Dünyanın Baş Edemediği 9 Ciddi Sorun

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Dünyanın Baş Edemediği 9 Ciddi Sorun

Bu sorunları okuduktan sonra, bir şeyden şikayet ettiğimiz zaman aslında ne kadar şanslı olduğumuzu anlayabiliriz.

1- Siyasi Suikastlar

Filipinler'de 2010 yılındaki seçimler sırasında, 100 kişi politik nedenlerle öldürüldü. Politikacılar, iş adamları, kilise üyeleri ve hatta sıradan vatandaşlar kontrolü ele almak için silah kullanmaktan çekinmiyor.

2- Kirli Su Kaynakları

Dünyada her hafta 30,000 insan kirli su kaynakları ve hijyen eksikliği nedeniyle ölüyor ve bu insanların %90'ı çocuk. Resimde Mabvuku'da yaşayan bu adam gördüğünüz kaynaktan içme suyu kullanıyor.

3- İnsan Ticareti

New Delhi'de her gün 6'sı insan ticareti yüzünden olmak üzere 14 çocuk kayboluyor. UNICEF'in verilerine göre her yıl 1.4 milyon çocuk bu ticaretin kurbanı.

4- Çocuk Askerler

Resimde Liberya'da yaşayan bir çocuk askeri fotoğrafçıya silah doğrulturken görüyorsunuz. Bu durum artık uluslararası. Afganistan'da çocuklar ve genç yaşta insanlar taliban tarafından intihar bombacısı olarak kullanılmaya ikna ediliyor.

5- Kuraklık

Brezilya'nın kuzeydoğusu son 50 yılın en büyük kuraklığını yaşıyor. Yağmurun yağmaması mısır ve pamuk üretimin etkiliyor, inek ve keçilerin aç kalmasına sebep oluyor ve bölgenin en önemli ticaret unsuru olan şeker pancarı üretimini bitiriyor.

6- Elektronik Atıklar

Amerika Çevre Koruma Ajansı verilerine göre, elektronik atıklar en hızlı büyüyen atık çeşidi. Çin'in Guiyu şehri dünyada en çok elektronik atık bulunan şehir ve bu atıkların % 80'i ğlke dışından geliyor.

7- Eğitim Eşitsizliği

Resimde Pakistan'da ki öğrenciler, kızların eğitim hakkını savunduğu için taliban tarafından suikast girişimine maruz kalan Malala Yousafzai'nin resmi altında toplanmış. Daha sonra okuluna geri döndü ve Nobel Barış Ödülü'ne aday olan en genç insan.

8- Moritanya'da ki Açlık

Bu Afrika ülkesinde insanların yarısı açlık sınırı altında ve yağmur yağmadığı için besin kaynakları çok az.

9- Hindistan'da ki Fakirlik

Hindistan'da ki ekonomik uçurumun merkezi Bombay. Halkın yarısından çoğu, tek aileye ait olan gökdelenlerin gölgesindeki yoksul mahallelerde yaşıyorlar. Ülkenin geleceği hiç parlak değil.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

BrezilyaÇinFilipinlerHindistanİntiharMısırNobelşeker
Görüş Bildir