Düşünce Özgürlüğü İçin İstanbul'da Buluşma

-

Düşünce Özgürlüğü İçin İstanbul'da Buluşma

Düşünce Özgürlüğü İçin İstanbul'da Buluşma

Düşünce Özgürlüğü İçin 8. İstanbul Buluşması yarın Bilgi Üniversitesi'nde yapılacak. Dünyanın beş kıtasındaki 18 ülkeden aydınlar imzalarını açıklayacak. Tutuklu gazeteciler nedeniyle Başbakan Erdoğan ile polemiğe giren yazar Paul Auster da katılımcılar arasında. Ancak Auster, Düşünce Özgürlüğü Buluşması'na İstanbul'a gelmeden, video konfreans yoluyla katılacak.

Bianet'in haberine göre, buluşmanın açılış kısmında, yedi uluslararası kuruluşun ve dünyanın beş kıtasındaki 18 ülkeden ifade özgürlüğü, yazar, yayıncı ve gazeteci kuruluşlarının imzalarını taşıyan çağrı metni ile imzacılar açıklanacak.

İlk forumda "Hak örgütleri", ikincisinde "Yazılı, görsel, işitsel ve Internet", üçüncüsünde "Yazarlar, yayıncılar, sanatçılar, akademisyenler", dördüncüde ise "Hukukçular" konuşuyor. Her panelin öncesinde, o konuda yaşanan hak ihlallerinin tanıkları yer alacak. Olaylar önce videodan kısa bir haber formunda özetlenecek, sonra söz tanığın.

Üçüncü bölümde, ilk olarak Yemen'den gelen "Özgürlük Vakfı" başkanı Halid el-Hammadi, ülkelerinden olan biteni anlatacak. Ardından dilbilimci Prof. Noam Chomsky, Nobel Ödüllü Güney Afrika asıllı Avustralyalı yazar John Coetzee, çağdaş Amerikan edebiyatının temsilcisi Paul Auster, yazar, sanat eleştirmeni ve ressam John Berger, Meksikalı aktivist gazeteci Lydia Cacho, Pakistan asıllı İngiliz yazar ve film yapımcısı, aktivist Tarık Ali'nin de aralarında olduğu 5 kıtadan toplam on kadar kişiyle Skype üstünden canlı görüntülü bağlantı yapılacak.

Programı görmek için linke tıklayınız...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanİngiltereİstanbulNobel
Görüş Bildir