Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mutsuzlaştık: Türkiye, Dünya Mutluluk Raporu'nda 78. Sırada

 > -

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Ağı'nın hazırladığı 2016 Dünya Mutluluk Raporu'na göre dünyanın en mutlu ülkesi Danimarka, en mutsuz ülkesi Burundi. Bir önceki raporda 76. sırada yer alan Türkiye ise, 156 ülkelik listede artık 78. sırada.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Ağı, 2016 Dünya Mutluluk Raporu'nu yayımladı.

Rapor, bugüne kadar yayımlanan dördüncü Dünya Mutluluk Raporu.

Rapor, eşitsizlik sorununu daha az yaşayan ülkelerin daha mutlu ülkeler olduklarını gösterdi.

Bir önceki rapora göre 45 ülke geriledi

Bir önceki rapora kıyasla 55 ülke, sıralamada önemli ölçüde yükselirken 45 ülke ise büyük oranda geriledi.

Danimarka, İsviçre, İzlanda, Norveç ve Finlandiya ilk beş sırada yer aldı. Bu ülkeler güçlü sosyal güvenlik sistemlerine sahip.

ABD 13'üncü, İngiltere 23'üncü, Çin 83'üncü, Hindistan 118'inci sırada yer aldı.

Barundi sonuncu

156 ülkelik listenin en sonunda Burundi yer alıyor. Burundi, dünyanın en yoksul 10 ülkesinden biri ve yıllardır iç savaş, yolsuzluk, kamusal hizmetlere erişim sıkıntısı ve HIV virüsünün etkileri sorunlarıyla karşı karşıya.

Burundi'den bir sıra önce ise Suriye yer alıyor. Rapora göre dünyanın en mutsuz ülkeleri sırasıyla şöyle: Burundi, Suriye, Togo, Afganistan, Benin, Ruanda.

Rapor, bu ülkelerden her birindeki 1000'er kişiyle, her yıl, Gallup şirketi tarafından yapılan anketlerin oluşturduğu verilerinin analizine dayanıyor.

Bu anketlerde insanlardan hayatlarını bir ila 10 arasındaki bir skalada derecelendirmesi istendiği belirtiliyor.

Raporu hazırlayanlar ülkelerin en az dörtte üçünde altı temel unsurun mutluluk göstergesiyle bağlantısı olduğunu belirtiyor.

Bu etkenler şunlar: Kişi başı gelir, sosyal destek, sağlıklı yaşam beklentisi, kişisel özgürlük, hayırseverlik ve yolsuzluğun bulunmaması.

BBC Türkçeworldhappiness.report

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir