Dünyanın En Büyük Muz Üreticisi, Türk Müteahhitleri Bekliyor!

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Dünyanın En Büyük Muz Üreticisi, Türk Müteahhitleri Bekliyor!

Dünyanın En Büyük Muz Üreticisi, Türk Müteahhitleri Bekliyor!

Dünyanın En Büyük Muz Üreticisi, Türk Müteahhitleri Bekliyor!

Latin Amerika’nın en yüksek petrol rezervine sahip ülkelerinden biri olan Ekvador, altyapı ve inşaat alanındaki fırsatlarıyla dikkat çekiyor.

DEİK Türk-Ekvador İş Konseyi Başkanı Dursun Ali Tever , Ekvador’un geniş bir pazar değil, alım gücü son derece düşük bir pazar olduğunu belirterek, “Tüketim mallarından ziyade altyapı ve inşaat alanlarındaki fırsatlara odaklanılmasında fayda var” dedi.

Ekvador’da inşaat endüstrisinin büyüdüğünü dile getiren Tever, altyapı alanında en çok Çin ile ticaret yapıldığını kaydetti. “Türkiye’nin ithalatta güçlü olduğu, fiyatlarının rekabet edebildiği alanlar öncelikli olmalı” diyen Tever, otomotiv sektöründe özellikle yan parçalar, lastikler, ulaşım araçları, demir-çelik ve elektrikli makinelerin yatırım için öne çıkacağını söyledi.

Tever, geçtiğimiz aylarda Türkiye’yi ziyaret eden Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa ’nın Pasifik Rafinerisi projesi için Türk yatırımcıların da ilgisini beklediğini hatırlattı.

İthalat 5 Kat Arttı

İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin son derecede sınırlı olduğuna dikkat çeken Dursun Ali Tever, şu bilgileri aktardı: “Türkiye ile Ekvador arasındaki ticarette ihracatımız, ithalatımıza göre son derece az. Son 10 yılda ihracatımız 5 milyon dolar iken 2012’de 55 milyon dolara çıktı. 22 milyon dolar olan ithalatımız ise 100 milyon dolara ulaştı. Türkiye, Ekvador’un ihracatında 36. sırada bulunuyor.”

Tever’in verdiği bilgiye göre, Türkiye’nin Ekvador’a ihracatında öne çıkan sektörler demir-çelik, buzdolabı, traktör, kauçuk-lastik, ilaç ve cam eşyalar.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Çin
Görüş Bildir