Gazetecilerden Gül ve Dündar'a Destek Eylemi

 > -

Erdem Gül ve Can Dündar'ın tutukluluklarının 30'uncu gününde gazeteci meslektaşları İstanbul-Tünel'de bir eylem düzenledi.

Can Dündar ve Erdem Gül'ün Tahliye Talebine İkinci Ret - onedio.com
Can Dündar ve Erdem Gül'ün Tahliye Talebine İkinci Ret - onedio.com

BBC Türkçe'de yer alan habere göre eyleme katılanlar, iki gazetecinin tutuklu kaldıkları her gün için bir adım atarak 30 adımda yürüyüşlerini tamamladılar.

Aralarında sanatçıların da bulunduğu gazeteci grubu bu sembolik adımların ardından bir basın açıklaması yaptılar.

Ayrıca eşleri, Erdem Gül ve Can Dündar'ın cezaevinden gönderdikleri mektupları okudular.

'Beraber yol almak dileğiyle'

Erdem Gül'ün eşi Aslı Gül'ün okuduğu mektupta "Dışarıdaki arkadaşlara. Ben size adımlarınızı dikkatli atın desem ahkam kesmek olur. Çünkü burada adım atarken dikkatli olmak gibi bir sorun yok. Bir, iki, üç, dört, beş duvar. Ama orası öyle mi? Sizi uyaracak bir duvarınız bile yok. Öyle görünüyor ki uyarı falan dinleyeceğiniz yok. Adımlarınızı atacaksınız. Adım adım da olsa hep beraber yol almak dileğiyle" ifadeleri yer aldı.

Dilek Dündar da eşinin yazdığı mektubu okudu. Mektupta " Bizi sindirmeye korkutmaya çalışıyorlar. Sinmiyoruz, korkmuyoruz. İnadına söylüyor, yazıyor, yürüyoruz. Mesele bizim tutsak olmamız değil, haberin tutsak edilmesi" denildi.

Eylemde basın açıklamasını Cumhuriyet gazetesinden Ceyda Karan okudu. 

Açıklamada "Gazetecilik faaliyeti suç değildir, halkın haber alma hürriyeti engellenemez ve hakikat asla hapsedilemez. Biz ‘ne hain ne casus ne de kahramanız, biz gazeteciyiz’, o nedenle ‘yansak da dokunacağız’." ifadeleri yer aldı.

BBC Tükçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir