Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

E-Ticaret Şirketleri İçin 7 Facebook Sayfa Yönetimi İpucu

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

E-Ticaret Şirketleri İçin 7 Facebook Sayfa Yönetimi İpucu

E-Ticaret Şirketleri İçin 7 Facebook Sayfa Yönetimi İpucu

Facebook şirket sayfaları bir kaç yıldır hayatımızda olmalarına rağmen, şu an reklam ve kullanıcılara ulaşmak için en çok kullanılan araçlardan biri haline gelmiş durumda. Geçtiğimiz çeyrek raporunda 955 milyon aylık aktif kullanıcıya, 543 milyon da mobil kullanıcıya ulaştığını açıklayan Facebook, bu özelliğinden dolayı da şirketlerin kitlelere ulaşmak için kullandığı en büyük mecra haline geldi.

Sadece bir Facebook sayfası açmak, şirketinizin büyük kitleler tarafından takip edileceği anlamına gelmiyor. Bu sayfanın reklamını iyi yapıp, insanlara ulaştırmalı ve ulaştığınız kitlenin de sayfanızı sahiplenerek sürekli sizi takip eder hale gelmesini sağlamanız gerekiyor. Bu aşamada da herkesin aklına benzer sorular geliyor. Ne sıklıkta iletiler yazılmalı? Ne tür içerikler takipçilerin ilgisini çeker? Durum güncellemeleri haftanın hangi günü, hangi saatlerde yapılmalı?

Diğer sosyal medya mecralarının kullanım rehberleri için de E-ticaret Şirketleri İçin Sosyal Medya Kullanım Rehberleri sayfamıza bakabilirsiniz.

1- Mesai saatleri dışında paylaşım yapın

Mobil kullanıcılar mesai saatlerine kıyasla, sabah işlerine giderken ya da işten dönerken yolda geçen vakitlerini mobil cihazlarından, internetten sosyal medya platformlarını takip ederek geçiriyorlar. Bu yüzden Facebook sayfanızda mesai saatlerinden önce ya da mesai bitiminde yapacağınız fırsat paylaşımları ve yeni ürünleriniz hakkındaki kampayalar takipçilerinize daha etkin bir şekilde ulaşmanızı sağlayacak. Bunun dışında mesai saatleri dışında yapacağınız diğer paylaşımlar da daha çok beğeni ve yorum alacak. Facebook’ta kullanıcıların en aktif oldukları günler ise Çarşamba ve Pazar. Bu iki günde ürünlerinizle ilgili yapacağınız paylaşımlar hem hafta ortasında, hem de hafta sonunda görüleceği için kullanıcıların daha çok akıllarında kalmalarını sağlayacak.

2 – Günde 1 – 2 paylaşım yapmaya özen gösterin

Paylaşımlarınızı ne sıklıkta yapacağınız da kullanıcılarınızı bir o kadar etkileyecektir. Sürekli ürünlerinizin reklamını yapmak, kampayalarınızı tanıtmak kullanıcıyı yorabilir ve kullanıcı bir süre sonra sayfanızı takip etmekten vazgeçebilir. Bunun yerine gün içerisinde 1 – 2 paylaşımda bulunmak, kullanıcınıza daha etkin bir şekilde ulaşacak ve kampanyalarınızdan daha çok yararlanmalarını sağlayacak. 3 ve üzeri paylaşımda bulunmak sayfanızın trafiğinin düşmesine sebep olabilir.

Eğer her gün düzenli paylaşımda bulunmuyorsanız, hafta içerisinde 1 ile 4 arasında paylaşımda bulunmak sayfanızı daha etkin bir hale getirecek. 5 ve üzerinde paylaşım yapmak yine trafiğinizin düşmesine sebep olabilir.

3 – İletileriniz kısa olmalı

E-ticaret şirketi olarak kullanıcıları satın almaya ikna etmeniz gerekiyor. Bunu yaparken de uzun uzun cümlelerle kullanıcıyı yormamalısınız; çünkü bir çok kullanıcı kısa yazılara daha çok dikkat ediyor. Her şeyi mümkün olduğunca hızlı okuyup, üzerinden geçmeye çalışan bir kullanıcı kitlesine hitap ederken, paylaşımlarınızın da bir o kadar kısa olması ürününüzü satmanızda sizin yararınıza olacak. 40 karakter ve altındaki paylaşımlar en çok beğeni ve yorumu alırken, 40-80 karakterlik paylaşımlar da yüksek oranda beğeni ve yorum alabiliyor.

4 – Ürününüzün satın alma linkine yönlendirin

Bir şirket olarak sayfanızda ilginç videolar ya da resimler paylaşmak, kullanıcıların ilgisini çekebilir. Ancak kullanıcılar en çok sade bir şekilde dile getirilmiş durum güncellemeleri ve tek bir fotoğraf ile paylaşılan güncellemelerde etkileşim içinde bulunuyor. Bunların yanında en önemlisi ise, bir ürünü paylaştığınızda kullanıcıları o ürünü satın alabilecekleri linki mutlaka paylaşımınızda belirtin. Bu sayede kullanıcı doğrudan internet sitenize yönlendirilecek ve vakit kaybetmeden kolaylıkla ürününüzü satın almasına yardımcı olacak. E-ticaretin en önemli özelliklerinden birinin, kullanıcının ürüne kolay bir şekilde ulaşmasını sağlamak olduğunu düşünürsek, paylaştığınız link sayesinde müşteri ürüne kolay bir şekilde ulaştığı için memnun olacak.

5 – Kullanıcılarınıza anında geri dönüş yapın

Kullanıcılarınıza anında dönüş yapmak, onları ciddiye aldığınızı gösterir. Bu da kullanıcıyı sayfanıza daha çok bağlar ve sosyal medya da bu konuda paylaşımlarda bulunmasını sağlar. Sizin ürününüzü satın almış bir kişi, bu ürün hakkında bir şikayetini, sorununu ya da beğenisini sizle paylaştığında, kullanıcıya kısa süre içinde (maksimum iki saati geçmeyecek şekilde) teknik destek sağlamak ya da geri dönüp cevap vermek, Facebook sayfanıza bir artı olarak geri dönecektir. Kullanıcı şikayette dahi bulunsa, ona cevap verilmesi ve sorununun çözülmesine yardımcı olmak, kullanıcı üzerinde olumlu bir etki bırakır. Kullanıcıya cevap verirken ciddi bir yanıt vermek çok önemli. Sırf cevap vermek için kullanıcıya cevap verilmemeli. Onun sorununa çözüm sağlayabiliyorsanız bunu kullanıcıya bildirin ya da kısa zamanda sorunun çözüleceğini belirterek ilginizi gösterin. Kullanıcıyla tartışmaya girmek ya da yorumları silmek, Facebook sayfanız üzerinde kötü bir imaj bırakabilir ve sosyal medyada bu kötü bir ün kazanmanıza sebep olabilir.

Buna ek olarak kullanıcıların sayfanızla daha çok etkileşim halinde olmasını ve daha çok kullanıcının da gelip paylaşımlarınız hakkında yorum yapması için küçük anketler yapabilir, kullanıcılara ürünleriniz hakkında sorular sorabilir, küçük yarışmalar düzenleyip, bu yarışmanın sonunda kullanıcılarınıza küçük hediyeler ya da kuponlar verebilirsiniz. Bu tarz aktiviteler kullanıcıların paylaşımlarını kendi sayfalarında paylaşmalarını sağlayabilir ve böylece siz de yeni kullanıcılara ulaşmış olursunuz.

...

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FacebookSosyal Medya
Görüş Bildir