E3 2013 Kristal Küremizden Bakıyoruz!

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

E3 2013 Kristal Küremizden Bakıyoruz!

E3 2013 Kristal Küremizden Bakıyoruz!

Herkese selamlar! Bir türlü nasıl olacağına karar veremeyen hava durumları yavaştan kendini sıcağın kollarına bırakırken, Haziran'ın gelişini biz oyuncular "tatil" den ziyade farklı bir şey için kutlamaya başladık. Her sene Los Angeles'da düzenlenen ve yıl boyunca en fazla beklenen etkinliklerden biri olan E3 bu sene de harika geçeceğe benziyor. Hatta biraz abartıp, gelmiş geçmiş en iyi E3 olabileceğini bile söyleyebiliriz!

Peki bu kadar iddialı olabilmesinin altında neler yatıyor? Yeni nesil konsolların gerçek anlamda tanıtılacağından tutun da birçok özel oyunun açıklanmasına, 4K gibi yeni teknolojilerin detaylı şekilde aktarılmasından eski nesle ait yeni oyunlara kadar birçok başlık var elimizde. Bu dosyada da bunlara değineceğiz.

İçeriğin asıl kısmına geçmeden önce, nasıl bir yol izlediğimizi belirtmek istiyorum. Bu dosya konusunu PC ve Konsollar olarak iki parçaya böldük. Böylece bu iki platform arasında beklediklerimizi daha detaylı şekilde aktarabileceğiz. Ama bunlardan önce, PC ve konsollar hakkında konuşmadan önce, E3 2013'ün bize getireceği yeni teknolojilerden ve genel trendlerden bahsedeceğiz. Hazırsanız başlıyoruz!

Sony'nin tatmin etmeyen PlayStation 4 sunumunu sanırım hepimiz hatırlıyoruz. Harika gözüken birkaç oyun ve temel bilgiler dışında konsolun kendisini bile göstermeyip hepimizi sinirlendirmişlerdi. Ancak o geceye elde tutulur şekilde bakmamızı sağlayan birkaç yenilikten biri de Unreal Engine 4 idi.

UE3'ün oyun dünyasında yüzlerce oyunda kullanılması ve inanılmaz bir başarıya ulaşmasının ardından yeni motorun da geleceği belliydi. Harika render seçenekleri, daha detaylı gölge efektleri ve görsel anlamda hep "daha iyi" başlığına sahip olan Unreal Engine 4, eminiz ki bu seneki fuarın en gözde başlıklarından biri olacak.

Şu anda hali hazırda birçok oyun bu motoru kullanarak geliştiriliyor. Bu oyunlar arasında motorun da geliştiricisi Epic Games'in Fortnite'i ve Zombie Studios'un Daylight'ı da bulunuyor. Duyurulduktan sonraki ilk haftalarda motorun hangi platform ve nesil için geleceği de büyük bir soru işaretiydi. Önce Wii U için geliştiriliyor diye bir haber çıkıp hepimizin suratında "nasıl yani?" mimiğine neden oldu, sonrasında ise beklenen açıklamayla yeni nesle geldiği haberini aldık. Yani Unreal Engine 4, Xbox 360 veya PlayStation 3 için desteklenmeyecek. Aşağıda ise motorun marifetlerinin bir kısmını izleyebilirsiniz.

Valve firması tüm oyuncuların karışık duygular beslediği nadir firmalardan. Hem geliştirdikleri Steam servisi ve yarattıkları harika oyunlar ile oyuncuların gönlünde taht kuran firma, son dönemlerde de Half Life 3 konusundaki sessizlikleri nedeniyle birçok oyuncunun nefretini kazanmış gibiler.

Ancak ne olursa olsun, Gabe Newell bir şeyler anlatmaya başladığı zaman hepimiz susup onu dinlemeye başlıyoruz. Geçtiğimiz aylarda da durum böyle oldu zira CES 2013'de sadece cılız dedikodu şeklinde kulağımıza gelen "Steam Box" ilk defa duyuruldu.

Bu çok büyük bir haber, çünkü oyun dünyasının en sağlam firmalarından olan Valve'ın programlama konusunda da durmadan çalıştığını biliyoruz. Sony, Microsoft ve Nintendo gibi firmaların konsol tarafındaki yatırımlarına cevap olarak geliştirilen Steam Box'ın bu zamana kadar açıklanan bilgileri ise epey kafa karıştırıcı.

CES 2013'de Valve ile X3i Corporation (Kendileri bir ara Kickstarter'da gözüken X3i'nin yaratıcıları) birlikte bir açıklama yapmışlar ve o dönem Steam Box'ın ilk hali olarak lanse edilen "Piston" u tanıtmışlardı. Ancak daha sonradan yapılan açıklamalar, söz konusu Piston'un Steam Box'ın birebir aynısı olmadığına ve iki firmanın ortak bir çalışmada bulunmalarına rağmen tamamen aynı yolda olmadıklarına dairdi. Valve şu anda Steam Box üzerinde çalışmalara devam ediyor ve bu konsolu (PC'ye çok daha yakın olacak) E3'de detaylı şekilde tanıtacak gibi duruyor.

Steam Box'ın orijinal olarak Linux destekli olacağını ancak istenirse Windows'un da kolaylıkla yüklenebileceğini, televizyona bağlayarak kolay ve hızlı şekilde oyun oynamaya başlayabileceğiniz söyleniyor. Isınma ve ses sorunları üzerinde çalıştıklarını da Gabe Newell kendi ağzından açıklamıştı zaten.

Eğer beklentilerimiz gerçeğe dönüşür de Valve E3 2013'de Steam Box'a ait detaylı bir açıklama yaparsa, hem konsol hem de PC donanımı üreticilerinin kaderleri kökten değişebilir.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

LinuxMicrosoftPlaystationSonySteamWindows 8Xboxoyuntatil
Görüş Bildir