Dünyanın Geri Kalanı Nedenini Hâlâ Anlayamasa da Amerikalıların Asla Vazgeçemedikleri 12 Alışkanlık

42PAYLAŞIM

Kredi kartımı benden ancak silah zoru ile alabilirler.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/ryanschocket2/n...

1. Kredi kartını alan garsonlar.

"Çoğu ülkede bu davranış kabalık olarak görülse de Amerika'da bu gayet normal bir durum. Hesap geldiğinde garson kredi kartınızı alıp kasada ödemeyi alıp gelebilir."

2. Fişi imzalamaları gerekir.

"Kanadalıyım ve yine de Amerika Birleşik Devletleri'nde kredi kartı makbuzlarını imzalamam gerektiğine şaşırıyorum. Bu işlemi 2007'den beri yapmamıştım."

3. Garsonu el sallayarak durdurmanıza gerek yok.

"Amerika'ya ait olmayan birçok restoranda hesabı almak için garsona seslenmeniz gerekmektedir. Henüz yemeyi bitirmemiş olabileceğiniz için sormaları kaba bir davranış olarak görülür. Örneğin; İtalya'da bir restorandayken sabahın erken saatlerine kadar oturup, arkadaşlarınızla vakit geçirebilirsiniz. Kimse size bir şey demeyecektir."

4. Uzun soluklu seçimler yapmak.

"Saçma sapan uzun seçim kampanyaları. Bulunduğum çoğu ülkede seçim kampanyaları bir veya iki ay sürüyor. ABD'de tam bir yıl sürüyor gibi görünüyor."

5. Fiyat etiketine vergi eklemek.

"Almak istediğiniz ürünün fiyatı eğer 10 dolar yazıyorsa, kasaya gittiğinizde bir vergi sürprizi ile karşılaşabilirsiniz."

6. Arabalara tampon çıkartmaları yapıştırmak.

"Avrupa'da çok az yaygın olan bu çıkartmaları, Amerika'daki birçok araçta görebilirsiniz."

7. Bağlılık yemini etmek.

"Bağlılık yemini, Amerika'daki çocukları her sabah kaldırıp söylettirilen bir yemindir."

8. Her yerde dalgalanan Amerikan bayrakları.

9. Bahşiş sorunu.

"Hesap fişinde vereceğiniz bahşiş miktarının da yazılı olması. Bu uygulamada birçok ülkede bulunmuyor. İsteğe tabi tutuluyor."

10. Yolda dikkatsizce yürümek.

"Bu duruma birçok ülkede rastlayabilirsiniz, ancak Amerika'nın genelinde insanlar yolda çok dikkatsizce yürürler."

11. Çıplaklık karşısında şaşkın kalmak.

"Amerika'da gittiğim her yerde oldukça çıplak insanlar görüyorum. Spor salonları, yüzme havuzları ve bunun gibi birçok yerde."

12. İlaç isimlerini bilmek.

"Doktor, eczacı, hemşire veya sağlık hizmetlerinde çalışan biri olmasalar da Amerika'daki birçok insan çeşitli farmasötik ilaçların ve yatıştırıcıların adlarını ve kullanımlarını oldukça iyi biliyorlar."

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Bazı Ürünleri Kurla Çarpsanız Bile Ucuz: Amerika'da Türk Ürünlerinin Fiyatlarını Görünce Moraliniz Bozulacak - onedio.com
Bazı Ürünleri Kurla Çarpsanız Bile Ucuz: Amerika'da Türk Ürünlerinin Fiyatlarını Görünce Moraliniz Bozulacak - onedio.com
Yoksulluk Yüzünden Çocuk İşçilik Yapan Mutlay Sayan'ın Amerika'nın Sayılı Bilim İnsanından Olma Hikayesi - onedio.com
Yoksulluk Yüzünden Çocuk İşçilik Yapan Mutlay Sayan'ın Amerika'nın Sayılı Bilim İnsanından Olma Hikayesi - onedio.com
Amerika'da Yaşayan YouTuber Nil Sani, Lise Videosunu Acı Yorumlar Nedeniyle Türkiye'den Erişime Kapattı - onedio.com
Amerika'da Yaşayan YouTuber Nil Sani, Lise Videosunu Acı Yorumlar Nedeniyle Türkiye'den Erişime Kapattı - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jan-michael-vincent

Demokrasinin temelinde olan verginin hesabını sorma bilincinin en yaygın olduğu ülkenin Amerika olmasının nedenlerinden sadece biri etiketlerde KDVnin belirtilmemesi, ki insanlar ne kadar vergi verdiğini bilsin ve bunu sorgulasın. Bizde ise devlet vergiyi gizler, halk vergi vermediğini sanar, hatta vergi vermiyormuş gibi hissetmek ister.. Bunun sonucunda da 'devlet baba' kültürü oluşur, devletin kendine ait parası var sanılır.

sciencesoldier

#7 ve #8 in garipliğini anlamadım

deryaderya

şu ilaç ve hastalık ismini tıbbi terminoloji olarak bilmeleri beni şaşırtıyor. rahmimi aldılar diyen kadın orada histerektomi tip 3 oldum diyor . büyük çoğunluğu da böyle.

r2d2

Fiyat etiketlerine vergi hariç fiyat yazılması olayı amerika da vergilerin kişi özelinde olmasından ötürü.. Açıkçası en sevdiğim sistemleri bu vergi olayı.. Böylelikle vatandaşları neye ne kadar vergi! ödediklerinin hep farkında.. Maaşları da brüt tutar üzerinden anlaşırlar ve aylık değil yıllık kazancı konuşurlar.. Bu sebeple herkes maaşından ne kadar vergi verdiğini bilir. Bizde de böyle olsaydı şu an herkes ne kadar kötü durumda olduğunu bilirdi. Bu arada bizim sağlık sistemimiz de amerikadan iyidir.. Aslında dünyanın çoğunun sağlık sistemi amerika'dan iyidir =)

hikmet-emin-aksoy

Bi bok bildikleri yok.

Görüş Bildir