Görüş Bildir

etiket Düzenleme Meclis'ten Geçti: Plastik Poşetler Ücretli Oldu

Anasayfa > Gündem

Plastik poşetleri ücretli hale getiren düzenleme TBMM'de kabul edildi. Ücretin en az 25 kuruş olması öngörülüyor. Vatandaşa poşeti ücretsiz olarak vermeye devam eden işletmelere ise ceza kesilecek. 

TBMM Genel Kurulunda, Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı. Plastik poşetler bu düzenleme ile birlikte ücretli oldu.

Ücret her yıl güncellenecek

Ücret her yıl güncellenecek

Kabul edilen kanunla, plastik poşet ücretinin en az 25 kuruş olması öngörülüyor. Ücreti, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca oluşturulacak komisyon her yıl güncelleyecek. Plastik poşetleri ücretsiz veren satış noktalarına, kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası uygulanacak.

Depozito uygulaması da geliyor

Depozito uygulaması da geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla belirleyeceği ambalajlar için depozito uygulamasını 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren zorunlu tutacak. Depozito kapsamındaki ambalajlı ürünlerin satış noktaları, depozito uygulaması toplama sistemine katılım sağlayacak.

Emisyon ölçümünü yaptırmayan araç sahiplerine para cezası

Emisyon ölçümünü yaptırmayan araç sahiplerine para cezası

Aynı düzenleme ile egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine de ceza öngörüyor. Ölçümlerini yaptırmayan araç sahiplerine 1250 lira ceza verilecek. Aynı araç, yönetmeliklerle belirlenen standartlara aykırı emisyona neden oluyorsa ceza 2 bin 500 liraya çıkacak.

Bisiklet yolu zorunlu

Bisiklet yolu zorunlu

1 Haziran 2019'dan itibaren imar uygulaması görmemiş alanlarda hazırlanıp onaylanacak yeni imar planlarında, bisiklet yolları ile bisiklet park istasyonları zorunlu hale gelecek. Topografya ve arazi eğimi nedeniyle bisiklet yolu yapılamayan yerlerde ise yaya yolları düzenlenecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
590
263
161
30
21
13
12
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?