Dünyayı Onlar Kurtaracak: Dört Yıl Boyunca Sadece Bir Kavanoz Çöp Çıkaran Kadınla Tanışın!

91bPAYLAŞIM

Çocukluğumuzdan beri plastik gibi maddelerin doğada yüzlerce yıl kaybolmadığını biliyoruz. Aynı şekilde bu ürünlerin üretiminin nasıl bir enerji kaybı olduğunu da... 

Bir gün içerisinde ne kadar çöp çıkardığınızı, küçük bir matematik hesabıyla bu miktarın nasıl da arttığını ve nasıl devasa boyutlara ulaştığını hayal edebiliyor musunuz? Hele bir düşünün... Dehşet verici, değil mi?

Bu tüketim çılgınlığına bir "dur" demek, gerçekten mümkün. Bunu kanıtlayan kişi işte bu genç kadın...

Bu kadının ismi Lauren Singer, New York Üniversitesinde bir öğrenci ve genç bir girişimci.

Parlak gözleri, güzel gülüşü ile gayet mutlu ve sıradan bir insan gibi duruyor, değil mi? Oysa hayat tarzı biraz alışılmışın dışında!

Ondan bahsediyor olmamızın sebebi son 4 yılda çıkardığı çöpün minik bir kavanoza sığacak kadar az olması...

Lauren çevre bilinciyle oluşturduğu hayat tarzıyla insanlara imkansızı mümkün kılmaya hazır!

Evet, inanması zor fakat Lauren'in yıllar içinde çıkardığı çöp sadece bu gördüklerinizden ibaret!

Lauren bu yola ilk kez üniversitede çevre bilimi çalışmaya başladığında girmiş.

Yaptığı çalışmalar, öğrendiği ve gördüğü istatistikler sonuncunda dünyayı nasıl bir kadere sürüklediğimizi fark ettiğinde, "çöpsüz hayat tarzı" projesini başlatmış.

Değişime kendi hayatından başlaması ve bu şekilde insanlara örnek olması gerektiğini düşünen genç kadın, "çöpsüz yaşam" projesini öncelikle kendi günlük hayatına taşıdı.

Bir gün içerisinde çıkardığınız çöpleri düşününce, bunun imkansız olduğunu düşünüyorsunuz, değil mi?

Bu hayat tarzının imkansız olmadığını kanıtlamak için sizi Lauren'in günlük hayatında kısa bir geziye çıkarıyoruz.

Hayır, Lauren tahmin ettiğiniz gibi dağ başında bir çiftlikte tek başına yaşamıyor. O şehirli bir kadın, meslek sahibi; sizden bizden farksız bir insan!

Evi için yapacağı alışverişe kendi çantası ve kavanozlarıyla çıkıyor; örneğin pirinç mi alacak? Ambalajla değil, kiloyla satan yerel işletmelerden alıp kavanozuna dolduruyor.

Aslında büyükannelerimizin, bundan çok uzak bir geçmişte değil, yaklaşık 30-40 yıl önce hayatları böyleydi! 

Tüketim çılgınlığına kapılmadan önce, her yerden sanki bir "olmazsa olmaz" gibi sunulan plastik ve naylona muhtaç değiliz ve değildik!

Ekmeğini poşete ya da kağıda değil, yanında getirdiği beze sarıyor.

Bu tarz ufak detaylar gözünüze önemsiz görünmesin! 

Evinizde biriken poşetleri bir düşünün hele! Onların doğada yüzyıllarca kaybolmadığını da! Bunca artık nereye gidecek?!

Diş macunu, şampuan, çamaşır deterjanı gibi ürünlerini de evde kendisi yapıyor! Hem çevreye, hem de cilde zararsız tamamen organik ürünlerle!

Lauren sadece kendisi için bu ürünleri yapmakla kalmıyor, aynı zamanda öğretici Youtube videoları çekerek tariflerini dünyayla paylaşıyor. Buraya tıklayarak Lauren'in Youtube kanalına ulaşabilirsiniz.

Diş macununu dahi evde yapmanın çok zaman ve para gerektireceğini düşünmeyin! Oldukça pratik ve ucuz çözümleri var! Hele bir deneyin!

Lauren, pek çok insanın aklında oluşan "çevreci manyak hippi" kalıbının dışında biri: Güzel ve temiz bir apartman dairesinde, yaşıyor, sosyal hayata karışıyor.

Evini temizlemek için kullandığı deterjanlardan kendi kişisel bakımı için kullandığı kozmetik ürünlerine kadar her şeyi ev yapımı, evet. Fakat tüm vakti bunlarla geçmiyor.

Çünkü Lauren, bu değişimi kendi hayatına değil, herkese denetmek istiyor. Bu sebepten de The Simply Co. isimli şirketini kurdu!

Umuyoruz ki şimdi bu hayat tarzının tüm vaktinizi alacağını düşünmüyorsunuzdur!

"Ben hayatta evde deterjan yapmakla uğraşamam" diyen insanlar için çevreye zarar vermeyen, suları kirletmeyen tertemiz ürünleri Lauren üretiyor ve satıyor.

Elbette ki bu ürünleri ambalajlara sarılı halde satın alamıyorsunuz! Dükkana gidip, kaç kilo alacaksanız kendi kavonozunuza doldurup alıyorsunuz.

Lauren henüz 25 yaşında ama hayranları çok! "Çöpsüz Yaşamı Yayma Derneği Başkanı" misali, her yerden konuşma yapması için teklifler alıyor.

Elinden geldiğince, özellikle de okulların etkinliklerine katılarak, çevreci bilinci aşılamaya çalışıyor.

Zira bu konu sadece "çevre" açısından değil; çevre yani doğa sayesinde hayatta kalabilen insan hayatı için de çok önemli...

Pet şişeler, karton bardaklar, poşetler kullanıyor olmamızın tek kötü yanı dünya üzerinde işe yaramaz dev bir çöp yığını bırakacağımız yönünde değil; bünyemize verdiği zararlar ve sağlığımıza tehditleri yüzünden de oldukça tehlikeli.

Yani Lauren, gittiği her yere götürdüğü cam bardakları ile sadece çevreyi değil, kendisini de kanserojen plastiklerden koruyor.

Çok da zor olmasa gerek, çantana bardağını at ve çık!

Bu "imkansız" görünen hayat tarzında, dışarıda bir sandviç yemek işte böyle...

Bu da çöpsüz bir buzdolabının görüntüsü: Poşet yok, kağıt yok, plastik, naylon ambalajlar yok! Bezler var, camlar ve dönüştürülebilir ekolojik karton var! Çiçek gibi!

Bir duşa girdiğinizde, bir posta çamaşır yıkadığınızda, kaç litre su harcadığınızı ve bu suyun ne kadarının kimyasallarla kullanılmaz hale geldiğini düşünün...

Ve suda yaşayan canlılar için ne kadar ölümcül olduğunu...

İşte bu yüzden, dünyanın kesinlikle bir değişime ihtiyacı var. Genç kahramanımız, bu yüzden çocuklara da sürekli uygulamalı dersler veriyor.

Kadınların aklına mutlaka takılmıştır: Regl olduğunda ne kullanıyor? Cevap basit: Diva Cup diye isimlendirilen, henüz ülkemize gelmemiş bu aparatları!

İlk bakışta biraz korkutucu gözükse de, kullanan kadınların sürekli aşırı rahat olduğunu söylediği mucize bir icat bu! Kadın anatomisine tamamen uyumlu ve hijyenik açıdan tüm alternatiflerin en iyisi!

Yine de "bana gelmez" derseniz, geri dönüştürülebilir hijyenik pedler de mevcut!

Lauren'in bu hayat tarzını biz uygulamasak bile önümüzdeki nesillerin uygulamak zorunda kalacağı bir gerçek!

Genç kadına bize ilham verdiği için teşekkür ediyoruz!

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Ben şahsen etkilendim, ufaktan da olsa daha dikkatli yaşamaya başlayacağım.
Olması gereken bu! Ben de zaten bu şekilde yaşamaya çalışıyorum.
Bence saçmalık!
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
trambolin

Regl için kullandiği diva cuplarin turkiyede olmadigini kim demiş? Var hem de yillardir! Menstruasyon kabi diye aratabilirsiniz,ya da dunyayikurtarankadinlar.com a girip hakkinda yuzlerce sey okuyup siparis verebilirsiniz!

jrwolf54

4 yılda kıçını hiç silmemiş anlaşılan

kevin-bey

Okuması keyifli, destekliyorum keşke böyle olsak ama şahsen ben böyle yaşayamam

duskapanisakini

Ben şahsen etkilendim, ufaktan da olsa daha dikkatli yaşamaya başlayacağım. ' A TIKLAMAK İSTERKEN BENCE SAÇMALIK'A TIKLAMAM yanlışlıkla oyumu geri verin lan :/

Görüş Bildir