Economist'ten AKP'ye Amblem Önerisi: 'Solmuş Zambaklar'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

The Economist, makaleyle birlikte kullandığı karikatürde Erdoğan’ı halının altına para süpürdüğü sırada ‘karanlık bir el’ tarafından görüntülenirken resmetti.

AKP'ye Amblem Önerisi: Solmuş Zambak

İngiliz dergisi The Economist, 17 Aralık operasyonu sonrası Türkiye’de yaşanan gelişmeleri ele aldığı makalesinde, ses kaydı iddialarının Başbakan Tayyip Erdoğan’ı zora soktuğunu yazdı. ‘Her şey mümkün‘ başlıklı makaleye göre, 30 Mart yerel seçimlerini kaybetmesi halinde AKP içinde Erdoğan’ın yerine yeni bir isim aranabilir. ‘Solmuş zambaklar yeni amblem olabilir’

Makalede Öne çıkan bölümler şöyle:

  • Ankara’daki AKP genel merkezinin girişindeki solmuş zambaklar, Türkiye’nin iktidar partisi için uygun bir amblem. Erdoğan, gizlice kaydedilmiş bir dizi telefon konuşmasının internete konulmasından sonra siyasi hayatı için mücadele ediyor.

Batılı diplomatlara göre her şey mümkün

  • Bazılarına göre amaç, Erdoğan’ı belki de 30 Mart’taki yerel seçimlerden önce koltuğundan etmek. Başarılı olurlar mı? Genelde temkinli olan Batılı diplomatlar bile, ülkeyi saran mevcut belirsizlik ortamında ‘her şeyin mümkün olduğunu’ söylüyor.

‘Birçok insanın aklına şüphe düştü’

  • Erdoğan’ın yolsuzluk iddialarının Pennsylvania’daki Fethullah Gülen’in arkasında olduğu bir dış komplo olduğu tezleri tabanını memnun etmiş olabilir. Fakat bomba etkisi yaratan kayıtlar birçok insanın aklına şüphe düşürdü.

  • Görev süresi ağustos dolan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Erdoğan’la makam değiştirmek istediği düşünülüyordu. Ama Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı hayali, AKP 30 Mart’ta sağlam bir zafer kazanmazsa gerçekleşmeyebilir.

‘Gül ve Babacan’ın adı geçiyor’

  • Yine de, seçmenlerin ekonomik sıkıntı hissetmemesi halinde yöneticilerinin bayağılından rahatsız olmayacağı düşünülebilir. Fakat bu gerçekleşmezse (ve artık Ankara’da bazıları DKP’nin seçimleri kaybedeceğini düşünüyor), parti üyeleri en sonunda Erdoğan’ın yerine bir başkasını getirme kararı alabilir. Olası halefler arasında hâlâ Gül’ün adı geçiyor. ‘Lekesiz’ bir imajı bulunan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da bir diğer isim.

  • Daha büyük soruysa, Erdoğan’ın nereye ‘konulacağı’yla ilgili.

Diken.com.tr

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAdalet ve Kalkınma PartisiAli BabacanAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBaşbakan YardımcısıBilal ErdoğanErtuğrul GünayFethullah GülenGezi ParkıİngiltereKemal KılıçdaroğluPolisRecep Tayyip ErdoğanSelahattin DemirtaşYoutubedizi
Görüş Bildir