Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

E-Ticaret Şirketleri İçin Pinterest Kullanım Rehberi

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

E-Ticaret Şirketleri İçin Pinterest Kullanım Rehberi

E-Ticaret Şirketleri İçin Pinterest Kullanım Rehberi

Açılışından kısa bir süre sonra 10 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmayı başaran Pinterest, dünyada ve ülkemizde, eskisi gibi olmasa da, popülerliğini koruyor. Pinterest’in bu şekilde yaygın kullanılıyor olmasından dolayı da dünya genelinde e-ticaret şirketleri Facebook ve Twitter‘dan sonra Pinterest‘i de kullanmaya yöneliyor.

Pinterest, iğneleme anlamına gelen “pin” ve ilgi alanı anlamına gelen “interest” kelimelerinin birleşmesiyle ortaya çıkmış. Twitter’ın görsellerden oluşan hali demek iddialı olabilir ama pek de yanlış olmaz. Kullanıcılar ilgi alanlarına göre panolar (board) hazırlayıp diğer kullanıcılarla resim paylaşıyorlar. E-ticaret şirketleri de bu panolarda kendi ürünlerinin görsellerini paylaşarak kullanıcılarına bu ürünleri tanıtma imkanı bulabiliyor.

Diğer sosyal medya mecralarının kullanım rehberleri için de E-ticaret Şirketleri İçin Sosyal Medya Kullanım Rehberleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Türk e-ticaret şirketlerinden hangilerinin Pinterest hesapları olduğunu merak edenler Pinterest Kullanan Türk E-Ticaret Şirketleri yazımıza göz atabilirler.

Pinterest’i düzenli olarak güncellemelisiniz

Pintereset hesabı açmadan önce göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar var. Örneğin tüketici profilinizin Pinterest’i kullanıp kullanmadığını araştırmanız oldukça önemli; çünkü Pinterest’te açacağınız profilin oluşturulması ve ürünlerinizin buraya yüklenerek kullanıcılara sunulması oldukça uzun bir süreç. Eğer müşteri profiliniz Pinterest’te yer alıyorsa, bu sosyal mecrayı kullanmayı düşünmelisiniz.

Bunun yanında Pinterest’i sürekli güncel tutmanız gerekiyor. Yeni ürün görselleri, yeni içerikler hazırlayıp bunları düzenli olarak yüklemeniz oldukça vakit alacak bir süre. Bunu göz önünde bulundurmazsanız bir süre sonra sizi takip eden kullanıcılar yeni güncellemeler olmadığı için sayfanızı takip etmekten vazgeçebilir. Pinterest sayfanızı kullandıkça yeni kullanıcılara ulaşma şansınız o kadar artıyor.

Pinterest’te farklı “board”lar kullanarak ürünlerinizi kategorilere ayırabilirsiniz

Pinterest’te markanız için bir hesap açtıktan sonra yapmanız gerekenlerden en önemlisi kendinize bir pano yani Pinterest’in deyimiyle bir “board” oluşturmak. Farklı ürünler için farklı panolar oluşturabilir ve bu panolarda hem fotoğraf hem de videolardan oluşan görselleri paylaşabilirsiniz.

Örneğin boardlarınızı kategorilere ayırma şansına sahipsiniz. Böylece kullanıcılar ilgi alanlarına göre bu boardlardan sizi takip edebilir ve “repin”leyebilirler. Tek bir boardunuz olması ürünlerinizin takibini zorlaştırır. Bu boardlara arada komik ya da eğlenceli isimler koymanız da kullanıcıların ilgisini çekebilir.

Boardları kullanırken daha çok tüketici odaklı olmaya çalışın. Bir markayı öne çıkarmaktansa o kategoride hangi ve ne tarz ürünler olduğunu öne çıkartmak daha doğru bir tercih olur. Böylece o ürünlerle ilgilenen kullanıcılar yaptıkları aramalar sonucunda doğrudan o kategorilerle karşılaşabilirler. Bu da markanızın daha çok kullanıcıya ulaşarak takipçi sayısının artmasını sağlar.

Ürün görsellerinde kampanya indirimlerinizi ya da fiyat belirtebilirsiniz

Ürün görsellerinizi “pin”lerken kampanyadaki ürünlerinizin indirimlerini (… ürününde %30 indirim gibi) ya da ürün fiyatlarını yazmanız ve bu görselin altına o ürünün URL linkini koymanız kullanıcıyı doğrudan sizin sitenizdeki satın alma sayfasına yönlendirecek. Böylelikle kullanıcı bir ürünü almak istediğinde tekrar sizin sayfanıza girip o ürünü aramakla vakit kaybetmeyeceği için o anda satın alma işlemini tamamlayabilecek. Kullanıcılar ürünlere mümkün olduğunca kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmanın peşinde. Eğer o an satın almayıp, şimdi bu ürünü arayamam diye düşünerek satın alma işlemini ertelerse daha sonra bu ürünü almaktan vazgeçebilir ya da o ürünü unutabilir. Sattığınız ürünün linkini burada paylaşmanız sizin için bir artı olacak.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FacebookPinterestSosyal MedyaTercihTwitter
Görüş Bildir