Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Düşünmekle Akıl Hastalıkları Arasında Bağ Kuran Tek Ülke, Türkiye'deki "Düşünen Adam"ın Hikayesi

 > -
Abone ol

1. Bugün dünyanın birçok ülkesinde, Rodin'in 'Düşünen Adam' heykelinin kopyaları bulunmaktadır. Ve bu kopyalar, bulundukları her ülkede; müze, sanat galerileri ve üniversiteler gibi birçok önemli yapıya değer katmaktadır.

2. Hal böyleyken insanın aklına şu soru takılıveriyor: Peki o zaman biz, heykeli akıl hastanesinin bahçesine niçin koyduk? Merak edenler için hikayesi şöyle:

Fransa: 'St. Paul de Vence'  Cote d'Azur'da bulunan bir kasabanın meydanında...

3. Rodin’in “Düşünen Adam” heykelinin kopyasının akıl hastanesinin bahçesine dikilmesi fikri, 1950’li yıllarda başhekimlik yapan Fahri Celal Göktulga’dan çıkmış.

Amerika: Philadelphia'da, kendi adını taşıyan müzenin önünde.

4. 1953 yılında bir dergide heykelin fotoğrafını gören Başhekim Göktulga, heykelin yapımı için orada yatan hastalardan heykeltıraş Kemal Künmat’a ricada bulunmuş.

Amerika: Kolombiya Üniversitesi'nde 'Felsefe' bölümünün girişinde.

5. Aslında güzel sanatlar mezunu olmayan Künmat, salt eli yatkın olduğu için heykeli yapmayı kabul etmiş.

Buenos Aires'te, Kongre Binasının önünde...

6. Ancak Künmat, heykelin bitmesine az kala ‘Ben paramı isterim.’ demeye başlamış. İstediği miktar ise 40 bin liraymış.

Amerika: Stanford Üniversitesi'ndeki bir sanat merkezi binasının içinde..

7. Başhekim maaşının 400 lira olduğu günlerde zaten ‘heykel ödeneği’ olmadığı için Künmat’ın talebi geri çevrilmiş. Bunun üzerine sinirlenen Künmat; heykelin elini çenesine koyduğu kolunu yapmadan işi öylece bırakmış.

Belçika: Brüksel'de bir mezarlıkta.

8. Hastane yönetimi ne yapacakları hususunda kara kara düşünürken, depresyon tedavisi için hastaneye yatan Yüzbaşı Mehmet Pişdar, imdada yetişerek; heykelin kolunu tamamlayabileceğini söylemiş.

Tayvan: National Tsing Hua Üniversitesi içinde...

9. Heykeli tamamlayınca da, mükafat olarak hastaneden taburcu edilmiş.

Fransa: Paris'te kendi adını taşıyan müzenin bahçesinde.

10. Heykelin tamamlanmasından sonra, hastane başhekimine ‘Neden bahçeye düşünen adam heykeli dikildiği’ hakkında sorular soran gazeteciler ise şu cevabı almış:

11. “Hastane dışındakilerin durumu içerdekilerden daha kötü. Bu heykel onların durumu ne olacak diye düşünüyor.”

12. Ancak heykel o günden sonra gazetelerde çıkan tüm ‘Dikkat! Tımarhaneden azılı ve tehlikeli bir deli kaçtı, aramızda dolaşıyor.’ şeklindeki haberlerin öznesi durumuna gelmiş.

13. Ve böylece, düşünmek ile akıl hastalığı arasındaki eşsiz bağlantı, istemeden de olsa kurulmuş...

Çin: Guanzhou'daki opera binasının girişinde...

14. Bu saçma bağlantı ne yazık ki birçok Yeşilçam filminde de sıkça işlenmiştir. Ve bu sayede toplum hafızasında, 'düşünmek' ile Bakırköy arasındaki bağlantı daha da güçlü bir hale gelmiştir.

Almanya: Berlin'de, Alte Nationalgalerie (Eski Ulusal Galeri) içinde...

15. Rodin’in en önemli eserlerinden biri olan 'Düşünen Adam'ın ülkemizdeki serüveni ne yazık ki bu şekilde gelişmiş..

Brezilya: Recife'de 'Ricardo Brennand Enstitüsü'nde..

16. Ancak heykeli, bir üniversitenin bahçesine ya da şehrin önemli bir noktasına taşımak gibi bir alternatif de halen mevcut.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ruzgarinkizininkizi

İyi de hepimiz deriz yani "Çok düşünme delirirsin" diye. Ki zaten çok fazla düşünmekten de insan akıl sağlığını yitirebilir. Heykelin hastanenin bahçesine konma fikri bence çok orijinal bir fikir, saçma değil. Akıl sağlığını kaybetmekle düşünmek arasında da bir köprü vardır zaten. Saçmalık bunun neresinde, anlayamadım.

basar-demirsoy

Bence şehir meydanlarındaki şeftali, portakal, çay bardağı vs heykellerinden daha şehirci bir yaklaşım. Keşke heykele ucube vs. gözüyle değil de sanat ve şehircilik gözüyle bakılsa da, şeyih merkezlerinde köfte ve karpuzdan çok bunları görsek. Ya da farklı bir bakış açısıyla ülkemizde sanata ve sanatçıya uygun görülen yer.

ayhan-kutlukaya

:D :D o zaman bu şehir düşünen adamlarıyla ünlüymüş derler :D :D Bence her şehrin kendi simgesi olması daha iyi... Antepe de baklava istiyoruz. :D

ugurveugur

Bu heykel ile Devletin piskopatlara verdiği deli raporu arasında ben hiç bir bağ kuramıyorum.

batuhan.98

Hemen komplo teorisyenleri başlamış. Yok insanlar düşünmesin diye konmuşmuş falan da filan da. Bence kim koyduysa çok şahane bir fikir. Bütün zeki insanlarda bir delilik vardır. Deliliğin kötü olduğunu kim söyledi size?

nabizade-nihavend

İşte ben böyle bir yorum arıyordum, güzel yaşayın azizim. Normal kafalar delilikten ne anlar? Herkes kendisiyle başbaşa kalacak kadar cesur değildir.

hulker

Ve kendisiyle başbaşa kalanlar elbet delirir :) tabii şahsım adına bu delirmeye çok şey borçluyum,kahrolsun delirmeyenler :D

akarcay

dünyadaki tüm kopyalar içinde en kötüsünü yapmışlar

Görüş Bildir