Görüş Bildir

'Dünya Mirası' Palmyra Antik Kenti IŞİD'in Elinde

Anasayfa > Gündem

IŞİD Suriye'nin dünya mirasları arasında bulunan 2 bin yıllık antik kenti Palmyra’yı tamamen ele geçirdi. Suriye Devlet Televizyonu rejime bağlı güçlerin kentten çekildiğini duyurdu.

Suriye İnsan hakları Gözlemevi, IŞİD’in tüm kenti ele geçirdiğini duyururken, Al Jazeera muhabiri ve BBC kaynakları, bir haftadır devam eden çatışmaların ardından IŞİD’in Palmyra'daki hapishane, hastane ve havaalanını da ele geçirdiğini ifade etti. Suriye Devlet Televizyonu da rejime bağlı askerlerin şiddetli çatışmalar sonrası kentten çekildiğini, sivillerin de tahliye edildiğini duyurdu.

Palmyra, Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’ndeydi

Palmyra, Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’ndeydi

Flickr: Mysa Kafil-Hussain

Birinci ve ikinci yüzyıldan kalma sütunlu yolları ve tapınaklarıyla tanınan Palmyra, antik çağın en önemli kültür merkezleri arasında bulunuyor.Palmyra’ya yönelik saldırılarını yoğunlaştıran IŞİD militanları, geçtiğimiz hafta sonu Suriye askerleri tarafından geri püskürtülmüştü.

Tarihi Neolitik döneme kadar uzanan Palmyra Antik Kenti, 2013 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından ‘Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi‘ne alınmıştı.

Irak Eski Eserler Müdürü Mamun Abdülkerim ajanslara yaptığı açıklamada, Palmyra'daki yüzlerce heykeli, güvenli yerlere taşıdıklarını söylemişti. Abdülkerim, “Korkumuz müze ve taşınamayacak büyüklükteki heykeller için” demişti.

IŞİD, daha önce de Irak’taki Nimrud, Horsabad ve Hatra antik kentlerini ve Ninova Müzesi’ni yerle bir etmiş ve 10 binlerce el yazmasına ev sahipliği yapan Musul Kütüphanesi’ni yakmıştı.

Al Jazeera, BBC Türkçe ve Diken

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
3
3
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
TOLSTOY

mesele antik kentin yerle bir edilmesi değil, mesele bunu kimin yaptığı. yoksa burada esed'in halep gibi kadim bir kenti harabeye çevirmesiyle ilgili de bir ... Devamını Gör

Therewasauser

zevkten harabeye çeviriyorlar zaten

Ferdi Süsler

bunlar harbiden mal ya

Rant yokken göz yumun fakat işin ucunda petrol varsa işid değil saddamı bile tanımassınız değil mi ? Yazık.