Borsa'da Dünya İkincisiyiz!

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Dünya İkincisiyiz!

Dünya İkincisiyiz!

Borsa İstanbul’un 2008 krizinden bu yana getirisi yüzde 270 ile baş döndürdü

MAHMUT SANCAK-HABERTÜRK

Venezüela borsası yüzde 302 gibi spekülatif bir getiri ile dünya birincisi olurken Borsa İstanbul yüzde 53’lük çıkışla tüm dikkatleri üzerine çekti. 78 bin 208 puandan yılı kapatan Borsa İstanbul’un 2008 krizinden bu yana getirisi yüzde 270 ile baş döndürdü.

2013’te de yükselişin devam etmesini bekleyen yatırımcılar AB Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin Euro’ya sınırsız destek sözünün olumlu etkilerinin ve merkez bankalarının bol para politikalarının endeksleri ateşlemeye devam edeceğini düşünüyor.

Başta Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Ticaret Örgütü olmak üzere çeşitli araştırma kuruluşlarının 2013 için yaptıkları tahminlere bakılacak olursa gelecek yılın piyasalar açısından 2012’den çok da farklı olmayacağı izlenimine kapılmak mümkün. Zira gelecek yılda da Euro Bölgesi’nin borç sorunu, ABD’nin bütçe sıkıntıları ve Çin ekonomisinin geleceğine yönelik endişeler bizimle olacak. Dünya ekonomisini sırtlama görevi son yıllarda olduğu gibi 2013’te de yine gelişmekte olan ülkelere kalacak. Ancak özellikle 2012’in son altı ayında yaşanan gelişmelere bakıldığında yatırımcıların 2013’e yönelik ümitli olmaları için oldukça çok nedenin bulunduğu görülüyor.

İMKB UÇUŞA GEÇTİ

Dünya borsalarının tamamını izleyen MSCI Dünya Endeksi yılın toplamında yüzde 13 artış kaydetti. MSCI Gelişen Ülkeler Endeksi’nde bu çıkış yüzde 15’e ulaştı. Bu çıkışın yüzde 8.9’luk bölümü AB Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi’nin konuşması sonrası gerçekleşti. Türkiye açısından sevindirici olan ise İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) bu yıl dünyanın en çok kazandıran ikinci borsası olmasıydı. Endeks yılın tamamında yüzde 53 yükseldi. Endeksin dünya borsalarının 2008 krizinden çıkıp yükselişe geçtiği dönemden bu yana getirisi ise yüzde 270 olarak gerçekleşti. İMKB böylece bu yıl itibarıyla en çok kazandıran ikinci, dört yıl önce patlak veren küresel kriz sonrası ise en hızlı yükselen üçüncü dünya borsası oldu.

YATIRIMCI UMUTLU

Peki bu yükseliş 2013’te de devam edecek mi? Uzmanlar bu konuda oldukça iyimser. Evet, gerek Avrupa ve gerekse ABD kaynaklı sorunlar bu sene de piyasaları tehdit etmeye devam edecek. Ancak sorunlu pek çok ülkenin gerek tasarruf ve gerekse reformlar yardımıyla sıkıntılarını aşma konusunda ilerleme kaydetmiş olması yeni yıla yönelik beklentileri artırıyor. Beklentilerin başında ise yine ABD bulunuyor. ABD Merkez Bankası’nın (FED) aybaşında duyurusunu yaptığı dördüncü tur parasal genişleme (Quantitative Easing – QE) planı Banka’nın piyasalara yönelik düşük faiz, bol para sözünün daha uzun süre geçerli olacağını gösterdi. Bankanın bu adımına diğer ülke merkez bankalarının da eşlik etmesi ve piyasaları rahatlatmaları bekleniyor. Ayrıca ABD’de konut fiyatlarının yeniden yükselişe geçmesi ile toplam 12 trilyon dolarlık satın alma gücüne sahip ABD’li tüketici de küresel üretime destek sağlayacak.

Euro/dolar paritesi 1.30’un altına iner

Yılın ilk yarısında Avrupa’dan gelen kötü haberler Euro/dolar paritesini 1.20 seviyelerine kadar düşürdü. ECB Başkanı Draghi’nin açıklamalarıyla yeniden yükselen parite halen 1.30-1.32 bandında seyrediyor. Ancak FED’in duyurusunu yaptığı dördüncü tur parasal genişleme (QE4) ile birlikte paritenin 2013 sonuna doğru yeniden 1.30’un altına inmesi bekleniyor.

Arpa fiyatları % 22 buğday % 19 arttı

Küresel ekonomide beklendiği gibi çarkların yavaş dönmesi hammadde fiyatlarını da etkiledi. Alüminyum, bakır, nikel gibi kalemler düşük talebe paralel sınırlı bir çıkış sağlarken spekülasyon ve doğal afetlerin etkisine giren tarımsal ürünler yine hızla yükseldi. Özellikle arpa ve buğday yüzde 20 seviyelerindeki artış ile dikkatleri çekti. Hammadde fiyatları için 2013’te de önemli bir değişim beklenmiyor.

2013’te piyasaların yönünü neler belirleyecek?

Destekler…

ABD Merkez Bankası’nın (FED) bol para ve düşük faiz politikaları devam edecek.

Tarihsel olarak FED’in para musluğunu açtığı yıllarda ABD borsaları hep yükseldi.

Diğer merkez bankaları da benzer politikalar izleyecek.

ABD’nin konut sektörü yeniden toparlanıyor.

12 trilyon dolarlık harcama gücüne sahip olan ABD’de tüketiciler yeniden alışverişe çıkacak.

Gelişen ülkeler 2013’te de yüzde 5-8 aralığında büyüyecek.

Çin ve Hindistan gibi ülkelerin iç piyasaları daha da canlanacak.

2014 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak Brezilya’ya 40 milyar dolarlık yabancı yatırım bekleniyor.

Köstekler…

ABD’de başkan seçimlerini izleyen yıl borsalar hızlı yükseliş kaydetmedi.

Mali uçurum hem ABD hem dünyayı tehdit ediyor.

ABD ve Japonya’nın borç seviyeleri çok yüksek.

Euro Bölgesi’nden artık çözüm bekleniyor.

İran-ABD gerginliği küresel ekonomiyi tehdit ediyor.

Ucuz ABD Doları diğer ülkelerin dış ticaretini zarara uğratacak.

Çin’in konut sektöründe oluşan balon ABD ve İspanya örneğindeki gibi patlayabilir.

Almanya ve İtalya’da yapılacak seçimlerin sonuçları yeni riskler oluşturabilir.

2012’de piyasaları ateşleyen iki gelişme

FED’in nicel genişlemesi (QE) borsaları yükseltti

QE 1:Aralık 2008, 1.2 trilyon dolar

(2 yıl sürdü)

QE 2:Kasım 2010, 600 milyar dolar (8 ay sürdü)

QE 3:Eylül 2012, her ay 40 milyar dolar (Zaman sınırı yok)

QE 4:Aralık 2012, her ay 45 milyar dolar (Zaman sınırı yok)

FED’in bol para politikası piyasaları geçici olarak rahatlattı. Kaynakların yatırım olarak reel ekonomi yerine banka kasalarına akması ise ülkenin yüzde 8 sevilerinde bulunan işsizlik rakamının aşağıya inmesini engelliyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiBorsaBorsa İstanbulBrezilyaÇinFIFAHindistanİMKBİranİspanyaİstanbulİtalyaJaponyaMerkez Bankası
Görüş Bildir