Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dün 'Terörist' Bugün 'Aktivist'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Dün 'Terörist' Bugün 'Aktivist'

Dün 'Terörist' Bugün 'Aktivist'

1 Mayıs'ta gözaltına alınan 48 kişi hakkında terör örgütüyle bağlantılı oldukları iddiasıyla soruşturma açılmıştı Üçüncü yargı paketi, geçtiğimiz 1 Mayıs kutlamalarında gözaltına alınan kişilere yaradı. Paketin çıkmasından önce terör örgütü bağlantılı oldukları iddiasıyla gözaltına alınan ve haklarında soruşturma açılan 15'i tutuklu 48 öğrencinin örgüt bağlantısının bulunmadığına karar verildi. "Terörist değil, aktivist" olarak görülen 15 tutuklu hemen tahliye edildi. 1 Mayıs 2012 günü yaşanan olaylar sebebiyle 48 kişi gözaltına alınmıştı. İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün sorguladığı bu kişiler örgüt bağlantıları oldukları gerekçesiyle başlatılan terör soruşturması kapsamında o dönem yetkili olan Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edilmişti. SAVCI: ÖRGÜT YOK

Soruşturma sürdüğü sırada, 2 Temmuz 2012 günü çıkan 3. yargı paketi çerçevesinde Özel Yetkili Mahkemeler yeniden düzenlendi ve Özel Yetkili Cumhuriyet başsavcılıklarında görevli savcıların büyük bölümü değiştirildi. Bu savcılıkların elindeki tüm dosyalar yeni kurulan Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. Maddesi ile yetkili savcılıklara devredildi. 1 Mayıs zanlılarıyla ilgili dosya da İstanbul Bölge Ağır Ceza Mahkemesi Başsavcılığı'nda görevli Cumhuriyet Savcısı Fuzuli Aydoğdu'ya teslim edildi. Dosyayı titizlikle inceleyen Savcı Aydoğdu şüphelilerin terör bağlantısı bulunmadığına karar verdi. Genel yetkili savcılıkta öğrencilere yöneltilen suçlama sadece gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet oldu. Özel Yetkili Savcı "terör örgütüne üye olmak" suçlaması ile 48 öğrencinin ifadelerini almış, 15 öğrenci tutuklanarak Metris Cezaevi'ne konulmuştu. Basında ve kamuoyunda öğrencilerin terörist olmadığı, protestocu ya da aktivist olduğu yönünde görüşler dile getirilmişti. Soruşturma devam ettiği sırada 3. yargı paketi çıktı. Özel Yetkili Savcılıkların elindeki tüm dosyalar Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesi ile yetkili savcılığa devredilince, antidemokratik görülen bir uygulama ortadan kalkmış oldu.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

1 MayısİstanbulTerörtahliye
Görüş Bildir