Dündar: 'OHAL Kalkana Kadar Türkiye’den Uzak Kalmak İstiyorum'

 > -

Yıllık iznini yurt dışında geçiren ve 15 Temmuz darbe girişiminin ardından iltica başvurusunda bulunduğu yönünde çıkan haberleri yalanlayan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, "en azından OHAL kaldırılıncaya kadar Türkiye'den uzak kalmak istiyorum" dedi.

Odatv’nin haberine göre, Berlin merkezli Berliner Zeitung'a konuşan Dündar, “Benim için oldukça yeni bir durum. Darbe girişimi her şeyi değiştirdi. Cezaevlerinde tekrar işkenceler var ve Erdoğan idam cezasını tekrar geri getirmek istiyor. Bundan dolayı en azından OHAL kaldırılıncaya kadar Türkiye'den uzak kalmak istiyorum. Politik iltica talebim yok. Türkiye'ye tekrar dönmek istiyorum” dedi.

"Merkel demokrasiden yana tavır almaya çekiniyor"

“Türkiye'ye döndüğünüzde nasıl bir durum sizi bekliyor” sorusuna ise Dündar “Hapis cezası bekliyor, buna hazır değilim. 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldım ancak temyize gittik” dedi.

AB ve Almanya'nın Türkiye'ye yönelik tutumunu da eleştiren Dündar, “Merkel mülteci kriziyle ilgili beş ay içerisinde beş kez Erdoğan ile biraraya geldi. Merkel demokrasi ve insan hakları konusunda tavır almaktan çekiniyor. Cezaevindeyken eski Başbakan Davutoğlu ile Merkel biraraya gelmişti. Davutoğlu cezaevinde tutuklu bir gazeteci yok, demişti. Merkel bu cevaba sessiz kaldı, tek derdi mülteci sorunuydu” dedi.

"Erdoğan, Gülen tehlikesini görmezden geldi"

Dündar, Gülen Cemaati'ne ilişkin olarak da, “Gülen hareketi, polis, idare, üniversiteler, adaleti kontrol altına almıştı. Gülen hareketinin reel bir tehdit olduğuna işaret etmiştik. Ancak Erdoğan bu tehlikeyi ignore etmişti. Gülen hareketi Erdoğan'ın kontrol altına alamayacağı bir güç haline gelmişti. Gülen hareketi devlet içinde devlet yarattı” dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
Görüş Bildir