Yeni Bir Gıda Krizi Kapıda mı?

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Dünya Yeni Bir Gıda Krizine Hazırlanıyor

Dünya Yeni Bir Gıda Krizine Hazırlanıyor

ABD’de son 50 yılda görülen en şiddetli kuraklık mısır ve soya fasulyesi fiyatlarının tavan yapmasına neden olurken, tarihin en ciddi gıda krizinin yaklaştığı ifade edildi.

Mısır ve soya fasulyesinin fiyatları 2007-2008 krizinde 30’dan fazla ülkede son yılların en yüksek rakamlarına çıkmıştı. Bu emtiaların fiyatlarına o zamandan sonra yeni bir rekor görünmese de her iki ürünün de satış fiyatları son 5 haftada yüzde 50’nin üzerinde arttı.

Rakamlara bakıldığında Rusya’nın 2010’da hububat ihracatını yasaklamasından sonra görülen yüksek rakamların geçildiği görüldü.

Rusya’da 2010 yazında son yıllarda gördüğü en şiddetli kuraklıktan dolayı çıkan yangınlardan tarım alanları yanmış ve dünyanın en büyük buğday ihracatçısı olan ülke, bu emtianın ihracatını yasaklamıştı.

Buğday fiyatları o tarihte rekor kırmıştı.

FİYATLAR İKİ KATINDAN FAZLASINA ÇIKTI

Dünyanın mısır, soya fasulyesi ve buğday ihracatının yüzde 50’sinden fazlasının yapıldığı ABD’deki kuraklığın kendi sınırlarını aşması ve Çin ve Mısır’a kadar da ulaşması bekleniyor.

Borsada tarım ürünlerine yönelik yatırımlara danışmanlık yapan bir üst düzey bir uzman, “30 yılı aşkın bir süredir bu işin içindeyim ama bu kuraklık ve arz ve talep sorunu bu zamana kadar gördüğüm en ciddi problemlerden biri. 2007-2008 krizinde bile gıda kanalında bu kadar ciddi bir sıkıntı görmemiştim” diye konuştu.

Rabobank’ın küresel stratejistlerinden David Nelson, “Bugün ABD’deki hububat sorunu gerçek bir felaket. 2008’deki fiyat artışları bir ölçüde spekülatif söylemlerin etkisinde de kalmıştı” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Organizasyonu Genel Sekreteri José Graziano da Silva, Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada, “Gıda fiyatlarında son zamanlarda görülen yükselişten tedirginim. Bu durumun gelirinin yüzde 75’inden fazlasını gıdaya harcayan fakir kesimine etkisi beni korkutuyor” dedi.

AYAKLANMALAR ÇIKMIŞTI

2007-2008 yılındaki ekonomik kriz nedeniyle baş gösteren gıda fiyatları yükselişi, Bangladeş ve Haiti gibi Uzakdoğu ülkelerinde ayaklanmaların yaşanmasına neden olmuştu.

O tarihte açlık sınırının altındaki insan sayısı tüm dünyada 1 milyarı geçmişti.

Ekonomistler pirinç ve buğday arzının büyük ölçüde azaldığına dikkat çekiyor.

ABD’YE GÖRE DURUM 2008’DEN DAHA İYİ

ABD Tarım Bakanlığı’nın başekonomisti Joseph Glauber ise şu anki durumun 2008’den daha iyi olduğuna dikkat çekti.

Haberin Tamamı İçin:

FT: 'Dünya Yeni Gıda Krizine Hazırlanıyor'

FT: 'Dünya Yeni Gıda Krizine Hazırlanıyor'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Rogers: Böyle giderse hepimiz aç kalacağız

Rogers: Böyle giderse hepimiz aç kalacağız

Ünlü yatırımcı Jim Rogers, tarımsal emtia fiyatlarının bu 10 yılda daha da yükseleceğini söyledi.

CNBC-e’ye konuşan Rogers, son 10 yılda dünyanın ürettiğinden daha fazla tükettiğine dikkat çekerek stokların tarihin en düşük düzeylerine gerilediğini söyledi.

Emtia gurusu, yükselen fiyatlardan yararlanmak için yatırımcıların tarım şirketlerinden ziyade, borsa yatırım fonlarını tercih etmelerinin daha iyi olacağını söyledi. Kendi yarattığı emtia endekslerini baz alan borsa yatırım fonlarının da bulunduğunu hatırlatan Rogers, bu endekslerin ilk oluşturulduğu 1998 yılından bu yana yüzde 250 prim yaptığını da belirtti.

Rogers, tarım işçilerinin giderek yaşlandığına ve yeni neslin tarım sektöründe çalışmak istemediğine dikkat çekti. Bunun yaratacağı istihdam açığının, ABD’de yaşanan kuraklıktan daha ciddi bir sorun olduğunu söyleyen Rogers, ülkelerin sınırlarını tarımda çalışmak isteyen tüm işçilere açması gerektiğini söyledi. Rogers, “Eğer gıda fiyatları daha da artmaya devam ederse, gerek gelişen, gerek gelişmiş ülkeler olarak hepimiz aç kalacağız” diye konuştu.

Çiftçilerin zorlu yaşam koşullarına da değinen Rogers, “çifçiler 30 yıldır açlar. Kimse son 15-20 yılda intihar eden onbinlerce hintli çiftçinin farkında değil.İngiltere’de en yüksek intihar oranı çiftçiler arasında” diye konuştu. Tarım ürünlerinin fiyatlarının olması gereken düzeylere yükselmemesi halinde çok daha fazla tarım işçisinin kaybedileceğini belirten rogers, tarım sektöründe yaşanan sıkıntıların tüm dünyayı etkileyeceğini vurguladı.

Haberin Tamamı İçin:

Yeni Bir Gıda Krizi Kapıda mı?

Yeni Bir Gıda Krizi Kapıda mı?

Dünyanın en büyük tarım ihracatçısı Amerika Birleşik Devletleri son 50 yılın en kurak mevsimini yaşıyor. Bize ne demeyin, ABD dünyanın en büyük tarım ihracatçısı olduğu için bu ülkedeki kuraklık, dünya fiyatlarını tarihin en yüksek seviyelerine çıkarıyor. Yani kuraklık tüm dünyayı vuruyor.

Dünyanın bir numaralı mısır, soya ve buğday ihracatçısı olan ABD, son 50 yılın en şiddetli kuraklığını yaşıyor. Öyle ki ABD Tarım Bakanı Tom Vilsack, "Her gün dizlerimin üzerine çöküp dua ediyorum. Eğer bilseydim yağmur duasına çıkardım" diyor.

Kuraklığın yarattığı arz korkusu mısır ve soya fasulyesi fiyatlarını rekora taşıdı. ABD'de mısır fiyatları tarihte ilk kez 8 dolar sınırını aştı. Mısırda hasat zarar görürken bir yandan talebin artması da fiyatları yukarı çekmeye devam ediyor.

Bu yıl 5 milyon ton civarında olan Çin'in mısır ithalatının en az 8 milyon tona çıkacağı, japonya'nın da bu yıl yaptığı 15.5 milyon tonluk alımı 16 milyon tona yükselteceği söyleniyor. Buna karşın, üretimi azalan dünyanın en büyük mısır üreticisi abd bu talebi karşılayabilecek durumda değil.

Bu endişelerin gölgesinde mısır fiyatlarının 8.5 dolara çıkması bekleniyor, hatta bazı analistler "fiyatların 10 dolara bile yükseleceğini tahmin ediyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBirleşmiş MilletlerBorsaÇinHindistanİngiltereİntiharJaponyaMısırRusyaTercih
Görüş Bildir