Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ece Temelkuran'ın Son Romanından

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Ece Temelkuranın Son Romanından

Ece Temelkuranın Son Romanından

Ece Temelkuran’ın merakla beklenen son romanı Düğümlere Üfleyen Kadınlar, 4 Şubat’ta Everest Yayınları’ndan çıkıyor. Kitaptan sizin için tadımlık bir bölüm seçtik.

Aynanın önündeyiz. Kahkahadan yanaklarımız ağrımış, ama gülmeyi durduramıyoruz. “Düğümlere Üfleyen Kadınlar Dans Okulu! Evet okulumuzun adı budur!” diye kahkaha atıyor Ami­ra, “evet şimdi burada Libya çöllünde açılışı yapıyoruz! Sayın se­yirciler, buyrun manyaklar gibi dans ediyoruz! Dım tıs trrak dım trak!” Aynanın önünde Maryam dili yandan azimle dışarıda, ol­mayan göbeğini atmaya çalışıyor, ben de öldürücü dansöz kadın paradosiyle pozlar yapıyorum. Amira primadonna olarak atıyor önümüze kendini, aynada selamlar veriyor, öpücükler dağıtıyor. Aynadaki üç beyaz gecelikli kadından oluşan seyirciyi, kendimi­zi selamlıyoruz. Beyaz geceliklerimizleyiz yine. Gürültü olmasın diye kahkahalarımızı kıs kıslıyoruz. Birbirimize yıkılıyoruz bazen gülmekten. Yıkılıp doğrulup ciddiyet taklidiyle yeniden başlıyor dans etmeye, sonra yeniden yığılıyoruz birbirimizin omzuna gülmekten. Amira, geceliğinin düşmüş askısını kaldırıyor, aynaya bakarak: “Aman şekerim boşver! Ne demiş Aziz Albert Camus?!”

İkisine bakıyorum aynada. Esmerliklerini galebe çalan pem­beliklerine. Maryam’in kel kafasını unutuşuna... Amira’nın te­ninde pul pul sedeflenen ter tomurcuklarına... Madam Lilla hak­lıysa ve kadınlar nefeslerinden ibaret ise, suni teneffüs de kadınlar arasında oluyor muhakkak. Tam ölmek üzereyken hem de. Çün­kü başka türlü bu ana gelemezdik. Çünkü Sayda’nın evindeki odamıza hiç de böyle neşeli girmemiştik...


Amira, Maryam’in yattığı odaya girerken elini beline koydu ve en haşin sesiyle bağırdı:

“Maryam!”

Daha Amira’ya “Dur bir dakika, sakin olalım” demeye vakit bulamadan, lönk diye sordu:

“Bana bak, kanser misin sen? Kansersen bak söyle! Uğraşa­mam yani!”

Maryam’in yüzü, kanser olduğu ortaya çıkmış birisi için fazla rahattı. Yatağa uzanmış bir şeyler yazıyordu. O duralayınca Ami­ra iyice sabırsızlandı:

“Ayrıca o elindeki deftere de bir şeyler yazıp durduğunu bi­liyoruz. Yani sen söylemesen de biz bakacağız zaten. Evet! Din­liyoruz!”

Amira, kollarını göğsünde kavuşturduğunda Azrail’den daha korkutucu olduğuna emin. Kansere yakalanmış birinin üzerine fazla gittik diye düşünecektim ki, her nasılsa şu anda bizden sır saklanmasının kanserden daha vahim olduğuna ben de ikna ol­dum. Nihayet yola beraber çıkmıştık. Evet, dinliyorduk?!

Maryam’in karnından küçük küçük başlayan sarsıntılar ağzın­dan dışarı dolu dolu kahkahalar olarak çıktı:

“Ee?” dedi gülerken, “ne yapacaksınız? Kansersem dövecek misiniz?”

“Evet” dedi Amira. Net. Sonra da tombul bir anne gibi devam etti:

“Nedir bu yani? Bize söylemeyecektin, sonra çölün ortasında ölüp gidecektin, biz de seni gömecektik. Bu mudur yani plan? Süper! Aferin!.. Çok aptalsın! Beni yolda yalnız bırakacaktın öyle mi!”

Amira, sevdiği birine öleceği için kızıyordu, tamamen şefkat­le. Maryam ise hâlâ gülüyor, ama aynı anda Amira’ya, kendisini kanser olduğu takdirde dövebilecek kadar önemsediği için şaş­kınlıkla bakıyordu. Amira’nın yüzü giderek öfkesiyle bir başı­na bırakılmış bir kız çocuğunun ağlamasına doğru bükülürken Maryam nihayet kesti kahkahalarını. Kalktı, Amira’nın kolunu tuttu, gülümseyerek sallamaya başladı, salladı salladı... “Defteri okuyacaktınız ha!”

Amira hiç geri adım atmıyor sinirinden:

“Bırak şimdi! Ölecek misin sen?”

Amira’ya sarıldı Maryam yarım yamalak “Saçmalama” dedi, “kanser filan değilim. Nereden uydurdunuz bunu Allah aşkına?”

Tekrar güldü Maryam:

“Kanser olsam dayakla terapi edilecekmişiz, onu anladık bu sayede.”

“O zaman ne?” dedi Amira, “bize söylemediğin şey ne?”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ece TemelkuranKanserkadınlar
Görüş Bildir