Dünyanın Tabutunun Önünde Boyun Eğdiği Büyük Atatürk'ün Cenazesine Hangi Devletler ve Temsilcileri Katılmıştı?

23PAYLAŞIM

Hiç bitmeyecek matemimizi paylaşan diğer bütün milletlere saygıyla...

Yavuz zırhlısı Atatürk'ümüzün naaşını aldığında ona eşlik eden Hamidiye, Zafer, Tınaztepe, iki denizaltı ve Savarona'nın yanında yabancı gemiler de vardır.

İngiltere’den Malaya, Sovyetler Birliği’nden Moskova, Romanya’dan Regina Marina, Fransa’dan Emile Bertin, Almanya’dan Emden, Yunanistan’dan Hydra gemileri Yavuz'un arkasında eski düşman, ebedi dostlarına selam vermek için sıraya girerler.

İstanbul'dan uğurlanan Atatürk'ümüz ebedi istirahatgahı olacak Ankara'sına kavuşur. Burada da Türk ordusunun yanı sıra toplam 9 ülke askeri birlikleri ile hazırdırlar.

Almanya, Bulgaristan, Fransa, İngiltere, İran, Romanya, Sovyetler Birliği, Yugoslavya ve Yunanistan askeri onur kıtaları bayrakları ve kılıçlarıyla Atatürk'ü selamlarlar.

Feleğe bakın ki cenaze törenine katılan bazı ülkelerle Türkiye daha yeni savaştan çıkmıştır. Dahası törene katılan ülkeler 1 yıl sonra başlayacak olan Dünya Savaşı'nda düşman saflarda yer alacaklardır.

Neue Zürcher, Zeitung adlı İsviçre gazetesi Gazi'nin cenazesinde ortaya çıkan bu tabloyu şöyle tasvir eder: 

“Atatürk’ün cenaze töreni, onun son zaferi oldu. Tabutunun önünde
karşıtlarının hepsi sessiz kaldı. Türk ve Alman askerleri, tabutunun
arkasında bir sırada yürüdüler; bir diğer sırada Stalin ve Hitler’in
temsilcileri yan yanaydılar; hem Valencia hem de General Franco çiçek
yollamışlardı. Tabutun önünde Faşistler, Demokratlar ve Komünistler
eğildiler.”

Şimdi gelin bakalım bu "faşist, demokrat ve komünistler" kimlermiş?

1. Almanya - Baron Von Neurath (1873 - 1956)

Nazi Almanya'sında dış işleri bakanlığı da yapan von Neurath, I. Dünya Savaşı'nda ağır yaralanır ve kendisine demir haç nişanı takılır. Etnografya Müzesi önünde çekilmiş bu fotoğrafta Gazi'yi selamlarken görülür.

2. İngiltere - Lord William Birdwood (1865 - 1951)

Sonraları mareşal unvanı da alacak olan Sir Birdwood Çanakkale'de bizzat Atatürk'e karşı savaşmış bir İngiliz subayıdır. Cenazedeki bu Etnografya Müzesi'nden naaşı selamlama fotoğrafına ve diğer fotoğraflarına bakıldığında Birdwood'un eski düşmanı için hüznü ve saygısı göz çarpar.

3. Fransa - Albert Sarraut (1872 - 1962)

1933 ve 1936'da 3. Fransa Cumhuriyeti'nde iki kez başbakanlık yapmış olan Sarraut, Türkiye'ye ise içişleri bakanı sıfatıyla gelir ve Gazi'nin cenazesi için en önlerde yerini alır. Fransa'nın sömürge politikasını da destekleyen Sarraut aslında Hatay sorununda Atatürk'ün karşısında saf alanlardandır.

4. Rusya - Vladimir Petrovich Potemkin (1874 - 1946)

Uluslararası ilişkiler uzmanı, eğitimci ve bir akademisyen olan Potemkin Sovyetlerin Dışişleri Halk Komiser Yardımcısı olarak müttefikine saygı için o gün Ankara Palas'ın önünde yerini alır.

5. İtalya - Pompeo Aloisi (1875 - 1949)

Bir sanatçı da olan Aloisi 1. Dünya Savaşı sırasındaki kahramanlıklarından ötürü "Baron" unvanı kazanan bir devlet adamıdır. Ve o tarihlerde sorun yaşadığımız Mussoli'nin dışişleri bakanı olarak Gazi'ye saygı için İstasyon Caddesi'ndeki korteje katılır.

6. Yugoslavya - Milan Nedic (1878 - 1946)

Hayatı cephelerde geçen ve kökeni Osmanlı'ya karşı ayaklanan Sırplara kadar giden Nedic, savunma bakanı olarak geldiği Ankara'da Etnografya Müzesi önünde Atatürk'ü selamlar.

7. Yunanistan - Ioannis Metaksas (1871 - 1941)

1897'de Osmanlı'ya karşı savaşan ve askerliğinin yanında oldukça hareketli bir siyasi hayatı olan Metaksas, Türklere karşı yapılacak savaşlara karşı çıkmasıyla tanınır. İlber Ortaylı'nın aktardığına göre şöyle der: “Yok oldu zannettiğiniz ordularını Türkler yine toparlar ve bir sabah aniden karşınıza çıkarlar." Bunun yanında 1937'de Türkiye'ye gelerek Atatürk ile görüşen Metaksas, Gazi'ye hayranlığını hiçbir zaman gizlemez. Ve Etnografya Müzesi'nin önünde ellerini kavuşturarak dostuna son kez hoşça kal der...

Atatürk'ün cenaze töreni

Cenaze töreni ile ilgili olarak İngiliz Büyükelçi Loraine ülkesine gönderdiği raporda şunları söyler: “Türkiye’de Batı anlamında devlet cenaze töreni geleneği yoktur; fakat Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu için oldukça parlak bir tören yapılmayacağı akıldan geçmezdi. Bilakis Türk Hükümeti, bu günü en ciddi ve en parlak bir gün haline getirmek için elden gelen gayreti esirgemedi. Batı’da uygulanan usul, dini kısımları adapte edilerek veya değiştirilerek büyük ölçüde tatbik edildi. En titiz aranjmanlar, pek ala bir şekilde yerine getirildi ve törenler münasip ve layık bir şekilde yapıldı."

Bu içerikler de ilginizi çekebilir.

Küçük Mustafa'yı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ümüz Yapan Beş Şehir - onedio.com
Küçük Mustafa'yı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ümüz Yapan Beş Şehir - onedio.com
Asker ve Siyasetçi Olduğu Kadar Felsefeci de Olan Atatürk Özgürlük Hakkında Ne Düşünüyordu? - onedio.com
Asker ve Siyasetçi Olduğu Kadar Felsefeci de Olan Atatürk Özgürlük Hakkında Ne Düşünüyordu? - onedio.com
Ankara'nın Başkent Oluşu Kutlu Olsun! Hadi Gelin Biraz da Ankaralı Atatürk'ü Konuşalım - onedio.com
Ankara'nın Başkent Oluşu Kutlu Olsun! Hadi Gelin Biraz da Ankaralı Atatürk'ü Konuşalım - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir