Dünyayı Kasıp Kavuran Hastalıkların Aşılarının Bulunma Sürelerini Duyunca Biraz Canınız Sıkılabilir!

193PAYLAŞIM

Koronanın aşısı ne zaman bulunacak acaba?

"Artık koranavirüsün aşısı bulunsun!"

"Artık koranavirüsün aşısı bulunsun!" diyenler için tarihte yaşanmış ve bazıları binlerce ölüme sebebiyet vermiş bulaşıcı hastalıkların aşılarının ne kadar sürede bulunduğunu araştırdık. Tarihte ve insan hayatında önemli bir yer edinmiş bu bulaşıcı hastalıklarla ilgili genel bilgileri derledik.

1. Kuduz: 1881-1885 (4 yıl)

Hayvanların salyasında bulunan ve ısırma yoluyla bulaşan kuduzun aşısı, Fransız mikrobiyoloj ve kimyager Pasteur tarafından bulunmuştur. Hastalığın kuluçka süresi 8 gün ve 2 yıl arasında değişmektedir. Ortalama kuluçka süresi 40 gün olarak belirtilen kuduz, aşı ya da serum tedavisi ile daha belirti gösterilmeden önlenebilir.

2. Kızamıkçık: 1962-1969 (7 yıl)

Hastalığın kızamık ve kızıldan farkını ilk olarak Nagner 1829'da tespit eder. Kuluçka süresi 15 ile 25 gün arasında değişen kızamıkçığı çocuklar yetişkinlerden çok daha kolay atlatır; yaşlılarda ise tedavi süreci oldukça ağırdır.

3. Boğmaca: 1906-1914 (8 yıl)

Boğmaca, bir kişiden diğerine oldukça kolay bulaşan ve o kişinin vücudunda çok çabuk gelişen bir hastalıktır. Daha çok 1-4 yaşındaki çocuklarda görülen boğmacanın tedavisi difteri ve tetanos aşılarının birlikte kullanılmasıyla yapılır.

4. Kızamık: 1954-1963 (9 yıl)

Hastalık bir kişiden diğerine tükürük sıvısı ya da öksürme yoluyla bulaşır. Kuluçka süresi ortalama  9-10 gün olan kızamık, üç yaşının altındaki çocuklarda, yaşlılarda ve hamilelerde çok tehlikeli boyutlara ulaşabilir.

5. Grip: 1931-1945 (14 yıl)

Viral bir hastalık olan grip tarih boyunca farklı coğrafyalarda ortaya çıkmış ve birçok kişinin ölümüne sebep olmuştur. Hasta olan kişinin diğer insanlarla çok fazla iletişime geçmemesi önerilir.

6. Japon Ensefaliti: 1934-1954 (20 yıl)

Viral bir hastalık olan Japon ensefalitine sivrisinek ısırıkları sebep olur. Virüsün vücuttaki gelişimiyle hasta olan kişide beyin hasarı ile birlikte ölüme sebep olabilir. Asya'da birçok ülkede oldukça yaygın bir hastalıktır.

7. Çocuk Felci: 1935-1955 (20 yıl)

Çocuk felci, özellikle yaz ve sonbahar aylarında kolayca bulaşarak 40 dereceye kadar yüksek ateşe sebep olur. Bebekler, yaşlılar ve hamileler bu hastalığın yüksek risk grubunda yer alır. Dünya çapında görülen bir hastalık olmakla beraber hastalığın sebep olduğu felç daha çok erkek çocuklarında görülür.

8. Tüberküloz: 1900-1921 (21 yıl)

Bir diğer adı verem olan tüberküloz halk arasında "ince hastalık" olarak bilinir. Hastalık başta akciğerler olmak üzere hastalığı taşıyan kişinin vücudunda birçok organa hasar verebilir. Bu hastalığı taşıyan kişiler 2-3 hafta kadar diğer insanlardan izole edilmelidir. Bu sürecin bitiminde hastalık bulaşıcı özelliğini yitirir.

9. Kabakulak: 1945-1967 (22 yıl)

Bir RNA virüsü ile oluşan kabakulak, çocuklar için çok büyük bir hasara sebep olmazken ergenlikte ve sonraki dönemlerde yaşanırsa oldukça ağır atlatılır. Her ne kadar hastalığın tedavisi için çözüm bulunmuş olsa da kabakulak bazı ülkeleri hala çok ağır etkilemektedir.

10. HPV: 1983-2006 (23 yıl)

İnsan papilloma virüsü anlamına gelen HPV'nin kanser ile ilişkili olduğu düşünülüyor. Bu virüsün bazı türleri kanser oluşumuna sebep olurken hastalıktan korunmanın en iyi yolu ise virüsün kuluçka süresinde aşı olmak olarak belirtiliyor.

11. Hepatit A: 1967-1991 (24 yıl)

Karaciğerde büyük hasarlara sebep olan Hepatit A'nın bulantı, kusma, ishal ve ateş gibi belirtileri vardır. Dünya çapında, hastalığa karşı tedbirlerin iyi alınmadığı ve temiz su bulmada büyük sıkıntıların yaşandığı ülkelerde Hepatit A büyük hasarlara sebep olmaktadır.

12. Rotavirüs: 1980-2006 (26 yıl)

5 yaşın altındaki her çocuk bu hastalığa en az bir kere yakalanmaktadır. Rotavirüs, 2 yaşın altındaki çocuklarda ciddi derecede bağırsak iltihabına yol açar. Hastalığın kuluçka süresi ise 2 gün ile 1 hafta arasında değişmektedir.

13. Çiçek Hastalığı: 1770-1796 (26 yıl)

Ateşli ve oldukça ağır bir hastalık olan çiçek hastalığı çok farklı yaş aralığındaki bireylerde görülebilir. Hastalığın aşısı İngiliz cerrah Edward Jenner tarafından bulunur. Hastalığın belirtilerinden biri olan kabarcıklar 12-13 gün sonra bulundukları yerde çukurlar bırakarak düşer.

14. Sarıhumma: 1912-1939 (27 yıl)

Konağın vücuduna tutunduğunda ağır karaciğer hastalıklarından kanamalı ateşe kadar birçok rahatsızlığa sebep olan bir hastalıktır. Özellikle tropikal bölgelerde görülen sarıhumma, bağışıklık sistemi yoluyla vücudun geri kalanına yayılır.

15. Kolera: 1854-1884 (30 yıl)

İlk olarak Japonya'da görülen kolera kısa sürede dünyaya yayılarak birçok can kaybına sebep olur. Ölüm riski oldukça yüksek olan Kolera'nın tedavisi ağızdan verilen sıvı ilaçlarla yapılmaktadır.

16. Suçiçeği: 1954-1988 (34 yıl)

Suçiçeği, çoğunlukla çocuk yaştaki kişilerde vücuttaki kaşıntılar, kırmızı düküntüler, yorgunluk ve ateşle kendini gösterir. Kuluçka süresi 14-22 gün arasında değişen hastalık, vücuda girdikten sonra 72 saat içerinde aşılama yapılmasıyla önlenebilir.

17. Hepatit B: 1943-1981 (38 yıl)

Halk arasında "sarılık" olarak bilinen Hepatit B kontrolsüzce ve kolayca bulaşabilen bir hastalıktır. Özellikle ağır karaciğer hasarlarına sebep olduğu ve ancak test sonuçlarıyla kesin bir teşhisin konulduğu bilinmektedir.

18. Kene Kaynaklı Ensefalit: 1937-1976 (39 yıl)

Pastörize edilmemiş inek, keçi ve koyun ürünlerinin tüketimiyle vücuda alınan hastalığın belirtileri ateş, kas ağrısı, yorgunluk, iştah kaybı, baş ağrısı, bulantı ve kusmadır. Kesin bir tedavisi yoktur; hastanın gösterdiği semptomlara göre farklı tedaviler uygulanır.

19. Difteri: 1883-1923 (40 yıl)

Halk arasında "kuşpalazı" olarak bilinen difteri vücutta bulunan yaralara bakterinin yerleşmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Bakterinin vücudun farklı bölgelerine yerleşmesiyle farklı isimlerle anılan birçok çeşidi vardır.

20. Tetanos: 1884-1924 (40 yıl)

Kazıklı humma olarak da biline tetanos, çizgili kaslara toksik maddelerin yerleşmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Tedavi edilmediği taktirde çok ağır kasılma nöbetlerine sebep olan tetanos ölümle sonuçlanabilir.

21. Haemophilus İnfluenza: 1933-1977 (44 yıl)

Daha çok beş yaşından küçük çocuklarda görülen haemophilus influenza, Hib bakterisinin neden olduğu bir hastalıktır. Tedavi edilmediğinde menenjitle ya da omurilik zarı iltihabıyla sonuçlanabilir.

22. Tifo: 1838-1896 (58 yıl)

Tifo tamamen hijyene dikkat edilmemesinden kaynaklı bir hastalıktır. Özellikle kirli içme suları ve temizlenmeden yenen yiyeceklerle bulaşır. Vücudun birçok bölümünde ağır hasara sebep olan tifo, bol bol su içilerek  ve protein bakımından zengin besinler tüketilerek tedavi edilebilir.

23. Pnömokok: 1911-1977 (66 yıl)

Bu hastalık, vücudun birçok bölgesinde enfeksiyona sebep olan Pnömokok bakterileri ile yayılır. Akçiğer iltihabına neden olan bu hastalığa yakalanmamak için en önemli şey hijyene dikkat etmektir.

24. Menenjit: 1906-1974 (68 yıl)

Beyin ve omurilikte iltihaplara sebep olan hastalık çocuklarda çok farklı semptomlar gösterebilir. Kusma, ateş ve bilinç bozukluğu ile kendini gösteren menenjit tedavi edilmediğinde sağırlık, epilepsi ya da hidrosefali'ye yol açabilir

Bu içeriği hazırlarken yararlanılan kaynaklar Euronews ve Vikipedi' dir.

Sizce koronanın aşısı ne zaman bulunacak? Tahminlerinizi yorumlarda bekliyoruz fakat en kısa sürede bulunmasını ümit ediyoruz...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Korona'yla Savaşmanın En Etkili Yolu: Bağışıklık Sistemi! - onedio.com
Korona'yla Savaşmanın En Etkili Yolu: Bağışıklık Sistemi! - onedio.com
Lanet Olasıca Korona Virüsüne Şiirler Yazarak Panik Havamızı Dağıtıp Kahkaha Attıranlardan Muhteşem Dizeler - onedio.com
Lanet Olasıca Korona Virüsüne Şiirler Yazarak Panik Havamızı Dağıtıp Kahkaha Attıranlardan Muhteşem Dizeler - onedio.com
En Tehlikelisi de Bu: Enteresan Bir Şekilde Virüsten Daha Hızlı Yayılan Yalan Yanlış Korona Haberleri - onedio.com
En Tehlikelisi de Bu: Enteresan Bir Şekilde Virüsten Daha Hızlı Yayılan Yalan Yanlış Korona Haberleri - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fatih-sagdic

aşının bulunması 2 ila 36 yıl gibi bir zaman alabilir. bunu diyen bill gates bu konulara milyarlarca dolar harcayıp, fena kafa yorduğu için elbet vardır bir bildiği. lakin teknoloji herşeyi çözecek diyede bir durum yok karşımızdaki şey bir canlı adıda sars-cov2 mendeburu ortaya çıktığından beri 3-5 kez mutasyon geçirdi bile ve bilim insanları bu virüsü hiç tanımıyor üzerinde uzun yıllar çalışmaları gerekebilir. geçişmişte yaşayan bir çok insan türünü sonunu bu tip virüsler getirmiştir kimbillir belkide sıra biz homo sapiens lerde

so_far_so_good

ve bu aşıları bulan bilim insanlarının müslüman olmadığı için cehenneme gideceğini sanmak

hagawi2714

iyi olur dünya nüfusunu bi şekilde azaltmak zorundalar, vatandaşa sikişme desen, sandıkta gelir mührü başka partiye vurur, dünyanın geleceği için çocuk yapmayacak bilinçte vatandaşlar da olmadığına göre, birazını bu şekilde temizlemek en kolayı

Gizli Kullanıcı

Çok çok yanlış bir paylaşım. 20. yüzyıl teknolojisi ve bilgi birikimi ile insanları umutsuzlaştırmak çok yanlış.20.yüzyılda bilgiye ulaşmak çok zor ve pahalıydı günümüzde ise En basit ücretsiz makale ulaşım portalı Academia.org'da bir çok makaleye dünyanın pek çok yerinden ulaşmak mümkün. Kaldı ki daha bir sürü veritabanı var. Ayrıca günümüzde Dünya Sağlık Örgütü bulunmakta. Yani ABD'deki yapılan bir keşfin bulgularını Çin'deki bir bilim insanı da ulaşıyor. 20.yüzyılda bu mümkün değildi. Şuan pek çok firma ve bilim insanı 3. aşama olan insanlar üzerinde test aşamasına geçtiler. Umudunuzu kaybetmeyin, güç sizinle olsun.

burak-can1903

OZAMANIN TEKNOLOJİSİ İLE ŞUANKİ BİRMİ

gamze-hc

valla

theblackstallion

inan ki 1980 90dan sonra bu viroloji konusunda çok fazla bir ilerleme yok araştırın isterseniz hala aynı yöntemler kullanılıyor aşı çalışmalarında. okey dna rna biraz daha iyi inceleniyor ama yöntemler aynı.

burak-can1903

Ozaman Durum Vahim :D Öldük Kesin

theblackstallion

Avuç avuç yedik boku :/

faruk-sutuseven

yok aga HIV için dediler aynısını ne oldu şimdi? HIV hala aramızda ama bak HIVden ölümler günümüzde çok değil. tedavisi bulunmasına rağmen gripte öyle hala yayılıyor ve hala öldürüyor hatta covid-19'dan daha hızlı öldürüyor. klasik her mevsim olduğumuz hastalıklar olan grip, nezle gibi hastalıkların yanına artık corona da eklendi. bence yakın zamanda bulunur bunun tedavisi. hatta kanımca tarihte en kısa sürede tedavisi bulunan tehlikeli virüs sınıfına bile girebilir.

Görüş Bildir