Duyduğunuzda Sizleri Hayrete Düşürecek ve Aklınızı Karıştıracak Birbirinden İlginç 21 Bilgi

2PAYLAŞIM

1. 1982 yılında gerçekleşen Tylenol cinayetlerini işleyen kişi hala serbest.

1982 sonbaharında, Chicago'da 12 yaşındaki Mary Kellerman çok ani ve beklenmedik bir ölümle hayata veda etti. Bu durum sadece Mary Kellerman ile kalmadı. Her yaştan yüzlerce kişi aniden ölmeye başladı. Her kurban öldürücü dozda potasyum siyanürden öldü. Yani yüzlerce kişi güpegündüz zehirlenmişlerdi ve tüm bu cinayetleri birbirine bağlayan birleştiren detay ülke çapında bir paniğe yol açtı. Her biri ekstra güçlü Tylenol almıştı. Polis, Chicago bölgesinden birinin bu kontamine şişeleri eczane ve marketlerin raflarına gizlice koymayı başardığı sonucuna vardı. Ve neredeyse 40 yıl sonra, bu açıklama hala sadece bir teori; dava bu güne kadar hala çözülemedi.

2. İlk YouTube videosu 23 Nisan 2005'te yüklendi. Adının "Hayvanat bahçesinde ben" olduğu ve YouTube'un kurucu ortağı Jawed Karim'in San Diego Hayvanat Bahçesi'nde gezdiği 18 saniyelik bir video olarak biliniyor.

3. Satürn'ün en büyük uydusu olan Enceladus, güneş sistemimizde uzaylı yaşama olasılığı en yüksek olan yerlerden biridir.

Cassini uydusu tarafından çekilen bu şaşırtıcı fotoğraf, Satürn'ün 82 uydusunun arasından en büyüğü olan Enceladus'u gösteriyor. 40 kilometre kalınlığa sahip olduğu tahmin edilen buzlu kabuğunun altında, yaklaşık 10 kilometre derinliğinde olan geniş bir okyanus yatıyor. Enceladus'un su bolluğu, onu güneş sistemimizde yaşam bulmak için en olası yerlerden biri yapıyor.

4. Yılan Adası olarak da bilinen Ilha da Queimada Grande'yi ziyaret etmek yasak zaten giderseniz de muhtemelen ölürsünüz.

Bu muhteşem ada, Brezilya'daki São Paulo kıyılarında yer almaktadır. Ancak görünüşüne aldanmayın çünkü Ilha da Queimada Grande'nin, dünyadaki en zehirli yılanların alışılmadık derecede fazla bulunması nedeniyle gezegendeki en ölümcül adalardan biri olduğu söyleniyor. Yerlilere göre, oraya ayak basan birçok kişi daha sonra yılan ısırıklarıyla kaplı ölü bulundu. İddiaya göre, bir adam ve ailesi,  pencerelerinden düzinelerce ölümcül yılan girip hepsini öldürene kadar deniz fenerini çalıştırabilmek için kısa bir süre orada yaşadı.

5. Joseph Philippe Lemercier Laroche, Titanik battığında ölen tek siyahi yolcudur. Ayrıca, o ve iki kızı Simonne ve Louise Laroche, tüm gemideki tek siyahi yolculardı.

Irkçılık ve önyargı nedeniyle Paris'te mühendis olarak iş bulamayan Joseph, mühendislerin şiddetle ihtiyaç duyduğunu düşündüğü ustalığını Haiti'ye geri götürmeye karar verdi. 15 Nisan sabahı erken saatlerde, Titanik buzdağına çarptıktan ve geminin batmakta olduğu anlaşıldıktan sonra, Joseph Laroche hızlı ve kararlı davrandı ve ailesini güverteye çıkardı. Onlara cankurtaran botuna kadar eşlik eden Joseph, ceketini aldı, Juliette'e sardı ve onlara veda ettikten sonra can verdi.

6. Kaplanlar ve çitalar gibi bazı büyük kedi türleri, Calvin Klein'in erkekler için çıkardığı Obsession for Men parfümüne takıntılılar.

New York City'deki Bronx Hayvanat Bahçesi'nde çeşitli kokularla deneyler yapıldığında Calvin Klein'in Obsession for Men parfümü kedi türlerinin favorisi kokusu olduğu bulunmuş. Görünüşe göre farklı türlerin farklı tercihleri ​​oluyormuş. Örneğin, Oselotların Axe'ın vücut spreyini tercih ettiğini söylüyorlar.

7. Nikola Tesla, 1926 yılında akıllı telefonun icat edileceğini tahmin etmiş.

1926'da Collier's dergisine verdiği bir röportajda Nikola Tesla, teknolojinin geleceği ve bildiğimiz şekliyle dünyada nasıl devrim yaratacağı hakkında sayısız tahminde bulundu. Tahminlerinin hepsi doğru çıkmadı ama özellikle biri doğru çıktı. Tesla, günümüz akıllı telefonunun özünde ne olduğunu inanılmaz ayrıntılarla beraber açıklamış bile.

8. Kayıtlara göre 536 yılının insanlık tarihindeki en kötü yıl olduğu söyleniyor.

2020'nin en kötü yıl olduğunu düşüyorsanız bir de 536 yılına bakmalısınız. Ortaçağ tarihçisi Michael McCormick'e göre, 536 yılının kayıtlara göre "yaşayan en kötü yıl" olduğuna inanılıyor. O yılın etkileri o kadar yıkıcı ve geniş kapsamlıydı ki, Avrupa'yı bir yüzyıldan fazla bir süre boyunca toparlanamayacağı bir ekonomik bunalıma sürükleyecekti.

536'nın başlarında, İzlanda'da atmosfere o kadar çok kül gönderen devasa bir volkanik patlama oldu ki, tüm Avrupa ve Orta Doğu'nun yanı sıra Asya da 18 ay boyunca karardı. Güneş o kadar kapanmıştı ki sıcaklıklar düştü ve o yaz Çin'de kar yağışı kaydedildi. Tüm kıtalarda mahsuller öldü ve insanlar açlıktan ölmeye başladı.

9. Rusya'nın Murmansk kentinde bulunan 'The Kola Superdeep Borehole', insanlar tarafından şimdiye kadar kazılmış en derin kuyudur.

1970'lerde Sovyetler,  deneysel amaçlarla bir çukur kazmaya başladı. Amaçları basitti: Gidecek yerleri kalmayana kadar ne kadar derine inebileceklerini görmekti.

Sonunda, Pasifik yüzeyinin 10,9 kilometre altındaki okyanusun en derin kısmı olan Mariana Çukuru'ndan bile (12.1 kilometre) daha derine indiler. Görünüşe göre daha da derine inmeyi bekliyorlardı, ancak 180 santigrat derece sıcaklık onlara izin vermedi.

10. Adı Magawa olan bu fare, 2020'de cesareti ve kahramanlığı için altın madalya aldı.

Afrikalı dev bir keseli sıçan olan Magawa, beş yıl boyunca Kamboçya'da bulmak için eğitildiği 71 aktif kara mayınını ortaya çıkardı. Şimdi 7 yaşında olan Magawa, emekli olacağını açıkladı. Hizmetin için teşekkürler, Magawa. 😂

11. Başkan Andrew Jackson, Beyaz Saray'da o kadar çok peynir sakladı ki, ofisten ayrıldıktan sonra bile hâlâ kokuyordu.

Hikaye, Başkan Andrew Jackson görevdeyken, New York'tan bir mandıra çiftçisi ona 1.400 pound (635 kilogram) peynir çarkı hediye etmesiyle başlıyor. Başkan Jackson sadece hediyeyi nezaketle kabul etmekle kalmadı, aynı zamanda o adamın Beyaz Saray Giriş Salonunda iki yıl boyunca çalışmasına izin verdi. İddiaya göre halılardaki peynir lekesi ve kokusundan kurtulmak için günlerce uğraşılmış. Ayrıca perdelerin tamamen atılmasına sebep olan ve odanın her yerini tekrar boyamayı gerektiren keskin ve iğrenç kokuyu ortadan kaldırmak, Jackson'ın yerine geçen başkan Martin Van Buren'e kalmıştı.

12. Timsahlar oldukça vahşi ve ölümcül olarak bilinseler de aslında denizayıları ile barış içinde bir arada yaşayabilirler.

13. Bu, Kral I. Charles'ın 1649'da idam edilirken giydiği ipek yelek.

Kalabalığın önünde idam edileceğini bildiğinden, titrememek ve korkmuş görünmemek için sıcak bir şeyler giymek istedi ve giydiği son şey buydu. Ancak yine de korkmuş gibi görünüyor çünkü araştırmacılar, bu lekelerin ya ter ya da kusmuk tarafından geride bırakıldığına inanıyor.

14. Sibirya'da bulunan Baykal Gölü, dünyadaki en büyük, en derin ve en eski gölüdür. Tüm gezegenin tatlı suyunun yüzde 20'sini içeriyor ve orada garip şeylerin olduğu söyleniyor.

Baykal Gölü, zıt yönlerde hareket eden iki tektonik plakanın neden olduğu, yerkabuğundaki 25 milyon yıllık büyük bir yarık vadisinde yer almaktadır. Ayrıca gölün içinde ve çevresinde bilimkurgu filminden fırlamış gibi amaçsızca dönmesine neden olabilecek "manyetik anormallikler" olarak tanımlanan olaylar da var. Baykal Gölü'ne doğru yola çıkan ve bir daha geri dönmeyen birkaç tekne vakası bildirildi. 

Ek olarak, hem gölün üstünde hem de yüzeyinin altında gizemli ışıkların ortaya çıktığına dair raporların yanı sıra düzinelerce UFO ve garip "insansı" figürlerin var olduğu söyleniyor. Yüzyıllar boyunca, yüzeyin altında gizlenen antik bir göl canavarının birçok kişi tarafından görüldüğü ifade ediliyor. Gölü çevreleyen kayalıklara kazınmış, bazıları bu gizemli yaratığı betimleyen 3.000 yıllık petroglifler bile var.

15. Bu muhteşem hayvana Glaucus Atlanticus veya daha yaygın olarak 'mavi ejderha' deniyor ve muhtemelen şimdiye kadar gördüğünüz en havalı sümüklü böcek.

Ve büyüklükleri bu kadar.

16. King Tut'un mezarında bulunan bu hançerin bıçağı demir, nikel ve kobalttan yapılmıştır. Bu metal kombinasyonu yaygın olarak meteorların içinde bulunur ve araştırmacılar, dövülmek için kullanılan şeyin tam olarak bu olduğuna inanıyorlar.

17. Kanada'nın British Columbia'daki Vancouver Adası'nda son derece nadir olan beyaz kuzgunlar görüldü.

18. Julia Child, II. Dünya Savaşı sırasında CIA'in öncüsü olan OSS'de bir istihbarat subayıydı.

Julia Child, Amerika'ya Fransız mutfağını tanıtıp öğretmeden yani televizyonun en sevilen isimlerinden biri olmadan önce, zamanını daha sonra günümüzün CIA'sı olacak olan Stratejik Hizmetler Ofisi (OSS) için çalışarak geçirdi. Birçok eski istihbarat görevlisi gibi, Child da OSS günleri hakkında hiçbir bilgi vermedi. Ancak 1981'de CIA, hizmetiyle ilgili bazı dosyaların gizliliğini kaldırmaya karar verdi ve düşen pilotların canlı canlı yenmesini önlemeye yardımcı olmak için köpekbalığı kovucusu geliştirmeye yardım ettiği ortaya çıktı.

19. Ignaz Semmelweis, hastalık ve enfeksiyonun yayılmasını önlemenin bir yolu olarak el yıkamayı savunan ilk doktorlardan biriydi ve bunun için dışlandı ve kovuldu. En sonunda bir akıl hastanesine kapatıldı.

20. 2015 yılında Kosta Rika'da keşfedilen bu yeni cam kurbağa türü, Kurbağa Kermit'i andırıyor.

Türün adı "Diane'nin Çıplak Kalpli Cam Kurbağası" olarak geçiyor ve kurbağa, Brian Kubicki tarafından keşfedilmiş.

21. NASA'nın kalkıştan 73 saniye sonra patladığı ve yedi mürettebat üyesinin hepsinin trajik ölümüyle sonuçlanan Space Shuttle Challenger'ın 1986 görevine katılmak için lise öğretmeni Christa McAuliffe'yi seçmeden önce Susam Sokağı'nın Big Bird'ü olan Caroll Spinney'e teklif etmiştir.

2015 yılında Big Bird'ün arkasındaki adam Caroll Spinney, Guardian için aşağıdaki hikayeyi paylaştığı bir makale yazdı: "Bir keresinde NASA'dan, çocukları uzaya ilgi duymaya teşvik etmek için Big Bird olarak Dünya'nın yörüngesinde dönme görevine katılmak isteyip istemediğimi soran bir mektup aldım. Sonunda kukla için yeterli yer yoktu ve yerime bir öğretmen geldi. 1986'da, kalkışı izlemek için çekime ara verdik ve hepimiz geminin parçalandığını gördük. Altı astronot ve öğretmenin hepsi öldü ve biz sadece ağlayarak izleyebildik."

Challenger felaketinden sonra NASA, programlarının ve girişimlerinin çoğunu yeniden gözden geçirdi ve sonunda Uzay Uçuşu Katılımcı Programını rafa kaldırmaya karar verdi.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Öğrendiğinizde Bir Daha Aklınızdan Çıkartamayacağınız Birbirinden Tuhaf 16 Bilgi - onedio.com
Öğrendiğinizde Bir Daha Aklınızdan Çıkartamayacağınız Birbirinden Tuhaf 16 Bilgi - onedio.com
Duyunca İçinizin Ürpereceği Birbirinden İlginç 18 Bilgi - onedio.com
Duyunca İçinizin Ürpereceği Birbirinden İlginç 18 Bilgi - onedio.com
Öğrendikten Sonra Ufkunuzu Onlarca Katına Çıkaracak Birbirinden İlginç 17 Bilgi - onedio.com
Öğrendikten Sonra Ufkunuzu Onlarca Katına Çıkaracak Birbirinden İlginç 17 Bilgi - onedio.com
Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nesibe-tahir

Yeni yaşanılacak yerler aramayı bırakın. Enceladus bilmem ne, onu da batırıp başka yaşam alanı aramaya çıkarsınız kesin. - Fare Magawa emekli olduğunu nasıl açıklamış? 😃

logicaldoor

Asıl Magawa'nın, emekli olacağını nasıl açıkladığı ilginç bir bilgi olurdu...

melihatay

Ulan Satürn'ün en büyük uydusu nasıl Enceladus? Titan'a ne oldu amk? :)

mincir-odin

çalınca bu kadar oluyor melihcim napsınlar

kadir-efe-sancar

ben de o kısma takılmıştım. yazık cidden

Görüş Bildir