Dünya Standartlarındaki Müziğiyle Son Dönemin En Büyük Çıkışını Yapan Rap Yıldızı Ezhel

4.6bPAYLAŞIM

Dünyada rap müzik alıp başını giderken, Türkiye son dönemde yeni bir yıldız çıkarma konusunda çok yavaş kalıyordu. Ta ki Ankaralı Ezhel, çıkış albümü "Müptezhel"i yayınlayana dek. Yeni bir çılgınlık yaratan popüler ismi mercek altına alıyoruz.

Ezhel, asıl adı Ömer Sercan İpekçioğlu olan Ankaralı bir rap ve reggae müzisyeni.

1990 Ankara doğumlu müzisyen gitar, piyano ve ney çalabiliyor. Hem şarkı söylüyor, hem de beste yapıyor.

Henüz çok gençken rap müzikle tanışan Ezhel önce Ice, sonra Ais Ezhel mahlasını kullanmaya başladı.

Bu video 2007 yılından ve Ezhel'i bu haliyle tanımak oldukça güç.

Daha sonraki yıllarda reggae tarzına kaysa da rap müzikten de hiçbir zaman kopmadı.

Freestyle (doğaçlama) dalında da başarılı olan rapçi, bu özelliğiyle de yarışmalar kazandı.

Kısacası Ankara'da ve hip hop dünyasında tanınan bir isimdi, ancak herkes tarafından tanınması bu yıl yayınlanan albümü "Müptezhel" ile oldu.

Özellikle 'Şehrimin Tadı', YouTube'ta 3 ayda 4.5 milyona yakın izlenerek bir rekora imza attı. Sonuçta Ezhel, tanınmış bir ana akım sanatçısı değildi ve bu açıdan rakam gerçekten yüksekti.

Uzun süredir dünyadaki trendlere adapte olamayan Türkçe rap için yeni bir soluk olan Ezhel, kısa sürede büyük bir hayran kitlesine sahip oldu.

Dünyada rap müziğin zirvesindeki Kendrick Lamar, Future, A$AP Rocky ve Travis Scott gibi isimlere benzetildi. Zaten onları takip ettiği çok açıktı.

Dünyanın en popüler müzik türüne adapte olmakta geç kalan Türkçe rap için yeni bir soluk olan Ezhel, müziği sözleriyle anlamayı sevenler için ilaç gibi geldi.

Dünyanın en popüler müzik türüne adapte olmakta geç kalan Türkçe rap için yeni bir soluk olan Ezhel, müziği sözleriyle anlamayı sevenler için ilaç gibi geldi.
Dünyanın en popüler müzik türüne adapte olmakta geç kalan Türkçe rap için yeni bir soluk olan Ezhel, müziği sözleriyle anlamayı sevenler için ilaç gibi geldi.

Sonuçta İngilizceniz çok iyi bile olsa, güncel rap müziğin sözlerini iyi derecede anlamak güç. Çoğumuz dinlediğimiz müzikte notalara olduğu kadar sözleri de dikkate alıyoruz. Ezhel'in bu denli popüler olmasının en büyük sebebi bu.

Ancak bazı insanlar Ezhel'i direkt taklitçilikle suçluyor.

Onlara göre 'Şehirimin Tadı', Kendrick Lamar'ın 'Loyalty' şarkısından esinlenilmiş. Aslında dünyada da bu müzik kendini tekrar ediyor. Mike Will Made It, Kanye West gibi ünlü prodüktörler benzer beat'leri kullanıyor, Ezhel'de pek çok insanı rahatsız eden abartılı auto-tune (sesi yapaylaştıran yazılım) kullanımı da dünyada çok popüler. Bu anlamda ona taklitçi demek zor.

Bazı örneklere bakınca ise insanın kafası karışıyor.

Örneğin çok popüler bir diğer şarkısı 'Alo' için yapılan Wiz Khalifa - We Dem Boyz  benzetmesi çok yanlış değil gibi. Geceler şarkısının da Kendrick Lamar - Swimming Pools  tan alıntı olduğu konuşuluyor.

Bu durumlar insanların ikiye bölünmesine sebep oldu; kimilerine göre o yerli Kendrick Lamar, kimilerine göreyse çakma Kendrick Lamar.

Ezhel konusunda griliğe, arada kalmaya yer yok; ya ülkenin en başarılı rap yıldızı ilan ediliyor, ya da çok kötü bir müzik yaptığı savunuluyor.

Sosyal medya da popüler şarkıcıyı gündemine aldı.

Yakın gelecekte çok daha popüler olacağı açıkça belli olan Ezhel'e kariyerinde başarılar diliyoruz. 🖖

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir