GE’nin 45 CEO’lu Gizli Türkiye Operasyonu

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Dünya Devi Yatırıma Geliyor

Dünya Devi Yatırıma Geliyor

Çağlayan, General Elektrik'in önümüzdeki 3 yılda Türkiye'ye 900 milyon dolarlık yatırım yapacağını bildirdi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Çırağan Sarayı'nda General Elektrik (GE) Başkan Yardımcısı John Rice'ı kabul etti. Çağlayan ve Rice, GE'nin Türkiye'deki yatırım kararlarını kamuoyuna açıkladı.
Çağlayan, GE'nin önümüzdeki 3 yılda Türkiye'ye 900 milyon dolarlık yatırım yapacağını bildirdi.
''GE'nin seçtiği sektörlere baktığımda, teşvik sisteminde bizim yapmak istediğimiz hedefi tam on ikiden vurmuşlar. Bizim yeni teşvik sistemimizin en temel noktalarını bulmuşlar'' diyen Çağlayan, ''GE'nin havacılık, enerji, sağlık, ulaşım ve altyapı geliştirme alanlarında gerçekleştirileceği yatırımlara baktığımda, GE, bizim 2023 perspektiflerimizi ve Türkiye'nin hangi konularda yatırıma ihtiyaç duyduğunu çok iyi okumuşlar diyebilirim'' ifadelerini kullandı.

Bakan Çağlayan, sağlık yatırımına yönelik önemli teşviklerin yakında açıklanacağını bildirdi.

Haberin Tamamı İçin:

GE’nin 45 CEO’lu Gizli Türkiye Operasyonu

GE’nin 45 CEO’lu Gizli Türkiye Operasyonu

General Electric'in 900 milyon dolarlık yatırımı öncesinde 45 üst düzey yöneticisini Türkiye'ye gönderip, hükümet, iş dünyası, üniversiteler ve sektör temsilcileri ile görüştürdüğü ortaya çıktı.

General Electric'in 900 milyon dolarlık Türkiye yatırımının arkasında 'çok gizli' kayıtlı bir operasyonun olduğu anlaşıldı. GE, Türkiye'ye yatırım kararı almadan önce dünya geneline yayılmış şirketlerindeki 45 CEO ve üst düzey yönetici'yi Türkiye'ye gönderip çok gizli bir araştırma yaptı.

CEO'lar iş dünyasının önde gelen isimleriyle, finansçılarla, politikacılarla ve hükümetle görüşmeler gerçekleştirdi. 45 GE Ceo'sunun bir arada yürüttüğü araştıma ve analiz sonucunda da Türkiye'ye 900 milyon dolarlık yatırım kararı alındı.

DÜNYA’nın sorularını yanıtlayan GE Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Başkanı ve CEO’su Nabil Habayeb geçtiğimiz ay GE’nin liderlik eğitim programı kapsamında tüm dünyadan 45 CEO’un Türkiye’de bir araya geldiğini söyledi. GE Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jeffrey R. Immelt’in ocak ayındaki Avrupa ziyaretinde Türkiye’de nasıl büyüyebileceklerini sorduğunu anlatan Habayeb, bu tarihten itibaren sağlık, enerji, ulaşım ve inovasyon için Türkiye pazarını analiz ettiklerini kaydetti. Bu analiz sonucunda Türkiye’de büyük bir talep gördüklerini kaydeden Habayeb, yeni teşvik programının beklentileri ile birebir örtüşmesi ile Türkiye’ye girmek için çalışmaya başladıklarını belirtti.

Habayeb sözlerini şöyle sürdürdü; “Türkiye için yatırım araştırmalarımıza ek olarak, Türkiye’ye gelen 45 General Electric CEO’su girişimi değerlendirdi. İki hafta boyunca Türkiye’de kalan CEO’lar, hükümetle, işadamlarıyla, üniversitelerle, farklı sektörlerden büyük hissedarlarla konuştuktan sonra geri dönerek tavsiyelerde bulundular. Sonrasında yatırım kararı onaylandı ve böylece planımızı tamamlamış olduk.”

Sizde talep bizde teknoloji var

900 milyon dolarlık kararını Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan eşliğinde açıklayan GE, yatırımın ana başlıklarının enerji, sağlık, havacılık, ulaşım-altyapı ve inovasyon olduğunu belirtmişti. Habayeb bu başlıklar içinde elektrikli arabalar ve bu arabalar için altyapı çalışmalarının planları dahilinde olmadığı bilgisini verdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

CEOZafer Çağlayan
Görüş Bildir