Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Economist: ‘ABD Zarrab Davasında Adı Geçenleri Yargılamak İsteyebilir’

 > 
16PAYLAŞIM

"İran'ın Türkiye bağlantısı" başlıklı yazısında ABD'de tutuklu bulunan İran asıllı Türk iş adamı Reza Zarrab davasını ele alan İngiliz Economist dergisi, davanın bazı isimlere de uzanabileceğine işaret ederek, "Savcı Bharara üst düzey yetkililerin İran'a yaptırımları delmek için Zarrab'tan rüşvet aldığına dair güçlü kanıtlar ortaya koyabilirse, ABD mahkemeleri onları da yargılamak isteyebilir" ifadelerine yer veriyor.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre Economist dergisi, İran'ın Türkiye bağlantısı başlıklı yazısında, Amerika Birleşik Devletleri'nde tutuklu bulunan ve Türkiye vatandaşı da olan İranlı iş adamı Reza Zarrab davasını ele alıyor ve şu soruyu soruyor: 

"Yetkililer yaptırımların delinmesine yardımcı oldu mu?"

Yazıda şu ifadelere yer veriliyor:

"Bu yılın önceki aylarında FBI ajanları, Türk altın tüccarı Reza Zarrab'ı Miami Uluslararası Havalimanında gözaltına aldılar. Avukatları Zarrab'ın ailesiyle birlikte Disney World'ü ziyaret etmek için gittiğini söylediler. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tutuklama ile ilgili soruları geçiştirdi ve 'Bu konu aslında ülkemizi ilgilendiren bir konu değildir' dedi."

Ancak dergiye göre durum şimdi başka görünüyor:

'Üst düzey Türk yetkililerle ilişkileri konusunda utanç verici detaylar ortaya çıkmaya başladı'

"Altın işi yaparak İran hükümetinin Amerikan yaptırımlarını delmesine yardımcı olan Zarrab ile ilgili soruşturmada, genç iş adamının üst düzey Türk yetkililerle ilişkileri konusunda utanç verici detaylar ortaya çıkmaya başladı. Savcılar, Zarrab'ın 50 milyon dolar kefalet ödeyerek serbest kalmasına mahkemenin onay vermemesi için, iş adamının, üç Türk bakana ve kamuya ait Halkbank'ın Genel Müdürüne onlarca milyon dolar rüşvet ödeyerek işlerini sürdürdüğü ve rakiplerini engellediğini öne sürdüler."

"Savcılar ayrıca, Zarrab'ın, Erdoğan'ın eşinin kurduğu vakfa 4,5 milyon dolar bağışta bulunduğuna da işaret ettiler. Savcılara göre, "Sanık Türkiye'ye ulaşması durumunda Türk hükümetinin en üst düzeyindeki bağlantılarını kullanarak ABD'ye dönüşünü engelleyebilir."

Reza Zarrab 10.2 Milyon Lirayı Bağışlamış - onedio.com
Reza Zarrab 10.2 Milyon Lirayı Bağışlamış - onedio.com

'Benzer iddialar 2013'te Türkiye'deki yolsuzluk soruşturması sırasında da ortaya sürüldü'

Zarrab'a karşı benzer iddiaların, 2013 yılında Türkiye'de başlatılan yolsuzluk soruşturması sırasında da ortaya sürüldüğünü belirten dergi, o dönem başbakan olan Erdoğan'ın soruşturmayı darbe girişimi olarak nitelemesinin ardından suçlamaların düşürüldüğünü hatırlatıyor ve ekliyor:

"Soruşturmayı yürüten savcıların kendileri ya başka yerlere atandı ya da kendileri de komplo ve terör suçlamalarıyla tutuklandılar. Hatta yetkililer Zarrab'a ihracatlarından dolayı ödül verdiler."

Zarrab'ın e-mail hesabı ve akıllı telefonundaki yazışmaları inceleyen savcılar, 2013 yılında yapılan suçlamaları destekleyen delillere ulaştılar. Eğer 75 yılla yargılanan Zarrab suçlamayı kabul edip iş birliği yaparsa daha da fazlasına ulaşabilirler, dergiye göre.

'Soruşturma Türkiye borsasını etkiledi'

Soruşturmanın şimdiden Türkiye borsasını etkilediğini ifade eden dergi, Halkbank hisselerinin Zarrab'ın tutuklanmasının ardından yüzde 20 oranında düştüğünü belirtiyor.

Ancak Economist'e göre, bu durum Erdoğan'ın ülkedeki itibarını zedeleyecek gibi görünmüyor.

'Üst düzey yetkililerin Zarrab'dan rüşvet aldığına dair güçlü kanıtlar ortaya çıkarsa ABD mahkemeleri onları da yargılamak isteyebilir'

"Ancak, davanın savcısı Preet Bharara üst düzey yetkililerin İran'a yaptırımları delmek için Zarrab'dan rüşvet aldığına dair güçlü kanıtlar ortaya koyabilirse, Amerikan mahkemeleri onları da yargılamak isteyebilir. Bu durumda Zarrab'ın işbirlikçileri olduğundan şüphelenilenler Disney World'e gitmekten kaçınmak isteyebilirler."

BBC Türkçe

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir