Düşüşe Devam: Türkiye 'Yolsuzluk Algısı Endeksi'nde OECD Ülkeleri İçinde Sondan İkinci

 > 
102PAYLAŞIM

2013 yılından beri Yolsuzluk Algısı Endeksi'nde puan kaybederek gerileyen Türkiye, 2017'de de düşüşünü sürdürdü. 40 puan alan Türkiye, önceki yıla göre 6 basamak gerileyerek 182 ülke arasında 81. sıraya yerleşirken, 35 OECD ülkesi arasında ise sondan ikinci oldu. Son 5 yılda 10 puanlık bir kayıpla 28 sıra düşen Türkiye, bu süre zarfında en çok gerileyen dördüncü ülke oldu.

DHA'nın aktardığı habere göre, yolsuzlukla mücadelede dünyanın önde gelen sivil toplum kuruluşlarından olan ve 118 ülkede faaliyet gösteren Uluslararası Şeffaflık Derneği (TI), 1995´ten bu yana her yıl yayınladığı Yolsuzluk Algı Endeksi´nin 2017 sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

AB ülkeleri ile kıyaslandığında son sıradayız

Avrupa Birliği ülkeleri ile karşılaştırıldığında Türkiye, 28 üye ülke arasında sonuncu sıraya yerleşti. Türkiye, G20 ülkeleri arasında ise 13. sırada bulunurken, 35 OECD üyesi devlet arasında ise sondan ikinci sırada yer aldı.

Yolsuzluk Algısı Endeksi'nde ilk üç sıra şöyle sıralandı 👇

 • Yeni Zelanda (89)

 • Danimarka (88)

 • Finlandiya (85)

Endeksin son 3 sırası 👇

 • Suriye (14)

 • Güney Sudan (12)

 • Somali (9)

2012-2017 arasında en çok puan puan kaybeden 5 ülke 👇

 • Saint Lucia (-16)

 • Bahreyn (-15)

 • Suriye (-12)

 • Türkiye (-10)

 • Gine (-8)

"İhlaller Türkiye’yi oldukça riskli bir noktaya taşıyor"

Uluslararası Şeffaflık Derneği’nden yapılan açıklamada, “2017 yılı sonuçları, yolsuzluğa dair algının; hukuk devleti ilkeleri, basın özgürlüğü, sivil toplumun gücü, örgütlenme ve ifade özgürlüğü gibi konularla doğrudan ilgili olduğunu gösteriyor” denildi ve şu değerlendirme yapıldı:

“Bu alanlarda yaşanan ihlaller Türkiye’yi yolsuzluk algısı açısından oldukça riskli bir noktaya taşıyor. Kamu ihale mevzuatına uyulmaması, 200’ün üzerinde değişiklik ve kapsamı genişletilen istisnalarla mevzuatın ve ilgili kurumların işlevini yitirmesi en temel sorunlar arasında bulunuyor.

Bir önceki yıl yatırımlar ve kamu hizmet ve alımlarının yüzde 40’ı Kamu İhale Kurumu'nun kapsamı dışında gerçekleştirilirken, KİK kapsamındaki ihalelerin de yüzde 27.7’sinde açık ihale usulünden farklı yöntemler kullanıldı. Buna ek olarak birçok politikacının ve üst düzey kamu görevlisinin yakınlarının, önemi her geçen yıl daha çok anlaşılması gereken liyakat ilkesine aykırı bir biçimde kamu görevlerine atandığına dair çok sayıda bilginin basında yer alması, yolsuzlukla ilgili olumsuz algıyı besleyen unsurlar arasında bulunuyor.”

"Hukuk, şeffaflık ve hesap verebilirlikten başka çıkar yol yok"

Uluslararası Şeffaflık Örgütü Yönetim Kurulu üyesi ve Uluslararası Şeffaflık Derneği Başkanı E.Oya Özarslan 2017 yılı sonuçlarını değerlendirirken, “Türkiye´nin son beş yılda 10 puan kaybetmesi, Endeks’te 28 ülkenin önümüze geçmesine neden oldu; bu da, dünyadaki rekabet gücümüzü azalttı. Hukukun üstünlüğü, şeffaflık ve hesap verebilirlikten başka çıkar yolumuz yok” dedi.

Sonuçlar nasıl hesaplanıyor?

Her ülke için en az 3 uluslararası kurumun yürüttüğü araştırmanın bulgularına dayanarak hazırlanan 2017 Yolsuzluk Algı Endeksi; uzmanların, sivil toplum örgütlerinin ve iş dünyası temsilcilerinin kamu kesimindeki yolsuzluğa dair algılarını yansıtıyor.

Araştırma metodolojisine göre “sıfır” puan en yüksek yolsuzluk algısına, 100 puan ise en düşük yolsuzluk algısına işaret ediyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir