Erdoğan: 'Artık Vicdan da Küreselleşmeli'

 > -

İstanbul'da Bir İlk: 5 Kıta WEF'te

İstanbul'da Bir İlk: 5 Kıta WEF'te

Dünya Ekonomik Forumu İstanbul zirvesi başlıyor. 3 gün boyunca dünyanın önde gelen iş adamları, bölgesel liderler, kanaat önderleri, gazeteci ve yazarlar dünyanın geleceğini burada konuşacak. İstanbul, 42 yıllık forum tarihinde bir ilke ev sahipliği yapacak, çünkü ilk kez bu zirvede 5 kıta bir aray...

Haberin Tamamı İçin:

'One Minute'i Unutalım'

'One Minute'i Unutalım'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Bağış: Başbakan ‘Gitmem’ Dedi Davos Buraya Geldi

Bağış: Başbakan ‘Gitmem’ Dedi Davos Buraya Geldi

Dünya Ekonomik Forumu’nun İstanbul'da düzenlediği Ortadoğu- Kuzey Afrika ve Avrasya Bölgeleri Zirvesi yarın Swissotel'de başlıyor. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Hürriyet Dünyası’na Davos dışındaki en büyük Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) İstanbul’da yapılmasına yönelik değerlendirmelerde bulundu.

3 gün boyunca devam edecek dev organizasyonun yapıldığı Swissotel’de sorularımızı yanıtlayan Bağış, toplantının İstanbul’da yapılmasının “Son derece normal” olduğunu dile getirerek, “Esas önemli bir mesele, Sayın Başbakanımız ‘Daha da gitmem Davosa’ dedikten sonra Davos’un buraya gelmesi. Bu da bizi gururlandırıyor” diye konuştu.

“DAVOS DIŞINDA 5 KITANIN BULUŞTUĞU İLK FORUM”

Haberin Tamamı İçin:

Dünya Ekonomik Forumu İstanbul'da Başladı

Dünya Ekonomik Forumu İstanbul'da Başladı

Türkiye'de ilk kez düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu İstanbul'da başladı.

Swissotel'de düzenlenen forum'a Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile AB Bakanı Egemen Bağış da katılacak.

Haberin Tamamı İçin:

One minute'ten sonra ilk kez forumda

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan: 'Artık Vicdan da Küreselleşmeli'

AA -Başbakan Erdoğan, küreselleşen dünyada her ülkenin meselesinin de küresel olduğuna dikkati çekerek, "Dünya küresel bir köye dönüşürken, artık vicdan da küreselleşmeli" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrasya Dünya Ekonomi Forumu'nun açılışında, Dünya Ekonomik Forumu tarafından düzenlenen ''Dönüşüm İçindeki Bölgeleri Birleştirmek'' konulu Forumun Türkiye'de gerçekleştirilmesinden memnuniyet duyduğunu ifade etti.
Erdoğan, Türkiye'nin, son derece zor bir coğrafyanın ortasında, tüm zorluklara ve tüm sorunlara rağmen, istikrarla, demokrasiyle büyüyen, çevresinde yaşanan tüm hadiselere rağmen bir güven adası olma konumunu güçlü şekilde muhafaza eden bir ülke olduğunu söyledi.
Başbakan Erdoğan, ''Hemen tüm ekonomik göstergelerimiz, küresel ekonomik krizin ağır seyrettiği 2009 yılında bir miktar gerileme gösterse de bugün, kriz öncesi dönemleri aşmış durumdadır'' dedi.
Türkiye'nin küresel kriz sürecini, IMF ile bir borç anlaşması yapmadan atlattığının altını çizen Erdoğan, ''2013 yılının Nisan ayında, Türkiye IMF'e olan borcunu tamamen sıfırlamış olacaktır'' şeklinde konuştu.

Artık vicdan da küreselleşmeli
Başbakan Erdoğan, küreselleşen dünyada her ülkenin meselesinin de küresel olduğuna dikkati çekerek, ''Dünya küreselleşirken, insani değerler de demokrasi de insan hak ve hürriyetleri de küreselleşmek zorundadır. Dünya küresel bir köye dönüşürken, artık vicdan da küreselleşmelidir'' dedi.
Erdoğan, bir ülkenin sorununun, diğer ülkeyi çok yakından ilgilendirdiğinin altını çizerek, ''Bir ülkedeki savaş, çatışma, göç, terör, yanıbaşındaki ülkeyi doğrudan etkiliyor. Bizim Türkiye olarak, bölgesel meselelerde inisiyatif almamız, bölgesel meselelerde kimi zaman sesimizi yükseltmemiz, asla ve asla birilerinin içişlerine karışmak değil, işte bu özen gerektiren hassasiyete dikkat çekmektir'' dedi.
Başbakan Erdoğan, ''Türkiye olarak, ne yanı başımızdaki ülkelerin, ne de uzak ülkelerin hiçbirisinin iç işlerine karışmak gibi bir niyetimiz hiçbir zaman olmadı ve olmayacak. Ama biz, çok anlaşılabilir bir görüşü yüreklilikle savunuyoruz. Diyoruz ki; bu bölgedeki her ülkenin istikrarı, refahı, barış ve huzuru, bölgenin refah, istikrar, barış ve huzuruna bağlıdır'' dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Şahenk: Türkiye Parmak Isırtıyor

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAli BabacanAvrupa BirliğiBaşbakanBaşbakan YardımcısıEgemen BağışIMFİstanbulMehmet ŞimşekRecep Tayyip ErdoğanSavaşTaner YıldızTerörZafer Çağlayan
Görüş Bildir