Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya'nın En Soğuk Yeri "Oymyakon"da Yaşamın Nasıl Olduğunu Gösteren 21 İnanılmaz Fotoğraf

19bPAYLAŞIM

İnsanlar dirençli ve çalışkan varlıklar. Bunun en belirgin olduğu yerlerden biri de dünyanın en soğuk yerleşim yeri olarak kabul edilen Rusya'daki Oymyakon Köyü. Kış aylarında sıcaklığın ortalama -50°C olduğu köy, 1924 yılında -71.2°C sıcaklığı görmüş. Maceraperest fotoğrafçı Amos Chapple, yakın zamanda Oymyakon'u ve yakınındaki şehir merkezi Yakutsk'u ziyaret etmiş ve sert koşullardaki günlük hayatı ve orayı evi belleyen insanları belgeleyerek bölgede toplam beş hafta geçirmiş. İşte Chapple'ın karesine takılan muhteşem fotoğraflar:

Kaynak: http://www.businessinsider.com/images-fr...

1. Amos Chapple yolculuğuna Rusya'nın kuzeydoğusundaki Sakha bölgesinde yer alan Yakutsk'ta başlamış. Burası dünyadaki en soğuk başkent olarak kabul ediliyor.

2. Şehir yaklaşık 300.000 kişilik nüfusa sahip ve kış boyunca sıcaklık ortalama -34°C'de seyrediyor.

3. Yine de, Chapple'ın söylediğinde göre şehrin sakinleri bir harika: "arkadaş canlısı, dünyevi zevklere düşkün ve oldukça iyi giyimliler."

4. Peki yerliler aşırı soğukla nasıl mücadele ediyorlar? "'Rus çayı' dedikleri votka ile." diye açıklıyor Chapple.

5. Chapple, yerlilerden bazılarıyla arkadaş olmadan ve evlerinde kalmaya davet edilmeden önce Yakutsk'taki küçük bir misafir evinde kalıyormuş.

"Onlara teşekkür etmek için yemek yapmaya çalıştım fakat Siberya'nın derinliklerinde bir nachos tabağı hazırlamak oldukça zor oluyor." diyor.

6. Chapple'ın aktardığına göre istikrarlı bir şekilde ilerleyen elmas ticareti Yakutsk'ta "kapsamlı ve sağlıklı bir ekonomi" oluşmasını sağlamış.

7. Soğuk Savaş'ın etkileri buralarda daha az hissediliyor, çünkü Yakutlar "Ruslara nazaran daha dışa dönükler ve imparatorluğun çöküşü yüzünden gururları incinmiş gibi davranmıyorlar."

8. Yakutsk, dünyanın en soğuk kasabası olarak görülen Oymyakon'a açılan bir kapı. Oraya gitmek için iki gün boyunca çorak ve izbe bir yolda seyahat etmek gerekiyor.

Chapple, ilk başta otostop çekerek onu yolun yarısına kadar götürecek bir araç bulmuş fakat daha sonra iki gün boyunca yolun ortasında kalmış.

9. Bu kadar düşük sıcaklıkta arabaların hep rölantide olması gerektiği için benzin istasyonları 24 saat açık.

"Bölgedeki ıssız benzin istasyonlarındaki işçiler iki hafta çalışıp, iki hafta tatil yapıyorlar." diyor Chapple.

10. Bunun üzerine Chapple iki gün boyunca yoldaki donmuş ıssızlıkta yer alan Cafe Cuba isminde küçük ve tenha bir misafirhanede konaklamış. Rengeyiği çorbası ve sıcak çay içerek, başka bir arabanın gelip onu almasını beklemiş.

11. "En sonunda, beni gideceğim yere götürmeleri için bulduğum adamlar yardımseverlikle garip bir tehditkarlık arasında gidip geliyorlardı. Oymyakon'a beni bırakmalarından önce, aileleriyle birlikte donmuş at kanı ve makarna yedik." diyor Chapple.

Köyün girişinin yakınındaki komünist dönemden kalma anıt, 1924'te görülen rekor sıcaklık -71.2°C'e atıfta bulunuyor. Anıtın üzerinde şöyle yazıyor: "Soğuğun Kutbu Oymyakon".

12. Günümüzde ise kış aylarında görülen ortalama sıcaklık -50°C.

Siberya'da konuşulan Even dilinde "Oymyakon", "donmamış su" anlamına geliyor. Bu ismin, eskiden rengeyiği çobanlarının ziyaret ettiği kaplıcalara atıfta bulunduğu düşünülüyor.

13. Soğuk havanın ani ve aşırı etkisi Chapple'ı oldukça sarsmış.

"Soğuğun adeta bacaklarımı kavradığını hissettim. Bir başka şaşırtıcı durum ise tükürüğümün donup dudağıma batan küçük iğnelere dönüşmesiydi." Böyle bir ortamda geçirilen bir günün "oldukça yorucu" olduğunu söylüyor Chapple.

14. Kamera kullanmak da bir o kadar zormuş. "Ağzımdan çıkan buhar, sigara dumanı kadar yoğundu, bu yüzden fotoğraf çekerken nefesimi tutmak zorunda kaldım." diyor Chapple. Soğuktan etkilenen lensi odaklamak da oldukça zahmetli bir hal almış.

15. Bölgedeki zemin tamamen donmuş olduğundan, köydeki evlere boru ile su taşımak imkansız. Bu yüzden tuvaletler dışarıda yer alıyor. Evden tuvalete koşmak ciddi bir işkence.

16. Donmuş zemin, ölülerin gömülmesini de zorlaştırıyor. Cenaze törenlerinden önce, toprağı ısıtmak için büyük ateşler yakılıyor.

17. Chapple, gitmeden önce köylülerin ziyaretçilerle tanışmaya hevesli olacağını düşünmüş. Oysa gittiğinde tanışacak insan bulmakta zorlanmış.

"Dışarıda gördüğüm insanlar ya yüzlerini eldivenleriyle sımsıkı kapatmış bir şekilde evler arasında koşuşuyorlardı ya da sarhoştular ve bela arıyorlardı." diyor.

18. Toprak tarıma uygun olmadığı için, Oymyakon'da yaşayanlar geçimlerini hayvancılık ya da resimde görüldüğü üzere ısıtma tesisatı gibi belediye işleriyle uğraşarak sağlıyorlar.

19. Yemek yeme alışkanları ise şöyle: Somon ve alabalık gibi donmuş çiğ balıklar ve at ciğeri tüketiyorlar. Ancak diyetlerinin çoğunu et çorbası oluşturuyor.

20. Köyün sakinleri Yakut kökenlerinin bilincinde olarak çevreleri ve tarih ile sıkı bir bağ içindeler.

Chapple, "Hayat çoğunlukla her yerde nasılsa öyle işliyor, ancak insanların gözleri sürekli termometrenin üzerinde. -50°C oldu mu her şey duruveriyor." diyor.

21. İnanması güç olsa da, yaz aylarında hava oldukça ısınabiliyor. Bu güne kadar gözlemlenen en yüksek sıcaklık ise 35°C. Ancak yaz ayları kısa sürerken, acımasız kış ayları bitmek bilmiyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
wellington

#19 Diyetlerinin çoğu.. İngilizce'den çevrildiği belli olmuş bu noktada. Bari düzgün çevireydiniz. Neyse güzel içerik olmuş.

Gizli Kullanıcı

karı severim ama azı karar çoğu zarar.ben sıcak iklimin insanıyım,tropikal iklimin.

birinci-tekil-birey

Donmuş at kanı ne öyle ya? Bir de hela işi sakatmış bee.... Hani "götü donmak" deriz ya aha onun yaşanması...

tolgahan-hasanoglu

Hayallerimden biri de Yakutsk'a gitmek.

asli.unsal2

NNNNefret ediyom soğuktan en sevdiğim mevsim yaz. Soğuğu düşünerek sahilde sıcağın altında yanıyorum.

Görüş Bildir