KCK Davası'nın Savunmasında Operasyon Firesi

 > -

Duruşma Tercüman Talebiyle Başladı

Duruşma Tercüman Talebiyle Başladı

Kürdistan Topluluklar Birliği ( KCK ) Basın Davası'nın dokuzuncu duruşması 4 Şubat'ta Silivri'deki İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. 32'si tutuklu 44 gazetecinin yargılandığı davada bugünkü duruşmasında sanık avukatlarından Sinan Zincir ve Baran Doğan söz aldı.

Zincir anadilde savunmayı düzenleyen kanun değişikliği ile 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 202. maddesine eklenen dördüncü fıkraya dayanarak Kürtçe tercüman talebinde bulundu. Zincir daha sonra "kanun değişikliğine kadar biz avukatlar olarak tercümanlık yaptık, oysa asli görevimiz savunma yapmak olmalı. Mahkeme mikrofonlarının Kürtlere ve Kürtçeye açılması barış ortamına katkı sağlar" dedi.

Baran Doğan ise savcılığın ve mahkemenin idari uygulamalarla adalet mekanizmasını daralttığını belirtti ve iddianamenin uzunluğunun savunmayı kısıtladığını, iddianame okunurken sanıklara söz hakkı verilmesi gerektiğini belirtti. Doğan idari uygulamanın kısa iddianameler için oluşturulduğunu, uzun iddianamelerin günlerce okunduğu söz hakkı daha sonra verildiği için savunmanın sağlıklı yapılamadığını belirtti.

Sinan Zincir son söz olarak iddianamenin okunup biteceğini düşündükleri 8 Şubat Cuma günü Kürt Enstitüsü'nden bir çevirmen getireceklerini adli uygulamaların kendilerine bu hakkı tanıdığını söyledi.

Mahkeme başkanı Ali Alçık duruşmaya ara vermeden önce tercüman taleplerini iddianamenin okunmasının ardından değerlendireceğini belirti.

Barış ve Demokrasi Partisi ( BDP ) Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü , Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP ) Milletvekilleri Melda Onur, Veli Ağbaba, İlhan Cihaner , gazeteci Berrin Karakaş ve sanatçı Ferhat Tunç da duruşmayı izliyor.

Elif Akgül / Bianet

Haberin Tamamı İçin:

KCK davasında 'bahar havası'

Kamuoyunda 'KCK basın davası' olarak anılan davada söz alan sanık avukatı anadilde savunma talebini yeniledi, 'barış baharla geliyor' dedi. Mahkeme yasal düzenlem öncesi red ettiği talebi değerlendirmeye aldı.

'KCK basın davası'nda 33'ü tutuklu 46 sanık 8. duruşmada İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanıyor. Silivri’de görülen duruşmada sanık avukatları Kürtçe savunma talebinde bulundu. Mahkeme heyetine talebini sunan Avukat Sinan Zincir, "Önümüz bahardır, barışın baharda geleceğine inanıyoruz. Cuma günü talep günü olacak. O gün biz avukatlar konuşmak istemiyoruz, Kürt Enstitüsü'nden gelecek tercümanlarla müvekkillerimizin konuşmasını istiyoruz" dedi. Mahkeme Başkanı Ali Alçık ise Kürtçe savunma talebinin, savcının esasa ilişkin mütalaasını açıklamasının ardından değerlendirileceğini ifade etti.

Duruşmanın başlamasıyla beraber sanık avukatlarından Sinan Zincir, CMK 202. maddede yapılan değişiklikle anadilde savunma önündeki engellerin kaldırıldığını ifade ederek şunları söyledi, " Diyarbakır 'da da yargıçlar tercüman aracılığıyla savunma alıyor. 3 yıldır PKK , KCK yargılamalarında yargıçlar da avukatlar da usulü berbat etmiş olduk, müvekkilerimize tercümanlık yaptık. Avukatların görevi tercümanlık değildir, müvekkilerimiz kendileri dertlerini anlatacaklar. Müvekkilerimiz haklarını savunamadan haklarında mahkumiyet kararları verildi. Yargılananlar kendileri tercüman aracılığıyla tahliyelerini talep etsin. Kürtler Kürtçe konuştukça barış iklimi daha da çok geliyor, ayrım kalkıyor. Önümüz bahardır. Barışın kokusunu almaya başladık. Barışın baharda geleceğine inanıyoruz. Cuma günü talep günü olacak. O gün biz avukatlar konuşmak, tercümanlık etmek istemiyoruz, Kürt Enstitüsü'nden gelecek tercümanlarla müvekkillerimizin konuşmasını istiyoruz."

MAHKEME BAŞKANI: 'ESASA İLİŞKİN SAVUNMA ÖNCESİ TALEBİ DEĞERLENDİRECEĞİZ'

Mahkeme Başkanı Ali Alçık ise Kürtçe savunma talebiyle ilgili olarak, "Esas hakkında mütalaa verildikten sonra sanıklar ancak savunmalarını yapabilirler. Ama değerlendireceğiz tabii" diyerek Kürtçe savunma talebinin daha sonra değerlendirileceğini açıkladı..

MAHKEME 'KÜRTLER ASLİ UNSUR' DİYEREK REDDETMİŞTİ

KCK basın davasının anadilde savunma hakkı tanıyan yasadan önce görülen 3. duruşmasında mahkeme heyeti, sanıkların Kürtçe savunma taleplerini reddetmişti. 12 Eylül 2012 tarihinde görülen duruşmada Mahkeme Başkanı Ali Alçık, sanıkların meramlarını anlatacak şekilde Türkçe bildikleri ve Lozan'ın sadece azınlıkların hakları ile ilgili olduğu, Kürtlerin ise azınlık değil, bu ülkenin asli unsuru olduğu gerekçesiyle Kürtçe savunma taleplerinin reddine karar vermişti.

Haberin Tamamı İçin:

KCK Davası'nın Savunmasında Operasyon Firesi

KCK basın davasında avukatlar, bu davada da görev alan ÇHD'li avukatların tutuklanmasını kınayarak, "Yarın burada olacağımızın garantisi yoktur" dediler.

Delil olarak yaptıkları haberler gösterilerek, KCK Basın Komitesi'ne üye oldukları iddiasıyla 32'si tutuklu 44 gazeteci ve basın çalışanının İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davanın 8. duruşması başladı.

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin yanında bulunan büyük duruşma salonunda görülen duruşmada, 32 tutuklu ve 5 tutuksuz gazeteci ve basın çalışanı hazır bulundu. Duruşmanın başlamasının ardından söz alan tüm sanık avukatlarından Sinan Zincir, "CMK 202. Madde'de yapılan değişiklikle anadilde savunmanın önündeki engeller kaldırıldı. Diyarbakır'da yargıçlar tercüman aracılığıyla savunma alıyor. 3 yıldır PKK ve KCK yargılamalarında yargıçlar da avukatlar da usulü berbat etmiş olduk, müvekkilerimize tercümanlık yaptık. Avukatların görevi tercümanlık değildir. Müvekkilerimiz kendileri dertlerini anlatacaklar. Daha önce müvekkilerimiz savunma yapamadan haklarında mahkumiyet ve beraat kararları verildi. 8 Şubat Cuma günü yapılacak talep duruşmasında müvekkillerimize söz verilmesini istiyoruz. Tahliye ve niçin burada oldukları konusunda beyanda bulunmaları için müvekkillerimize söz verilmesini talep ediyoruz. Müvekillerimiz tercüman aracılığıyla tahliyelerini talep etsin" diye konuştu.

"Barış havasını bu ülkede koklamaya başladık"

"Kürtler Kürtçe konuştukça barış iklimi daha da fazla gelişiyor" diyen Avukat Zincir, "Ayrımlar ortadan kalkıyor. Barış havasını bu ülkede koklamaya başladık. Önümüz bahardır, barışın baharda geleceğine inanıyoruz. Cuma günü talep günü olacak. O gün biz avukatlar konuşmak istemiyoruz, Kürt Enstitüsü'nden gelecek tercümanlarla müvekkillerimizin konuşmasını istiyoruz" dedi.

Mahkeme Başkanı: "Yasa açık"

Davanın önceki duruşmalarında sert yönetimiyle dikkat çeken, avukatları, izleyicileri ve sanıkları jandarmaya salondan çıkarttırarak yargılamayı sürdüren Mahkeme Başkanı Ali Alçık ise, yasanın açık olduğunu ifade ederek, "Kabul edilen yasada iddianamenin okunmasından sonraki savunma aşamasında ve esas hakkındaki mütalaanın açıklanmasının ardından mütalaaya karşı savunmaların alınması aşamasında tercüman bulundurulacağı belirtiliyor. Ancak talebinizi değerlendireceğiz. Savcılık makamından bu konuda mütalaasını da soracağız" yanıtı verdi.

ÇHD'ye operasyonu kınadı

Tüm sanıkların avukatlarından Baran Doğan da Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi bir grup avukatın da davada yargılanan sanıkların avukatları olduğunu hatırlatarak, "Çağdaş Hukukçular Derneği avukatlarına operasyon yapıldı. Bir çok avukat gözaltına alındı ve 9 avukat tutuklandı. Biz bu komployu kınıyoruz. Operasyonda 11 Çelik kapı ve Kozmik Oda iddiaları gündeme getirildi" şeklinde konuştu.

Avukat Baran'ın bu sözleri üzerine Mahkeme Başkanı Ali Alçık, "Kınama işini dışarıda anlatın, basın açıklaması yapabilirsiniz" dedi.

"Benim burada olup olmayacağımın garantisi yok"

Avukat Baran da "Biz bunu her yerde söyleyeceğiz. Savunma yapan avukatlar burada yok. Onlar burada değilse, yarın benim burada olup olmayacağımın garantisi yoktur. Sanıklar yargılamanın her aşamasında söz alabilir, talepte bulunabilir ya da savunma yapabilirler. Çünkü CMK'da yeni delil sunma hakkı verilmiştir. Bu nedenle her aşamada duruşmada tercüman bulundurulması gerekmektedir. Savcının talebimizi değerlendiriken bu durumu da gözönünde bulundurmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Davada sanık sayısı 46'ya yükseldi

Mahkeme Başkanı Ali Alçık daha sonra duruşmaya gelen evrakları okudu. Alçık, Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan bu davanın tutuklu sanığı Haydar Tekin ile yine İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde haklarında dava açılan İsmail Kayhan ve tutuklu Mikail Barut'un dosyalarının, aralarında fiili ve hukuki irtibat bulunduğu gerekçesiyle bu dava dosyasıyla birleştirildiğini belirtti. 3 sanığı bulunan dosyalarla birlikte davada tutuklu sanık sayısı 33'e toplam sanık sayısı ise 46'ya yükselmiş oldu.

Mahkeme Tweet'terin peşinde

Alçık, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden mahkemeye gönderilen bir yazıya göre, sosyal paylaşım sitelerinde davayla ilgili de ifadeler yazan "Bahoz Deniz" isimli kişinin açık kimliğinin ve adresinin tespit edilemediğini bildirdi.

"Delil denilen fotoğraftaki o değil"

Bu arada davanın tutuklu sanıklarından gazeteci Çağdaş Kaplan aleyhine dava dosyasına delil olarak konulan bir fotoğraf da talep üzerine sanık avukatlarına sunuldu. İddianamede, Konya'ya bağlı Cihanbeyli ilçesinin Kandil beldesinin girişindeki tabelanın önünde zafer işareti yaparak fotoğraf çektiren bu kişinin sanık Çağdaş Kaplan olduğu öne sürülmüştü. Fotoğrafı inceleyen avukatlar, söz konusu kişinin Kaplan olmadığın iddia etti.

Duruşmada TRT tarafından görevlendirilen 2 spiker iddianameyi okuyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Barış ve Demokrasi PartisiCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırİstanbulMersinTRTtahliye
Görüş Bildir