Görüş Bildir

Dünya Sağlık Örgütü Koronavirüs İçin Risk Seviyesini 'Çok Yüksek' Seviyesine Çıkardı

Anasayfa > Gündem

Dünya Sağlık Örgütü, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) için küresel risk seviyesini 'yüksekten', 'çok yüksek' seviyesine çıkardı. DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, salgının doğru önlemlerle kontrol altına alınabileceğini kaydetti.

DSÖ'nün Cenevre'deki merkezinde basın toplantısı düzenleyen örgütün Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili bilgi verdi. Ghebreyesus, 'Küresel risk seviyesini yüksekten, en yükseğe çıkardık' dedi.

"Doğru önlemlerle kontrol altına alınabilir"

"Doğru önlemlerle kontrol altına alınabilir"

Virüsün görüldüğü ülkelerin doğru önlemlerle bunu kontrol altına alabileceklerini belirten Ghebreyesus, DSÖ yetkililerinin 'dünyanın tamamına yayılmadığı' gerekçesiyle 'pandemi' durumu ilan etmediğini dile getirdi.

Ghebreyesus, Kovid-19'un ortaya çıktığı Çin'de bu sabah itibariyle toplam vaka sayısının 78 bin 959'a ulaştığını, virüs nedeniyle ölen kişi sayısının da 2 bin 791 olduğunu ifade etti.

Çin dışında ise bugün itibariyle 49 ülkede 4 bin 351 vaka tespit edildiğini bildiren Ghebreyesus, bu ülkelerde 67 kişinin yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Son vakalar İtalya kaynaklı

Son vakalar İtalya kaynaklı

Ghebreyesus, dünden bu yana Danimarka, Estonya, Litvanya, Hollanda ve Nijerya'da ilk vakaların bildirildiğini, tüm bu vakaların İtalya'daki salgınla bağlantılı olduğunu ifade etti.

Ghebreyesus, Kovid-19 vakalarının İtalya'dan 14 ülkeye ve İran'dan 11 ülkeye yayıldığını söyledi.

'Vaka sayısında ve son birkaç gün içinde etkilenen ülke sayısında devam eden artış açıkça endişe verici.' diyen Ghebreyesus, DSÖ uzmanlarının, Kovid-19'un küresel düzeyde yayılma riski ve etkisine ilişkin değerlendirmelerini hızlandırdıklarını kaydetti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
58
36
7
6
5
4
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Dean Winchester

Maalesef maske çözüm değil arkadaşlar. Siz ne kadar maske takarsanız takın birisi yüzünüze yada yakınınızda öksürür yada hapşırırsa tükürük kaynaklı her türl... Devamını Gör

Çomar Killer

kriz-->krizzz