin ediyoruz" dedi.

'Bu hastalık yüzünden buğdayı hasat edemeyiz'

Edirne Orhaniye Köyü'nden buğday üreticisi Hüseyin Bağya ise, "Ben 60 yaşındayım. Böyle bir hastalık görmedim. Bunun adına virüs diyorlar. Tüm ilaçları kullandık, ne yapacağımızı bilmiyoruz. Biz bu hastalık yüzünden buğdayı hasat edemeyiz" dedi.

Tarım İl Müdürlüğü de inceleme başlattı

Öte yandan Edirne Tarım İl Müdürlüğü'nün de buğdayda görülen hastalıkla ilgili bölgede inceleme başlattığı öğrenildi.

DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir