Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

E-Ticarette Ödeme Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

E-Ticarette Ödeme Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

E-Ticarette Ödeme Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

30 milyar TL‘lik hacme ulaşan Türk e-ticaret sektörü ve dünya genelindeki 1 trilyon dolarlık B2C harcamaları derken bir de online alışverişin perde arkasındaki en önemli oyuncularından biri olan online ödeme sistemlerinden bahsetmemek olmaz. 2012, internetten alışverişlerde olduğu kadar online ödeme sistemlerinde de birçok gelişmenin olduğu bir yıl olarak tarihi geçti ve özellikle Türkiye’deki hem online hem de mobil ödeme sistemlerinin kullanıcıların hizmetine sunulması e-ticarete olan ilginin önümüzdeki günlerde artarak devam edeceğinin habercisi nitelikte.

Fakat birden bire hayatımıza dahil olan bu ödeme sistemleri hakkında dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken bazı detaylar var. Güvenlik konusunun oldukça önemli olduğu ödeme sistemleri konusunda tüketicilerin de bilinçlenmesi oldukça önemli, hatta Türkiye’de e-ticaretin güvenliği konusunda hala kafalarda soru işaretleri varken bu konunun önemi biraz daha ön plana çıkmış oluyor.

Bu konu hakkında geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre güvenlik konusuna yeterince önem vermeyen ve gerekli standartları uygulamayan şirketlerin kapatılacağı belirtilmişti. Bu yüzden ödeme sistemleri söz konusu olunca aşağıdaki kavramların ne olduğunu bilmekte fayda var.

Sanal POS

Markalar, işlerini internete taşıdıklarında ödeme işlemlerini bu sanal POS’lar aracılığıyla sağlıyor ve bu hizmet bankalar tarafından şirketlere sağlanıyor. Sanal POS sahibi olmak için bankalarla irtibata geçmek gerekiyor ve her bankanın sanal POS’una sahip olmak için belli bir süreç ve maliyet gerekeceğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Bazı e-ticaret altyapı sağlayıcıları anlaşmalı oldukları bankaların sanal POS’larını kendi hizmetlerinden yararlanan kullanıcılarına sunuyor. Böylelikle internet sitesini yeni açan girişimciler bu hizmetlerden faydalanarak hızlı bir şekilde belli bankalarla çalışabiliyorlar. Tabii ki aracı kuruluşun sadece sanal POS hizmeti sunması yeterli değil, altyapı sağlayıcısı seçerken dikkat etmeniz gereken başka önemli noktalarda bulunuyor.

SSL Sertifikası

SSL (Secure Sockets Layer) e-ticaret sitelerinde kullanılan ve artık bir standart haline gelmiş bir şifreleme yöntemidir. Bu şifreleme yöntemi internet tarayıcılarıyla sunucular arasında geçen tüm dataların şifreli bir şekilde geçişini sağlayarak güvenli ve kişiye özel olmasını sağlar. Bu şifreleme yöntemi yurtiçi ve yurtdışındaki birçok e-ticaret şirketi tarafından kullanılıyor.

Bu protokolle birlikte kullanıcının kredi kartı bilgileri, güvenli bir şekilde ödeme işlemini tamamlayacak şirketin sunucularına ulaşır. Böylelikle kullanıcının bilgileri şifrelenerek 3. şahısların erişimine karşı korunmaya alınır.

128 Bit ve 256 Bit SSL

128 Bit ve 256 Bit SSL e-ticaret şirketlerinin günümüzde kullandığı en güçlü şifreleme protokolleri diyebiliriz. Bu şifreleme yöntemleri özel algoritmalarla kullanıcının girdiği verileri şifreleyerek ödemeyi tahsil edecek şirkete ulaştırır. 128 bit SSL şu an Amazon, Google gibi dünyadaki birçok e-ticaret sitesinin kullandığı bir güvenlik yöntemi olarak kullanıldığını da belirtmek gerekiyor.

256 Bit SSL ise 128 Bit şifrelemeden daha güçlü bir protokoldür ve daha yüksek bir güvenlik sağlar. Teknolojinin gelişmesiyle beraber şifreleme yöntemleri de daha güçlü bir hale gelecek ve önümüzdeki yıllarda 128 Bit yerine 256 Bit SSL sektörde standart halini alacak.

Yazının Devamı İçin Tıklayınız

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DeepMindKredi Kartı
Görüş Bildir