Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya Bizi Konuşuyor: Sıradan Bir BMW'yi Transformers'a Çeviren Türk Mühendisler!

-

Transformers filmini bilmeyen, duymayan yoktur büyük ihtimalle.

Sıradan birer araba gibi gözüken aletlerin, bir anda devasa boyutlarda robota dönüştüklerini defalarca izlemişizdir ekranlarda.

Peki, bu durumun bir gerçeklik haline gelebileceğini ve kullandığımız araçların da dönüşüm geçirerek, birer Transformers olabileceğine ihtimal verir miydiniz?

Örneğin şu aracı ele alalım. Klasik bir BMW gibi gözüken bu aracın, aslında değişim geçirebileceğini ve Transformers'a dönüşeceğini söylesek?

Pek çoğumuz sadece bir bilim kurgu filmi olarak kabul ettiğimiz Transformers kavramını, Türk mühendisler sadece 8 ay gibi bir sürede gerçeğe dönüştürdüler.

Yakın zamanda elde ettiğimiz ve tüm dünyada ses getiren projelerden sonra, yepyeni bir proje ile dünyaya açıldık diyebiliriz.

Bir Güzel Haber Daha: Fizik Dünyasında İmkansızı Başarmış, Gurur Duyulası Bir Türk Mete Atatüre - onedio.com
Bir Güzel Haber Daha: Fizik Dünyasında İmkansızı Başarmış, Gurur Duyulası Bir Türk Mete Atatüre - onedio.com
Hakiki Milli Gurur: Amerika'da 'Mevlana' Olarak Tanınan Türk Bilim Kadını Canan Dağdeviren - onedio.com
Hakiki Milli Gurur: Amerika'da 'Mevlana' Olarak Tanınan Türk Bilim Kadını Canan Dağdeviren - onedio.com

12'si mühendis, toplamda 16 kişilik bir ekip, 'Letrons' adını verdikleri projede bir robot otomobil yaptılar ve bu buluş, tüm dünyada ses getirmeye yetti.

Bir Ar&Ge projesi olarak hayata geçirilen robot otomobilin özellikleri gerçek manada bir mühendislik harikası olarak kabul ediliyor.

Dünya basınında yer alan bu haber, pek çok sosyal medya platformunda da duyuruldu.

Firma yetkililerinin verdikleri bilgiye göre, çalışmaları son hızla devam ediyor ve bu robot araçlar yakın zamanda satışa da sunulacak.

Ayrıca farklı modeller üzerinde de çalışmalar yapıldığını, şu an eldeki modellerin trafikte kullanım için uygun olmadığını fakat çalışmaların sürdüğünü biliyoruz.

Teknik olarak araç, robot dönüşümü, araç seyir kabiliyeti, eklem hareketleri ve tüm işlevsel fonksiyonların yönetimi için özel dizayn edilerek programlanmış bir ana kontrol modülüne sahip.

Bu önemli ve değerli buluşları için tüm ekibi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Transformers'a dönüşen aracın videosunu buradan izleyebilirsiniz!

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
z3rostfx

10 yıl önce başka ülkelerin herhangi bir projesinin taslağı 2 yıl sonra testleri yapılıyor üretiliyor ve geliştiriliyor. Türkiye'de bu olayın başındayken millet o kadar cahilki 'Bu ne boka yarıyacak ya yap ya yapma.' diyebiliyor. Lan daha dur adamlar yeni bulmuşlar geliştirecekler belki

mehmetygt.yoruk

Bok atanlar gelmiş yine bizim milletimizin ana sorunu "bir şeyi tam yapamıyorsan YAPMA" örnek veriyim telefonu asla bir türk bulamazdı her saniye sepki alırdı "boş işler bunlar" yaptı yine tepki alırdı "kim uğraşcak bu kolu çevirmeye bok gibi" olan bu Türk lerin yaptığı bilimsel gelişmelerin çoğu yurtdışında çünküinsanlar senin birşeylerin nasıl olduğunun farkında teknoloji bir anda gelişmez bunu anlayın artık bugün bu yapılır yarın geliştirilir bu işler böyle

mermaid-kloi

oley trafikte olay çıkınca robot kavgası <3

emre-tamturk1

helal gencler mühendislik okuyorum daha derslerı zor anlıyoruz boyle projeler yapmanın zorlugunu bılıyorum guzel olmus emegınıze saglık :D

narobb

Yani? O kadar da önemli ve bilimsel bir gelişme olduğunu düşünmüyorum aksine ne gerek var güzelim arabayı piç edip robota çevirmeye. Ne özelliği var ki? Aşağıda ki yorumlara bakılırsa Ankapark açılışı için gereksiz işleri çok seven belediye başkanımız İ. Melih Gökçek tarafından show amacı yapılmış sikimsonik bişey bence

kemankes-okcu

bunun nesi gereksiz ? bu geliştirilip çok gerekli yerlerde kullanılabilir sadece böyle kalacağını mı düşünüyosun ?

mehmetygt.yoruk

Böyle şeyler gelişmekte olan ülkeleri yaptığı şov lardan biri devamı gelir (umarım) devamı gelmezse o zaman o yazıyı yaz

Görüş Bildir