Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ecowas, Mali'de Sivil Geçiş İçin Askere Verdiği Sürenin Dün İtibarıyla Başladığını Açıkladı

0PAYLAŞIM

Ecowas, Mali'de Sivil Geçiş İçin Askere Verdiği Sürenin Dün İtibarıyla Başladığını Açıkladı

DAKAR Anadolu Ajansı - Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu ECOWAS, Mali'deki askeri cuntanın 18 aylık geçiş süreci kararını kabul etti ve müddetin dün haysiyetiyle başladığını duyurdu.

Gana'nın başşehri Akra'da dün bir araya gelen ECOWAS kurulunun, Mali'deki askeri cunta Milletin Kurtuluşu Milli Konseyi CNSP ile uzlaştığı metin kamuoyuyla paylaşıldı.

Metne göre, cuntadan, Başbakan Boubou Cisse de dahil alıkonulan tüm politiklerin özgür vazgeçilmesi istendi.

Geçiş sürecinin cumhurbaşkanı ve başbakanının sivil olması gerektiği tekrarlanarak, yaptırımların da ancak o zaman kalkacağı belirtildi.

  • Sivil geçiş başlayınca cunta feshedilecek

Sivil geçişin sağlanmasıyla CNSP'nin de feshedileceği kaydolundu.

CNSP'nin 18 aylık geçiş süreci kararı kabul edilirken, müddetin dün haysiyetiyle başladığı vurgulandı.

ECOWAS ismine ara buluculuk misyonu üstlenen Daha Önceki Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan'ın da bir hafta içinde başşehir Bamako'da görüşmelerde bulunacağı bilgisi paylaşıldı.

  • "Cumhurbaşkanı asker de olabilir" maddesi tepki çekmişti

CNSP, geçiş sürecine ait görüş alışverişinde bulunmak üzere cemiyetin değişik unsurlarıyla 10-12 Eylül'de Bamako'da muhtelif görüşmelerde bulunmuştu.

CNSP, bu görüşmelerin kapanış seansında, geçiş sürecinin ayrıntılarının yer aldığı bir koşulu kamuoyuyla paylaşmıştı.

CNSP lideri Assimi Goita imzalı koşula göre, geçiş süreci 18 ay olacak ve bu müddetin sonunda tercihlere gidilecek. Sürece liderlik edecek cumhurbaşkanı asker ya da sivil olabilecek.

  • Muhalefetten tepki

Muhalefet platformu M5 RFP ise koşulun Mali ulusunun görüşlerini yansıtmadığına dikkati sürükleyerek çoğunluğun sivil bir cumhurbaşkanı istediğini belirtiyor.

M5 RFP, askeri, bu süreci kendi çıkarına kullanarak iktidara gelme emeli gütmekle yargılıyor.

  • ECOWAS 1 senelik geçiş süreci istemişti

ECOWAS ise 7 Eylül'de Nijer'de yaptığı klasik doruğunda, geçiş sürecinin en fazla 1 sene olması yanında sivil bir cumhurbaşkanı ve başbakan istediğini duyurmuştu.

Cuntaya yol haritası tanımlaması için 15 Eylül'e kadar zaman veren ECOWAS, 14 abone ülkenin hava ve kara hudutlarını Mali'ye kapatması ve bu ülkeyle ekonomik ve ticari ilişkilerini durdurmasını kapsayan yaptırımların da ancak bu koşulların yerine getirilmesiyle kademeli kaldırılacağını bildirmişti.

Bamako'ya 15 km mesafede bulunan ve 2012'de yarıyılın Cumhurbaşkanı Amadou Toumani Toure'nin devrilmesinde de ehemmiyetli rol oynayan Kati garnizonunda 18 Ağustos Salı günü ayaklanan bir grup asker, taşıtlarla başşehre gelmişti.

Bazı bakanlarla yüksek rütbeli bazı askerler alıkonulurken hükümet binaları ve fotoğrafı müesseseler boşaltılmıştı.

Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita, öğleden sonra evinden askerler tarafından alınarak Kati kışlasına götürülmüş, gece yarısı devlet televizyonundan istifa ettiğini duyurmuştu.

Keita'nın istifasından birkaç saat sonra aynı kanala çıkan darbeciler, tercihlerin kısa zamanda yapılacağını, politik ve sivil bir geçiş yarıyılının yaşanacağını açıklamıştı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir