Dünya Bankası'nın Yeni Başkanı da Endişeli

-

Dünya Bankası'nın yeni Başkanı da endişeli

Dünya Bankası'nın yeni Başkanı da endişeli

Jim Yong Kim, ''Dünya Bankası Başkanı olarak, krizin özellikle gelişmekte olan ülkeler üzerindeki etkileri konusunda bilhassa endişeliyim'' dedi.

Dünya Bankası Başkanlığını geçen ay görev süresi dolan Robert Zoellick'ten devralan ABD'li tıp doktoru Jim Yong Kim, Sosyal paylaşım sitelerinden kendisine yöneltilen sorulara, video paylaşım sitesi Youtube üzerinden cevap verdi.

Jim Yong Kim, ''Artık birbirine bağlı olan dünyada Avrupa'nın vereceği kararlar dünya için kırılganlık oluşturuyor. Dünya Bankası Başkanı olarak, (Avrupa krizinin) gelişmekte olan ülkeler üzerindeki etkileri konusunda bilhassa endişeliyim'' değerlendirmesini yaptı.

Jim Yong Kim, ''2008 yılından itibaren 300 milyar doların üzerinde düşük ve orta gelir düzeyindeki ülkeleri krize karşı desteklemek için harcadık. Biz çocukların okula gidebildiğinden, sağlık hizmetlerine ulaşabildiğinden, insanların özellikle kriz dönemlerinden besin maddelerin ulaşabildiğinden emin olmak istiyoruz'' diye konuştu.

Krizde olan ülkelere yeni iş alanları yaratılması için kredi desteği verebileceklerini işaret eden Jim Yong Kim, ''Küresel kriz sırasında birçok ülkeyle yeni iş alanlarının yaratılması ve korunması için birlikte çalışıyoruz. Bu ülkeleri büyümeleri, gerekli kredi imkanlarına ulaşmaları için dünya piyasaları ile buluşturuyoruz. Öğrendiğimiz bir şey varsa o da; istihdam yaratmak için sihirli bir değnek yok'' yorumunda bulundu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriYoutube
Görüş Bildir