Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya Ekonomisine Yön Veren 15 Şirketin Logo Tarihçesi

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Dünya Ekonomisine Yön Veren 15 Şirketin Logo Tarihçesi

Dünya Ekonomisine Yön Veren 15 Şirketin Logo Tarihçesi

Şirketleri temsil eden, şirketin adını ya da belli bir sembolünü içeren logolar iş dünyasında oldukça önemli bir yer tutuyor. İyi bir logonun hem akılda kalıcı olması, hem de şirketi olabildiğince iyi temsil etmesi gerekiyor. İnsanlar o logoyu gördükleri anda akıllarında o şirket canlanıyor.

Bu sebeplerden dolayı da önemli bir yere sahip olan logoların da bir tarihi oluyor. Bazen teknolojik gelişmeler yüzünden, bazen şirket yenilik yapmak istediği için bazen de şirketin adı değiştiği için logolar değişebiliyor. Biz de sizler için bazı şirketlerin logolarının zaman içerisindeki gelişimini araştırdık.

Microsoft

Microsoft’un hikayesi 1975′te başlıyor. Bill Gates ve Paul Allen, ilk bilgisayar dilini kodladıklarında buna BASIC adını verdiler. Bu ortaklığı da Micro-Soft olarak adlandıran ikilinin ilk logosuda böyle ortaya çıktı. İlk başlarda sözcüklerin arasında kısa çizgi bulunan logo 1987′de büyük bir değişikliğie gitti. Bu değişiklikten 7 yıl sonra şirket aynı logoya bir slogan ekleyerek değişiklik yaptı. Fakat Microsoft gelişen teknoloji ve yıllar içinde yaptığı yeniliklere ayak uydurmak amacıyla dün 25 yıldır değiştirmediği logosunu değiştirerek bir yeniliğe daha imza attı. Bu sene Windows 8 başta olmak üzere bir çok ürününde yenilik yapmaya hazırlanan Microsoft, 25 yıllık logosunu da yaptığı yeniliklere uygun bir şekilde uyarlayarak logosunda farklı ve modern bir çizgi yakaladı.

IBM

1911 yılında Internation Time Recording Company ve Computing Scale Company bir araya gelerek Computing Tabulating-Recording Company’yi kurdular. 1924 yılında International Business Machines Corporation ismini alan şirket o zamanlar tartma aletleri ve et kesme aletleri üretiyordu. 1940′ların sonlarında IBM CEO Thomas J Watson tarafından zorlu bir geçiş döneminin ardından bilgisayar sektörüne yöneldi. Bu değişim 1947 yıllarındaki logolarında da radikal bir değişiklik yarattı. 1956′daki değişimin ardında da şirketin logosu 1972 yılında son halini aldı.

Xerox

Xerox’un tarihi 1906 yılında kurulan fotograf kağıdı ve ekipmanı üreten Haloid adlı şirkete dayanıyor. 1938′de Chester Carlson günümüzde hala kullanılan fotokopi tekniği olan xerography’yi icat etti. IBM, GE, RCA gibi o dönemin büyük şirketleri Chester’in icadına bir yatırım yapmasada Haloid bu makineyi yapmayı kabul etti ve Haloid Xerox 14 adıyla bu makineyi piyasaya sürdü. Bu makinenin icadından sonra 1948′de şirketin logosu da Xerox olarak değişti; ama 1961′e kadar Haloid adı da logoda yer aldı. 1961′den sonra bu makinenin başarısı logoda da yer aldı ve o günden sonra şirketin logosu Xerox olarak değiştirildi. Şirketin logosu bugünkü halini 2008′de almıştır.

Canon

1934′te ilk kamerasını üreten şirket, kameraya Budist Merhamet Tanrısı olan Kwanon ismini vermiş. İlk logoda da Kwanon’un bir figürü bulunuyor. Ancak yıllar geçtikçe şirket logoyu basitleştirip daha akılda kalıcı bir logo yaratmaya çalıştılar. Logo bugünkü halini ise 1956′da aldı.

Google

1996′da Larry Page ve Sergey Brin tarafında kurulan arama motorunun ilk logosu Sergey Brin tarafından yapılmış. 1998 yılında da Yahoo!’dan esinlenerek logonun sonuna ünlem işareti koyan şirket. 1999 yılında da şirketin bugünkü logosu Ruth Kedar tarafından tasarlandı.
vaya sahip.

Logolar için

http://eticaretmag.com/dunya-ekonomisine-yon-veren-15-sirketin-logo-tarihcesi/
...

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

CEODeepMindMicrosoftWindows 8et
Görüş Bildir