Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Irak'dan, Kürtlerin Petrol İhracına Onay

0PAYLAŞIM

Irak'dan, Kürtlerin petrol ihracına onay

Kürdistan Bölgesel Yönetiminin uzun süredir sıkıntılar yaşadığı Irak merkezi yönetiminden, Kürtlerin petrol ihracatına zimmi onay geldi.

Irak’ın Enerjiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani’nin, Kürdistan Bölgesi’nin günlük 100 bin varil petrol ihraç ederek uzlaşıya varma önerisine sıcak baktıklarını açıklamasından sonra Enerji Eski Bakanı İbrahim Behrulelum’dan da bu öneriye destek geldi.Bu onay aynı zamanda Kürtlere ait ve Ceyhan’da bekletilen yaklaşık 1.5 milyon varilin de satılabileceği anlamına geliyor.

Hazırlanan 2014 bütçe yasa tasarısı, günlük 400 bin varil petrolün Kürdistan Yönetimi tarafından Irak Ulusal Petrol Şirketi (SOMO) bünyesinde sevk edilmediği takdirde Kürdistan’ın bütçe payında kesinti öngörüyordü. Buna karşılık Kürdistan Bölgesi heyetinin Bağdat’taki temaslarında bu rakamı 100 bin varil olarak güncelleme önerisi Bağdat hükümet yetkilileri tarafından sıcak karşılanırken, bütçe yasasının da böylece gözden geçirilebileceği belirtiliyor.

Öte yandan Irak’ın Enerji Eski Bakanı İbrahim Behrulelum da öneriye destek vererek, ‘Dilerim Bağdat ve Hewlêr hükümetleri bu sorunu çözmek için diyalog ve müzakere yolunu kullanmaya devam eder. Ancak bütçe tasarısının gözden geçirilerek bazı sıkıntıların giderilmesi gerekiyor. Daha sonra Hewlêr’in günlük 100 bin varil ihracat önerisi dikkate alınarak sorun çözülebilir’ diye konuştu.

Geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletleri de SOMO aracılığıyla Hewlêr Yönetimi’nin nisan ayı başından itibaren günlük 100 bin varil petrol ihraç etme önerisine destek verdiklerini açıklamıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir