Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bakmaya Cesaretiniz Varsa İşte Dünyanın En Tuhaf 10 Yemeği

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Dünyanın En Tuhaf 10 Yemeği

İşte insanoğlunun yediği en tuhaf hayvanlar bunlar...

Örümcek
Örümcek yeme düşüncesi bile insanı iğrendirmeye yetiyorken, bazı insanlar afiyetle bu hayvanları tüketiyorlar. Özellikle Kamboçya’da yol kenarlarındaki tezgahlarda bile satılmaktadır. Kamboçya’da arabanızla giderken acıkırsanız, hemen yol üstünde birkaç örümcek atıştırabilirsiniz

Köpek
Asya’da oldukça yaygın bir besin kaynağı olan köpekler, tam bir protein deposudur ve farelerden daha fazla et vermektedirler. Bizim koyun etiyle yaptığımız birçok yemek orda köpek etiyle yapılmaktadır.

Kirpi Balığı
Ölümcül bir zehire sahip olan kirpi balığı, bazı insanlar tarafından afiyetle yenmektedir. Genellikle zehirsiz bölgeleri yenen balığa, biraz zehirli bölgesinden de eklenerek mayhoş bir tat oluşturulmaktadır.

Karınca
Bazı ülkelerde şekerlemelerde, bazı ülkelerde de çikolatalarda kullanılan karıncalar; fırında veya kızartılarak da yenilmektedir. Özellikle Fransa da karıncalı çikolatalar popülerdir.

Kaplumbağa
Özellikle Britanya’da Viktorya zamanında oldukça sık tüketilen kaplumbağalar, nesillerinin tehlikeye girmesinden sonra koruma altına alınmıştır. Ama Asya’da bazı deniz kaplumbağaları hala kaçak olarak avlanmaktadır. Amerika’da ise sayıca çok bulunan bazı deniz kaplumbağası türleri ise legal olarak avlanmaktadır ve yenmektedir.

Goril
Bir başka nesli tehlikede olan hayvan da gorillerdir. Ama Afrika’daki bazı kabileler bunu umursamadan, gorilleri ve hatta şempanzeleri avlayıp yemeye devam ediyor. Goril etinden yemek yapmak, Afrika’da çok eski bir gelenektir.

Fil
Nesli tükenmekte olan Afrika orman fili, sadece dişleri için değil eti için de avlanmaktadır. Aslında yasak olmasına rağmen, bir filden ortalama 450 kg et çıkması bir insana çok fazla para kazandırabiliyor ve yasak bir şekilde avlamaya teşvik ediyor. Ayrıca fil etinden yapılan yemeklerin de beğeniliyor olması bu hayvanların koruma altına alınmasını güçleştiriyor.

At
Bazı ülkelerde at eti hem köpeklere verilmektedir, hem insanlar tarafından tüketilmektedir. En çok at etinin yendiği ilk 8 ülkede, yılda 4 milyon at tüketilmektedir. Fransa’da boucherie chevaline adı verilen ve sadece at eti satan kasaplar bulunmaktadır.

İpek Böceği
İpek böceği özellikle Kore’de çok sık tüketilen bir hayvandır. İlk olarak ölmüş ve çürümeye başlamış yavru larvalardan yapılan yemek, şimdilerde canlı erkek larvalar kullanılarak yapılıyor. Larvalar şişe geçirilip olduğu gibi kızartılabiliyor veya tamamen ezilip bulamaç haline getiriliyor ve köfte yuvarlanıp yağ da kızartılıyor.

Fare
Fare bazı ülkelerin başlıca protein kaynağıdır ve genelde tavada kızartılarak yenmektedir. Her ülkenin bu tatla tanışması farklı olmuştur. Mesela Roma İmparatoluğu zamanında sadece lezzetli olduğu için yenen fareler, Kuzey Kore’de kıtlık başladığı zaman yenmeye başlanmıştır.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pmomer

pislikten başka birşey değil

Başlıklar

FransaKoreet
Görüş Bildir